Takip Edin

EKONOMİ

Doğu’daki ihracatçılar 2,5 milyar dolarlık ihracat hedefliyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Denetim Kurulu Üyesi de olan Tanrıver, kentteki bir otelin toplantı salonunda düzenlenen “2020 Yılı …

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Denetim Kurulu Üyesi de olan Tanrıver, kentteki bir otelin toplantı salonunda düzenlenen “2020 Yılı Değerlendirme Toplantısı”nda, Birliğin ihracatıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

DAİB’in Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla 4 Mart 1937’de “Canlı Hayvan İhracatçılar Birliği Türk Anonim Şirketi” adı altında kurulduğunu anımsatan Tanrıver, toplam üye sayılarının 27 bin 983 olduğunu, bunlardan 8 bin 477’sinin aktif üye olduğunu söyledi.

Yeni yılın ülke ve bölge adına hayırlı olmasını dileyen Tanrıver, “2020 ihracatımız yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ve ekonomik sıkıntılara rağmen güzel geçti. 2020 yılı hedefimiz tuttu, bu yıl hedefimiz ise 2,5 milyar dolarlık ihracat. Bu rakamı tutturmak için gece gündüz demeden elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Tanrıver, DAİB’e 385 yeni üye olduğunu ve geçen yıl 2 bin 615 firmanın ihracat yaptığını belirterek bu üyelerin 27’sinin Erzurum’da bulunduğunu, bunların da ihracat yaptığını ifade etti.

Salgına rağmen DAİB’in 2020 ihracatı güzel sonuçlandı

DAİB’e bağlı üye firmalardan 155’ine, geçen yıl yeşil pasaport verildiğini kaydeden Tanrıver, şu değerlendirmede bulundu:

“İhracatçılar olarak son yılarda büyük ve güzel ivme kazandık. Pandemiye, krizlere ve olumsuzluklara rağmen geçen yılki artışımız yüzde 12 oldu. TİM verilerine göre ihracatımız büyüdü. Geçen yıl ocak, şubat ve mart aylarında ihracatta düşüş yaşadık. Haziran itibarıyla kesintisiz her ay yüzde 30 civarında artış yaşadık. İhracatçı firmaların her problemiyle ilgilenip bunlara çözüm bulma ve bu firmalara rehberlik yapma yoluyla bölge genelinde ihracatın yüksek seviyeye ulaşmasını hedefliyoruz.”

Tanrıver, DAİB olarak 2020 yılında sektör bazında en çok ihracatı 250 milyon 715 bin dolar ile kimya sektöründen yaptıklarını belirterek bu sektörü 229 milyon 473 bin dolar ile makine, 218 milyon 644 bin dolar ile hazır giyim sektörünün izlediğini dile getirdi.

Genellikle Asya, Orta Doğu ve bazı Avrupa ülkelerine ihracat yaptıklarını ifade eden Tanrıver, birlik üyelerinin geçen yıl en yoğun ihracatını 516 milyon 131 milyon 920 bin dolar ile Irak’a yaptığını aktardı.

Tanrıver, 2020 yılında eğitim ve DAİB Akademi gibi seminerler ile DAİB-TİM istişare toplantıları düzenlediklerini belirterek şunları kaydetti:

“Türk Eximbank desteklerinden firmalarımız faydalandı. Salgın sürecinde sanal fuarlara ve e-ticaret ile ihracat gerçekleştirdik. Bundan sonra sanal hayat her alanda olacak, ticaret dünyası da bunu kabul etti ve sanal ticarete doğru ihracatçı firmalarımızın daha aktif olması gerekiyor. İhracatı artırmak için bölgeyi yakından takip ediyoruz. İpek yolu güzergahında olmamız, tren yollarının açılması, özellikle Karabağ sorunun çözülmesi bizi avantajlı kılıyor. Bu imkanlardan daha çok yararlanmak istiyoruz. Üretim olmadan ihracat olmaz. Bütün firmalarımız yeter ki üretim yapsın biz ve ekibimiz bunları satacak ve yönlendirecek güce sahibiz.”

Kaynak: Milliyet

EKONOMİ

Altına yeni düzenleme: Bakanlıktan 6 önemli karar

Hazine ve Maliye Bakanlığı, altın ithalatında “güvenirlilik ve şeffaflığın” artırılması amacıyla 6 önemli karara imza attı. İthal altında …

Yayınlanma tarihi

-

Hazine ve Maliye Bakanlığı, altın ithalatında “güvenirlilik ve şeffaflığın” artırılması amacıyla 6 önemli karara imza attı. İthal altında gümrükte verilmesi zorunlu olan ayar raporu Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nce düzenlenecek. Yolcular işlenmemiş altın getiremeyecek. İşte altınla ilgili alınan son dakika kararları

Borsa İstanbul listesindeki rafinerilerde üretilmesi ve oranın mührü, amblemini taşıması zorunlu olacak. Rafineriler, aracı kuruluşlar 1 Temmuz’a kadar uyum sağlayacak. “Bedelsiz” ödemede halleri sınırlandırılırken, bankalarla mahsuplaşmada yetki bakanlıkta olacak.Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında Kararı Tebliği ve kıymetli madenler borsası aracı kuruluşlarının faaliyetlerini düzenleyen yönetmelikte değişikliğe gidildi. Buna göre, ithal edilen altının niteliğinin önemini göz önünde bulundurularak standart dışı işlenmemiş kıymetli maden ithalinde gümrük idarelerine “ayar raporu” verilmesi zorunlu olacak. Söz konusu ithalat işlemlerinde şeffaflığın artırılması amacıyla ayar raporlarını yalnızca Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü düzenleyecek.

YOLCU GETİREMEYECEK

Tebliğde, tüm standart işlenmemiş kıymetli maden ithalat işlemleri için Borsa İstanbul A.Ş. tarafından yayımlanan Rafineriler Listesi’nde yer alan rafinerilerce üretilmiş olma zorunluluğu getirildi. Geçen yıl yolcuların beraberinde en fazla 5 kilograma kadar standart işlenmemiş altını yurda getirmesine izin verilmişti. Tebliğle standart işlenmemiş altının yolcu beraberinde yurda getirilmesi uygulamasına son verildi. Faaliyette bulunan kıymetli madenler aracı kuruluşları ile rafineriler durumlarını 1 Temmuz’a kadar yeni hükümlere uygun hale getirecek.

YENİ DÜZENLEME NE GETİRİYOR

 İthal altında ayar raporunu Darphane verecek

 Yolcular işlenmemiş altın getiremeyecek

 Borsa İstanbul listesindeki rafineri mührü, amblemi zorunlu  Rafineriler, aracı kuruluşlar 1 Temmuz’a kadar uyum sağlayacak

 “Bedelsiz” ödeme halleri sınırlandırıldı

 Bankalarla mahsuplaşmada yetki Hazine’nin

KAYNAK: SABAH

Kaynak: Haber7

Devamını oku

EKONOMİ

Son dakika: Fitch, Türkiye’nin kredi notunu duyurdu!

Son dakika: Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “BB-” olarak teyit ederken, görünümünü “negatif”ten “durağan”a çevirdi. FİTCH’TEN TÜRKİYE …

Yayınlanma tarihi

-

Son dakika: Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “BB-” olarak teyit ederken, görünümünü “negatif”ten “durağan”a çevirdi.

FİTCH’TEN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’ye ilişkin değerlendirmesini açıkladı.

Buna göre Fitch, Türkiye’nin kredi notunu ‘BB-‘ olarak teyit etti, kredi not görünümünü ‘negatif’ten ‘durağan’a revize etti.

Beklenti kredi not ve görünümünde değişiklik yapılmacağı yönündeydi.

KAYNAK: AA

Kaynak: Haber7

Devamını oku

EKONOMİ

Merkez Bankası’nın rezervleri arttı

TCMB tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı.Buna göre, 12 Şubat’ta Merkez Bankası brüt döviz rezervleri 646 milyon dolar …

Yayınlanma tarihi

-

TCMB tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı.

Buna göre, 12 Şubat’ta Merkez Bankası brüt döviz rezervleri 646 milyon dolar azalışla 53 milyar 720 milyon dolara düştü. Brüt döviz rezervleri, 5 Şubat’ta 54 milyar 366 milyon dolar seviyesindeydi.

Söz konusu dönemde altın rezervleri, 743 milyon dolar artarak 41 milyar 153 milyon dolardan 41 milyar 896 milyon dolara çıktı.

Böylece Merkez Bankası’nın toplam rezervleri, geçen hafta bir önceki haftaya kıyasla 97 milyon dolar artarak 95 milyar 519 milyon dolardan 95 milyar 616 milyon dolara yükseldi.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR