Takip Edin

GENEL

Ekran bağımlılığındaki artış göz hastalıklarını tetikledi

İSTANBUL, (DHA)-Pandemi sürecinde göz hastalıklarının da arttığına dikkat çeken Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ökkeş Baz …

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL, (DHA)-Pandemi sürecinde göz hastalıklarının da arttığına dikkat çeken Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ökkeş Baz, “Bilgisayar ekranlarının bile göze zararlı olduğu bazı araştırmalarda belirtilmişken, akıllı telefon ve tabletler çok daha zararlı olabilmektedir. Pandemi sürecinde akıllı ekranların kullanımına daha çok dikkat edilmelidir çünkü bu ekranlardan yayılan mavi ışık birçok göz probleminin oluşmasına davetiye çıkarır” dedi.Son yıllarda akıllı telefon ve tabletler hayatın vazgeçilmez bir parçası oldu. Bu cihazlar sunduğu faydaların yanı sıra, yaydıkları mavi ışıkla göz sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Son yapılan araştırmalara göre, okul ve iş hayatında çok sık maruz kalınan akıllı ekranlarla geçirilen süre, yeni koronavirüs (COVID-19) salgını ile beraber evde bulunulan dönemde 11 saate kadar çıktı.

MAVİ IŞIKTAKİ TEHLİKE!

Ekran bağımlılığın riskleri konusunda bilgilendirmede bulunan Altınbaş Üniversite Hastanesi Medical Park Bahçelievler Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Ökkeş Baz, hem doğal hem de yapay şekilde bulunabilen mavi ışığın düşük dalga boyuna sahip yüksek enerjili ışık olarak da bilindiğine dikkat çekerek bu ışığın bulunduğu kaynaklar arasında güneş, dijital ekranlar (televizyonlar, bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler), elektronik cihazlar ve LED ışıklarının bulunduğunu söyledi.

Mavi ışığın diğer dalga boylarına göre gözde daha fazla titreşime neden olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Ökkeş Baz, “Bu titreşim de görsel kontrastı azaltan, keskinliği ve netliği etkileyen bir parıltı yaratır. Bu titreşim ve parıltı; göz yorgunluğu, uyku düzeni bozuklukları, bulanık görme, odaklanma zorluğu, göz kuruluğu ve tahrişi gibi birçok rahatsızlığa ortam oluşturur” dedi.

MELATONİNİ ENGELLEYİP UYKUSUZLUK YAPIYOR

Uyumak için insan vücudunun melatonin hormonu salgıladığını ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Ökkeş Baz, şöyle devam etti: “Melatonin salgısı ancak gündüz ışığının ortadan kalkması ve mavi ışığın göze yansımaması ile salgılanır. Bu sayede insanda uyku modu oluşur. Melatonin aynı zamanda bir tür anti-depresandır. Dijital ekranlardan yansıyan mavi ışık ise beyni yanıltarak melatonin salgılanmasına engel olur. Böylece uyku kaçar ya da huzursuzluk, depresyon, sinirlilik hali başlar. Bu nedenle geç saatlere kadar ekran başında durmak ve uymadan önce ekranla meşgul olmak uyku düzensizliklerine yol açmaktadır.”

ÇOCUKLARDA MİYOP GÖRÜLME ORANI YÜZDE 50’YE ÇIKTI

Akıllı ekranların daha küçük ekranları sebebiyle miyopiye davetiye çıkardığını, uzun süreli yakına bakma, fokuslanma sebebiyle göz ağrısı ve kas spazmlarına da neden olduğunu vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Ökkeş Baz, “Özellikle erken çocukluk dönemlerinde uzun süreli akıllı telefon kullanmak erken miyopilik oluşturmaya ve miyopi de hızlı ilerlemelere neden olmaktadır. Miyopi rahatsızlığının çocuklarda görülme olasılığı gelişen teknolojiyle birlikte yüzde 30’lardan yüzde 50 düzeylerine çıkmıştır. Bu nedenle çocukların dijital ekranlara maruz kalma saatlerinin kontrol altına alınması ve sık sık dışarıya çıkarılarak uzaklara bakmasının sağlanması gerekir. Çocukların dijital ekranların başında geçirdiği zamanın da kontrol altında tutulması önemlidir” şeklinde konuştu.

65 YAŞ ÜSTÜNE SARI NOKTA UYARISI!

Özellikle 65 yaş üzerindeki kişilerde ve kontakt lens kullananlarda uzun süre ekran başında zaman geçirmenin ciddi göz kuruluğu gelişimine sebep olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Ökkeş Baz, alınması gereken tedbirleri şöyle anlattı: “İleri yaştaki kişilerde ekranlardan yayılan mavi ışık sarı nokta hastalığı gelişmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle teknolojik gelişmelerden tamamen uzak kalamayacağımız için yararlı kullanmak gerektiği hem kendimiz hem de çocuklarımıza öğretilmelidir. Çocukların ödevlerini mümkün oldukça tablet telefon yerine bilgisayar ekranından yapmaları sağlanmalıdır. Özellikle astigmat ve hipermetropi gibi görme bozukluğu olan kişiler ekran ışınlarından çok daha fazla etkilenebilmektedir. Eğer bir görme kusurumuz varsa mutlaka ekran başında çalışırken gözlüğümüzü kullanmamız ekran ışınlarından daha az etkilenmemizi sağlar. Mümkünse mavi ışık filtreli gözlükler kullanmak da bu etkilenmeyi daha azaltır.”

20 DAKİKA KURALI ÖNEMLİ

Teknolojinin eğitim ve okul hayatı içerisindeki kullanımının artışıyla birlikte mavi ışığa maruz kalma saatlerinin de aynı oranda artış gösterdiğini vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Ökkeş Baz, “Özellikle son aylarda maruz kaldığımız korona virüs salgını ile beraber mecburen evlerimizde kalmak zorunda kaldık. Bu da ekranlı akıllı telefon ve tabletlerle geçireceğimiz zamanı daha da artırdı. Yapılan araştırmalara göre günde ortalama 11 saati dijital ekranlar karşısında geçiriyoruz. Bu durum da birçok fiziksel ve psikolojik rahatsızlığı da beraberinde getiriyor. Değişen ve gelişen yaşam standartlarımız nedeniyle dijital cihazlara olan ihtiyacımız artmış olsa da, bu ihtiyacı kontrollü şekilde sağlamak gerekiyor. Bilgisayar ve akıllı ekranlar başında geçirdiğimiz vakti kontrol altına almak için 20-20-20 kuralına özen göstermek gerekmektedir. Her 20 dakikalık süreçte, 20 saniyelik aralar vererek 20 metre uzağa bakılmalı ve gözler dinlendirilmelidir” dedi.

 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GENEL

Biden’ın yemin törenine katılacak 12 ulusal muhafız görevden alındı

Konuya ilişkin açıklamaya göre, 2 Ulusal Muhafız askerinin, sosyal medyapaylaşımlarından ve mesajlarından aşırı sağcı görüşlere sahip olduğu …

Yayınlanma tarihi

-

Konuya ilişkin açıklamaya göre, 2 Ulusal Muhafız askerinin, sosyal medyapaylaşımlarından ve mesajlarından aşırı sağcı görüşlere sahip olduğu tespit edildi.

Diğer 10 asker ise FBI tarafından saptandı. Bunlardan biri komuta kademesinden yapılan bir ihbarla biri ise gizli bir ihbarla belirlendi.

Söz konusu 12 asker yemin törenindeki görevlerinden alındı.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAD SAFHADA

Biden’ın yemin töreninde 25 bin Ulusal Muhafız başkent Washington’da görev yapacak.

Amerikan kongresinin 6 Ocak’ta Trump destekçileri tarafından basılmasının ardından Washington’da güvenlik önlemleri artırılmıştı.

Biden’ın yemin töreni hazırlıkları kapsamında Washington’da çok sayıda cadde ve sokak trafiğe kapatılırken, alınan muhtemel saldırı ihbarlarına karşılık kentte yoğun güvenlik önlemleri söz konusu.

KAYNAK: AA

Kaynak: Haber7

Devamını oku

GENEL

Trump’tan giderayak bomba karar! Hepsine af çıkardı, sürpriz isimler

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre; ABD Başkanı Donald Trump, görev süresinin bitmesine saatler kala 73 kişi için af çıkardı. Buna ek olarak …

Yayınlanma tarihi

-

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre; ABD Başkanı Donald Trump, görev süresinin bitmesine saatler kala 73 kişi için af çıkardı. Buna ek olarak 70 kişinin de cezasını hafifletti.

AİLE ÜYELERİ VE KİŞİSEL AVUKATI LİSTEDE YER ALMIYOR

Trump’ın giderayak kendisine ve ailesine özel af çıkartacağı iddia edilmişti. Ancak Trump’ın af çıkardığı isimler arasında herhangi bir aile üyesi bulunmuyor. Af çıkarılanlar arasında Trump’ın kişisel avukatı Rudy Giuliani de yok. Giuliani, Trump’ın seçim sonuçlarını tersine çevirme çabalarını yöneten isimlerden biriydi.

BANNON’I, İKİ RAPÇİYİ VE ESKİ BELEDİYE BAŞKANINI AFFETTİ

ABD Başkanı’nın eski danışmanı ve baş stratejisti Steve Bannon listede yer aldı. Bannon’ın üzerinde yolsuzluk suçlaması var ve hala bu konudan aklanmamıştı. Hakkında hazırlanan iddianameye göre Bannon, 2016 yılındaki seçim kampanyasında toplanan 25 milyon dolardan yüz binlerce doları kendi şahsi işleri için harcadı. Suçlamaları kabul etmeyen Bannon’ın yargılamasına devam ediliyordu.

Trump ayrıca, silah taşıma kanunlarını deldikleri için yargılanan rap sanatçıları Lil Wayne ve Kodak Black ile yolsuzluk suçlamaları ile 28 yıl hapis cezası alan Detroit’in eski Belediye Başkanı Kwame Kilpatrick için de af çıkardı.

Af uygulanan kişiler arasında ABD’de Google eski mühendisi Anthony Levandowski de yer alıyor. Levandowski, şirketin sürücüsüz araç birimi Waymo’da çalıştığı dönemde ticari sırlarını mobil ulaşım uygulaması Uber’e satmak suçundan 18 ay hapse mahkum edilmişti.

WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange ve ABD devletinin bilgilerini sızdırmakla suçlanan Edward Snowden listede yer almadı.

GEÇTİĞİMİZ HAFTALARDA DA AF ÇIKARMIŞTI

Trump geçtiğimiz haftalarda eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, eski kampanya yöneticisi Paul Manafort, Cumhuriyetçi siyasi ajan Roger Stone, kızı Ivanka’nın kayınpederi Charles Kushner, eski kampanya danışmanı George Papadopoulos ve 2007’de 14 silahsız Iraklı sivili öldürmekten suçlu bulunan dört eski Blackwater askerini affetmişti.

AF ÇIKARAN DİĞER BAŞKANLAR

George H.W. Bush 74, Jimmy Carter 534, John F. Kennedy 572, Gerald Ford 404, Bill Clinton ise 140 kişiye af çıkarmıştı.

AF EDİLENLERİN TAM LİSTESİ

Hakkında af çıkarılan diğer bir isim ise eski bir üst düzey fon kaynağı olan ve yabancı lobicilik kanunlarını ihlalden suçlu bulunan Elliott Broidy oldu. Trump ayrıca, dolandırıcılık ve kara para aklama suçlamalarını kabul eden, Rus casusu olduğu iddia edilen Maria Butina ile bağlantılı olduğu belirtilen Paul Erickson’ı da affetti. Memurlara rüşvet vermeye çalışmaktan suçlu bulunan Robin Hayes, bilgi sızdırmakla suçlanan William Walters ve ABD’nin casus olmakla suçladığı İsrail subayı Aviem Sella, Todd Boulanger, Abel Holtz, Temsilci Rick Renzi, Kenneth Kurson, Casey Urlacher, Carl Andrews Boggs, James E. Johnson, Jr., Tommaso Buti, Bill K. Kapri, Glen Moss, Anthony Levandowski, Michael Liberty, Greg Reyes, Jeffrey Alan Conway, Benedict Olberding, Syrita Steib-Martin, Eric Wesley Patton, Robert William Cawthon, Hal Knudson Mergler, Gary Evan Hendler, John Harold Wall, Steven Samuel Grantham, Clarence Olin Freeman, Fred Keith Alford, Alex Adjmi, Stephen K. Bannon, Douglas Jemal, Dr. Scott Harkonen, Dr. Scott Harkonen, Johnny D. Phillips, Jr., Dr. Mahmoud Reza Banki, John Nystrom, Gregory Jorgensen, Deborah Jorgensen, Martin Jorgensen, Jessica Frease, Robert Cannon “Robin” Hayes, Thomas Kenton “Ken” Ford, Scott Conor Crosby, Lynn Barney, Joshua J. Smith, Amy Povah, Dr. Frederick Nahas, David Tamman, Dr. Faustino Bernadett, Todd Farha, Thaddeus Bereday, William Kale, Paul Behrens, Peter Clay, David Rowland, Randall “Duke” Cunningham, Stephen Odzer, Steven Benjamin Floyd, Joey Hancock, David E. Miller, James Austin Hayes, Drew Brownstein, Robert Bowker, Amir Khan, Patrick Lee Swisher, Robert Sherrill, Dr. Robert S. Corkern, David Lamar Clanton, George Gilmore, Desiree Perez, Robert “Bob” Zangrillo, Hillel Nahmad, Brian McSwain, John Duncan Fordham, William “Ed” Henry affedildi.

CEZASINDA İNDİRİM YAPILANLARIN TAM LİSTESİ

Cezası hafifleyen isimler Jaime A. Davidson, Jawad A. Musa, Adriana Shayota, Ferrell Damon Scott, Jerry Donnell Walden, Michael Ashley, Lou Hobbs, Matthew Antoine Canady, Mario Claiborne, Rodney Nakia Gibson, Tom Leroy Whitehurst, Monstsho Eugene Vernon, Luis Fernando Sicard, DeWayne Phelps, Isaac Nelson, Traie Tavares Kelly, Javier Gonzales, John Knock, Kenneth Charles Fragoso, Luis Gonzalez, Anthony DeJohn, Corvain Cooper, Way Quoe Long, Michael Pelletier, Craig Cesal, Darrell Frazier, Lavonne Roach, Blanca Virgen, Robert Francis, Brian Simmons, Derrick Smith, Raymond Hersman, David Barren, James Romans, Jonathon Braun, Michael Harris, Kyle Kimoto, Chalana McFarland, Eliyahu Weinstein, John Estin Davis, Noah Kleinman, Tena Logan, MaryAnne Locke, April Coots, Caroline Yeats, Jodi Lynn Richter, Kristina Bohnenkamp, Mary Roberts, Cassandra Ann Kasowski, Lerna Lea Paulson, Ann Butler, Sydney Navarro, Tara Perry, Jon Harder, Chris Young, Adrianne Miller, Fred “Dave” Clark, William Walters, James Brian Cruz, Shalom Weiss, Salomon Melgen oldu.

KAYNAK: HABER7

Kaynak: Haber7

Devamını oku

GENEL

Biden’ın yemin töreninde görevli 12 muhafız ‘aşırı sağcılarla’ bağlantısı gerekçesiyle görevden alındı

ABD Ulusal Muhafızlar Komutanı Orgeneral Daniel Hakonson, Joe Biden’ın yarınki başkanlık yemin töreninde görevli 12 Ulusal Muhafız askerinin …

Yayınlanma tarihi

-

ABD Ulusal Muhafızlar Komutanı Orgeneral Daniel Hakonson, Joe Biden’ın yarınki başkanlık yemin töreninde görevli 12 Ulusal Muhafız askerinin aşırı sağcı gruplarla ilişkili olduğunun tespit edildiğini ve bunların yemin törenindeki görevlerinden alındığını açıkladı.

Orgeneral Hakonson, Pentagon’da düzenlenen basın toplantısında soruları yanıtladı.

AŞIRI SAĞCI GÖRÜŞLERE SAHİP

ABD’li general, 2 Ulusal Muhafız askerinin sosyal medya paylaşımlarında ve mesajlarından aşırı sağcı görüşlere sahip olduğunun tespit edildiğini kaydetti.

FBI TESPİT ETTİ

Hakonson, “Ayrıca 10 asker de FBI tarafından tespit edildi. Bunlardan biri komuta kademesinden yapılan bir ihbarla biri ise gizli bir ihbarla tespit edildi.” dedi.

Yemin töreninin güvenliği için gerekli önlemlerin alınmaya devam ettiğine dikkat çeken Hakonson, söz konusu 12 askerin de yemin törenindeki görevlerinden alındığı bilgisini paylaştı.

25 BİN ULUSAL MUHAFIZ GÖREV YAPACAK

Biden’ın yemin töreninde 25 bin Ulusal Muhafız başkent Washington’da görev yapacak.

Amerikan kongresinin 6 Ocak’ta Trump destekçileri tarafından basılmasının ardından Washington’da güvenlik önlemleri artırılmıştı.

Biden’ın yemin töreni hazırlıkları kapsamında Washington’da çok sayıda cadde ve sokak trafiğe kapatılırken, alınan muhtemel saldırı ihbarlarına karşılık kentte yoğun güvenlik önlemleri söz konusu.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR