Takip Edin

GENEL

ByLock kullanıcısı olduğu ortaya çıktı!

Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın duruşmasında  tutuksuz sanık Hasan Hüseyin Zedef ile avukatlar hazır bulunurken, tutuklu …

Yayınlanma tarihi

-

Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın duruşmasında  tutuksuz sanık Hasan Hüseyin Zedef ile avukatlar hazır bulunurken, tutuklu  sanıklar Adnan Şeker, Nazif Gürkan Şen, Hilal Kamacı, Yaşar Şeker ve Musa Şeker,  başka suçtan tutuklu bulunan Betül Fırat ile bulundukları cezaevinden video  konferans yöntemiyle bağlantı kuruldu.

Önceki ara kararlar gereği dava dosyasına gelen belge ve bilgileri  okuyan Mahkeme Başkanı Gökan Günaydın, sanıklardan Adnan Şeker, Yaşar Şeker ile  Hasan Hüseyin Zedef’in FETÖ’nün kriptolu haberleşme programı ByLock kullanıcısı  olduğuna dair tespit tutanağının dava dosyasına eklendiğini bildirdi.

Savunması sorulan Adnan Şeker, savunmasını hazırlayamadığını  belirterek, kendisine süre verilmesini talep etti.

Sanık Yaşar Şeker ise ByLock kullandığı iddiasıyla başka bir mahkemede  daha yargılandığını ancak kullanım içeriklerinin bulunmadığını belirtti. Söz  konusu programı kullanmadığını savunan Şeker, para karşılığı terör örgütü  mensuplarının bilgilerini de sızdırmadığını öne sürdü.

Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Günaydın, sanık Yaşar Şeker’e, Adnan  Şeker’in ByLock kullanım tespitinde adının ve kimlik bilgilerinin yer aldığını  söyledi.

Sanıklardan Fırat, savunmasını hazırlayabilmesi için süre verilmesi  talebinde bulundu.

Beyanların ardından görüşü sorulan duruşma savcısı, henüz dinlenmeyen  tanıkların gelecek celse dinlenilmesini ve tutuklu sanıkların üzerlerine atılı  suçları işlediklerine dair somut delillerin varlığı ile kaçma şüpheleri göz  önünde bulundurularak mevcut hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.

Tutuklu sanıkların tahliyeye yönelik taleplerinin alınmasının ardından  mahkeme, ara kararları açıkladı.

Gelecek celse tanık dinlenilmesi için gerekli yazışmaların yapılmasına  hükmeden mahkeme, tutuklu sanıkların tahliye taleplerini reddederek mevcut  hallerinin devamını kararlaştırdı.

Davanın görülmesine, 7 Aralık’ta devam edilecek.

İDDİANAMEDEN

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü yetkililerinin 1 Temmuz  2016 ile 15 Ocak 2019 arasında Malatya Doğanşehir Adliyesinde yakalama ve  soruşturmalara ilişkin sorgulamaların orantısız şekilde arttığını fark etmesi  üzerine konuyla ilgili soruşturma başlatıldı.

İlçe adliyesinin iş yoğunluğu dikkate alındığında sorgulama  işlemlerini olağan dışı bulan yetkililerin araştırması sonucu, 9 bin 830 farklı  T.C. kimlik numarası ile sorgulama yapılarak 5 bin 738 FETÖ, 28 PKK, 2 DHKP-C, 4  terör örgütü MKP bağlantılı kişilerin bilgilerinin sorgulandığı ortaya çıktı.

Usulsüz sorgulamanın yapıldığı bilgisayarın, Doğanşehir Adliyesi  katiplerinden Nazif Gürkan Şen’e ait olduğu anlaşılması üzerine aralarında Şen  ile FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in avukatlarından Adnan Şeker’in de bulunduğu  birbirleriyle bağlantılı 7 şüpheli hakkında dava açıldı.

İddianamede, şüphelilerin, “FETÖ üyeliği”, “zincirleme şekilde  gizliliğin ihlali”, “kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya  yaymak”, “rüşvet verme” ve “rüşvet alma” suçlarından cezalandırılmaları  isteniyor.

 

 

Kaynak: Milliyet

GENEL

Mehmet Baransu’ya 17 yıl 1 ay hapis cezası

Kapatılan Taraf gazetesinin yazarı Mehmet Baransu ile eski sorumlu yazı işleri müdürü Murat Şevki Çoban’ın, “Gülen’i bitirme kararı 2004’te MGK …

Yayınlanma tarihi

-

Kapatılan Taraf gazetesinin yazarı Mehmet Baransu ile eski sorumlu yazı işleri müdürü Murat Şevki Çoban’ın, “Gülen’i bitirme kararı 2004’te MGK’da alındı” başlıklı haber nedeniyle “devletin gizli belgelerini ifşa ettikleri” gerekçesiyle yargılandıkları davada karar açıklandı.

Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanık Murat Şevki Çoban katılmazken, başka suçtan tutuklu sanık Mehmet Baransu Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Duruşmada, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) ve Milli İstihbarat Teşkilatını (MİT) temsilen Hazine avukatı da hazır bulundu.

Duruşmada, müşteki kurumlar adına söz verilen Hazine avukatı, sanıkların cezalandırılmasını istedi.

Sanık Murat Şevki Çoban’ın avukatı Figen Albuga Çalıkuşu ise müvekkilinin beraatine karar verilmesini talep etti.

Son sözü sorulan Baransu da beraatine karar verilmesini istedi.

BARANSU’YA 4 AYRI SUÇTAN TOPLAM 17 YIL 1 AY HAPİS CEZASI

Davaya ilişkin kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Mehmet Baransu’nun “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri temin etme” suçundan 3 yıl 4 ay, “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklamak” suçundan 6 yıl 3 ay, “MİT’in görev ve faaliyetine ilişkin bilgileri ve belgeleri temin etmek suretiyle MİT Kanunu’na muhalefet” suçundan 4 yıl 2 ay ve “MİT görev ve faaliyetine ilişkin bilgi ve belgelerin yayımlanması, yayılması ve açıklanması” suçundan da 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı.

Heyet, sanık Murat Şevki Çoban’ın ise üzerine atılı suçları işlediğine dair her türlü şüpheden uzak kesin, inandırıcı delil elde edilemediğinden beraatine karar verdi.

İDDİANAME

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, niteliği itibarıyla gizli kalması gereken 25 Ağustos 2004 tarihli MGK toplantısı kararının, Taraf gazetesinin 28 Kasım 2013 tarihli nüshasında Baransu’ya ait “Gülen’i bitirme kararı 2004’te MGK’da alındı” başlıklı haberle manşetten yayımlandığı belirtilmişti.

İddianamede, gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü Çoban ve Baransu’nun, MİT’in görev ve faaliyetlerine ilişkin belge ile bilgileri istihsal ve ifşa ettikleri belirtilerek, sanıkların “devletin güvenliğine veya iç veya dış siyasal yararlarına ilişkin belge veya vesikaları temin etme”, “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri basın ve yayın yoluyla ifşa etme” ve “MİT’in görev ve faaliyetlerine ilişkin belge ve bilgileri basın yoluyla ifşa etme” suçlarından 30 yıl ikişer aydan 50 yıl altışar aya kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

kaynak: NTV

Devamını oku

GENEL

12 FETÖ’cü askeri doktor ile Fetullah Gülen hakkında iddianame hazırlandı!

Ayrıntılar geliyor…
Kaynak: Milliyet

Yayınlanma tarihi

-

Ayrıntılar geliyor…

Kaynak: Milliyet

Devamını oku

GENEL

Bakan Koca: Fedakarlık sınavındayız

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’daki hesabından, corona virüs tedbirlerine dikkat çekmek amacıyla paylaşımda bulundu.

Bakan Koca …

Yayınlanma tarihi

-

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’daki hesabından, corona virüs tedbirlerine dikkat çekmek amacıyla paylaşımda bulundu.

Bakan Koca, paylaşımında “Bir fedakarlık sınavındayız. Mecburiyet yoksa evden çıkmayın” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: NTV

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR