Takip Edin

GENEL

Büyük gerginlik! ABD savaş gemisi bölgeye girdi

Donanmadan yapılan açıklamada, “USS John S. McCain muhrip gemisi, uluslararası hukuk kapsamında Şişa adalarının yakınlarında seyir ve serbest …

Yayınlanma tarihi

-

Donanmadan yapılan açıklamada, “USS John S. McCain muhrip gemisi, uluslararası hukuk kapsamında Şişa adalarının yakınlarında seyir ve serbest geçiş haklarını kullandı. Bu serbest geçiş operasyonu, Çin, Tayvan ve Vietnam tarafından barışçıl geçişlere konulan kanunsuz sınırlamalara karşı koyarak uluslararası hukukta tanımlanan denizlerin serbestçe ve kanunlara uygun şekilde kullanma haklarını ayakta tutuyor. ” değerlendirmesinde bulunuldu. 

Bölge ülkelerinin Güney Çin Denizi’ndeki adalar üzerindeki kanunsuz haklarını gerekçe göstererek deniz yetki iddiasında bulunmalarının bölgede serbest ticaret ve dolaşımı tehdit ettiğine dikkati çekildiği açıklamada, “ABD, iddia eden her kim olursa olsun, dünyada hakkından fazla deniz yetki alanı iddialarına karşı çıkıyor.” ifadelerine yer verildi. 

ABD Donanması daha önce de bu tür adımlar atmıştı ancak Başkan Joe Biden döneminde bu operasyon ilk kez yapıldı. 

Çin, 1947’de yayımladığı haritayla egemenlik ihtilaflarının yaşandığı Güney Çin Denizi’nin yüzde 80’i üzerinde hak iddiasında bulunuyor. Yer altı kaynakları açısından zengin bölgede, Çin, başta Filipinler olmak üzere Vietnam, Brunei ve Malezya’nın da bulunduğu komşu ülkelerle egemenlik tartışmaları yaşıyor.

Pekin yönetiminin Güney Çin Denizi’ndeki adalara üs inşa ederek egemenlik hakkı iddiasına, bölge ülkelerinin yanı sıra ABD de karşı çıkıyor.

ABD 1996’da Çin’in Şişa adaları ile arasındaki boğazı kıta sahanlığına dahil etmesine itiraz etmişti.   

ÇİN EGEMENLİK İDDİASINDA BULUNDUĞU KARASULARINA İZİNSİZ GİREN ABD’YE AİT SAVAŞ GEMİSİNİ UZAKLAŞTIRDI  

lke basınındaki habere göre, PLA Güney Hareket Merkezi Komutanlığı sözcüsü PLA Hava Kuvvetleri Kıdemli Albay Tien Cünli, yaptığı açıklamada, ABD’ye ait savaş gemisinin bugün izinsiz olarak Çin’in Şişa adaları karasularına girdiğini belirtti.

Tien, söz konusu adımı kınarken, Güney Hareket Merkezi Komutanlığının hava ve deniz ekiplerinin, ABD gemisini takip ve gözlem amacıyla bölgeye gönderildiğini ve gemiye bölgeyi terk etmesi uyarısı yapıldığını aktardı.

Bölgeden uzaklaştırılan ABD’ye ait savaş gemisinin bu hareketinin, Çin’in egemenliğini ve güvenliğini ciddi şekilde ihlal ettiğini, bölgesel barış ve istikrarı ciddi şekilde baltaladığını kaydeden Tien, bu girişimin Güney Çin Denizi’ndeki barış, dostluk ve iş birliği atmosferini kasıtlı olarak bozduğunu ifade etti. 

Tien, ​​Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki adalar ve komşu sular üzerinde tartışılmaz bir egemenliğe sahip olduğunu vurgulayarak, PLA Güney Hareket Merkezi Komutanlığı birliklerinin ulusal egemenlik ve güvenliğin yanı sıra bölgede barış ve istikrarı kararlı şekilde korumak için her zaman yüksek alarmda kalacaklarının altını çizdi.

ABD Donanmasından konuya ilişkin yapılan açıklamada, “USS John S. McCain muhrip gemisi, uluslararası hukuk kapsamında Şişa adalarının yakınlarında seyir ve serbest geçiş haklarını kullandı.” ifadelerine yer verilmişti.

GÜNEY ÇİN DENİZİ ANLAŞMAZLIĞI

Çin, 1947’de yayımladığı haritayla egemenlik ihtilaflarının yaşandığı Güney Çin Denizi’nin yüzde 80’i üzerinde hak iddiasında bulunurken, yer altı kaynakları açısından zengin bölgede başta Filipinler olmak üzere aralarında Vietnam, Brunei ve Malezya’nın da bulunduğu komşu ülkelerle egemenlik tartışmaları yaşıyor.

Pekin yönetiminin Güney Çin Denizi’ndeki adalara üs inşa ederek egemenlik hakkı iddiasına, bölge ülkelerinin yanı sıra ABD de karşı çıkıyor.

Uluslararası kamuoyunda “Paracel” ve “Spratly” olarak bilinen takım adalar, Vietnam tarafından “Hoang Sa” ve “Truong Sa”, Çin tarafından ise “Şişa” ve “Nanşa Çündao” olarak adlandırılıyor.

Uluslararası Tahkim Mahkemesi, 2016’da Filipinler’in başvurusuyla Çin’in, Güney Çin Denizi’nde tek taraflı egemenlik taleplerinin yasal zemini olmadığına karar vermişti.

Kaynak: Haber7

GENEL

Erdoğan’dan 28 Şubat mesajı: Siyasi hayatımı bitirmek istediler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Şubat’ın yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Darbenin bir insanlık suçu olduğunu ve 28 Şubat’ı …

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Şubat’ın yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Darbenin bir insanlık suçu olduğunu ve 28 Şubat’ı yaşadığını belirten Erdoğan mesajında şunları söyledi:

Okuduğum şiirden hapse atıldım

28 Şubat’ın farkındayım. 28 Şubat döneminde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıydım. Okuduğum bir şiir sebebiyle hukuksuz bir şekilde hapse atıldım ve siyasi hayatım bitirilmek istendi.

Engellemelere rağmen milletime hizmet ediyorum

Şu an halkın oylarıyla seçilmiş ilk Türkiye Cumhurbaşkanı olarak görev yapıyorum. Her türlü engellemelere rağmen şan ve şerefle aziz milletime hizmet ediyorum.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GENEL

28 Şubat’ın utanç manşetleri unutulmadı

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Yayınlanma tarihi

-

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GENEL

MSB’den Bahar Kalkanı Harekatı paylaşımı: İnsanlık dramının önüne geçildi

Bakanlığın sosyal medya hesabından infografikli yapılan paylaşımda, “27 Şubat 2020 tarihinde Suriye’nin kuzeyindeki İdlib’de icra ettiğimiz Bahar …

Yayınlanma tarihi

-

Bakanlığın sosyal medya hesabından infografikli yapılan paylaşımda, “27 Şubat 2020 tarihinde Suriye’nin kuzeyindeki İdlib’de icra ettiğimiz Bahar Kalkanı Harekatı’nın yıl dönümünde, kahraman şehitlerimizi rahmetle anıyor, kahraman gazilerimize sağlıklı, mutlu uzun ömürler diliyoruz.” ifadesi kullanıldı.

“İnsanlık dramının önüne geçildi”

İnfografikte ise harekatın bölgede büyük bir insanlık dramının önüne geçmek için 27 Şubat 2020 tarihinde başlatıldığı anımsatılarak şunlar kaydedildi:

“Rejimin yayılmasını önlemek ve bölgedeki birliklerimizin güvenliğini sağlamak, rejim saldırılarıyla sınırlarımıza yönelecek göçü önlemek, bölge halkının güvenliği ile ‘güvenli, gönüllü ve saygın’ bir şekilde geri dönüşlerini sağlamak amaçlanmıştır. Karadan ve havadan icra edilen operasyon 5 Mart 2020 tarihinde başarıyla tamamlanmıştır. Bahar Kalkanı Harekatı ile Suriye kuzeyindeki İdlib’de büyük bir insanlık dramının önüne geçildi. Bahar Kalkanı Harekatı’nda 3 bin 473 rejim unsuru, 3 uçak, 8 helikopter, 1 SİHA, 93 tank, 36 zırhlı araç, 67 obüs (ÇNRA) ile 10 hava savunma sistemi etkisiz hale getirilmiştir.”

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR