Takip Edin

POLİTİKA

Bülent Turan’dan AİHM-Demirtaş açıklaması: Çok iddialı konuşuyorum…

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Bunlar kendi vekillerinin istifalarına engellemek yerine tam tersine sorunu ‘saray’ diye itham …

Yayınlanma tarihi

-

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Bunlar kendi vekillerinin istifalarına engellemek yerine tam tersine sorunu ‘saray’ diye itham ettikleri, bizim milletin ev diye düşündüğümüz bu milletin helal oylarıyla seçilen Cumhurbaşkanı’nın çalışma ofisine atıfla yürütmeleri acziyet örneğidir. Kendi vekilleri istifası sonrası ‘saray’ demek biz kendi partimizi yönetemiyoruz demektir” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Turan, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Turan, CHP’den üç milletvekilinin istifa etmesine yönelik olarak, “CHP’de üç vekil istifa etti, bu parti meselesi bizi ilgilendirmiyor. CHP yöneticilerin kendi partilerinden istifa eden üç vekilin saray operasyonu sonucu istifa ettiğini ifade etmeleri, durduk yerde böyle bir ithamda bulunmaları tam bir siyasi nezaketsizlik, zeka yoksunluğu şeklinde tanımlanacak acizliktir. Güyya iktidara en yakın partinin, ana muhalefet partisinin sürekli vekil istifası ile gündeme gelmesi bir istisna olarak görüyoruz. Türkiye’de bir daha söylüyorum. İktidarın oy kaybetmesi gündeme gelmesi gerekirken, Türkiye’de maalesef muhalefet partisinin sürekli sorunlarla, vekil istifalarıyla gündeme gelmesini tam bir ibretlik tablo olarak değerlendiriyoruz. Muharrem İnce’nin istifa açıklamaları, daha önce Yılmaz Öztürk’ün istifası, yine birkaç gün önce üç vekilin istifası, anketlerin sonucu CHP’nin bırakın iktidara alternatif olmayı, CHP ana muhalefet olmayı bile hak etmediğini, topluma umut veren parti olmadığını gösteriyor. CHP kapatılsın, vakıf olsun. CHP’nin tam da geldiği yer burası” ifadelerini kullandı.

Turan, şöyle konuştu:

“Saray operasyonu demeleri vakıf anlayışı olsa gerek. Aynaya baksalar sorunu görecekler. 3 vekil istifası gerekçeleri; CHP’nin Atatürk ile alakası kalmadı. HDP, PKK ile arasına mesafe koyamadı. CHP milli meselede Türkiye’nin, devletin yanında olmamasını eleştiriyorlar. Üç tane iddialı konunun içinde sarayla irtibatlı neresi var acaba? Bunlar kendi vekillerinin istifalarına engellemek yerine tam tersine sorunu ‘saray’ diye itham ettikleri, bizim milletin ev diye düşündüğümüz bu milletin helal oylarıyla seçilen Cumhurbaşkanı’nın çalışma ofisine atıfla yürütmeleri acziyet örneğidir. Kendi vekilleri istifası sonrası ‘saray’ demek biz kendi partimizi yönetemiyoruz demektir. Saray talimatı ile olduysa iki ayda elli taciz iddiasına yine ‘saray operasyonu’ diyecekler. ‘Atatürk diyemem’ diye eleştiren İl Başkanı atamasını saray mı yaptı? Yolsuzluktan alınan Belediye Başkanları’nı saray mı atadı? Yalova’da az önce 350 partili istifa etti. Bunu da mı saray organize etti? Kasetle başkan olup, 11 yılda 10 seçim kaybedip hala istifa düşünmemek de mi sarayın operasyonu?”

DEMİRTAŞ AÇIKLAMASI

Selahattin Demirtaş’ın AİHM kararına ilişkin Cemil Çiçek‘in ve Mehmet Uçum’un açıklamalarına yönelik soruya Turan, “Selahattin Demirtaş saz çalmasını, silahların gölgesinde adım atmasını benzer atraksiyonlarla siyasetçiymiş gibi algılanmasını asla bu millet yutmayacak. 6-8 Ekim olaylarında bu milletin yüzlerce evladının canına mal olan çağrıyı yaptığını biliyorum. PKK’nın terörist başı anıtını dikeceğiz diye şov yaptığını, konuşma yaptığını biliyorum. Demirtaş’ın bu ülkeye nasıl bir kan maliyeti ödettiğini, demokrasimizin geriye gitmesine sebep olduğunu, o yüzden mahkeme kararlarını mahkemede tartışalım. Türkiye hukuk devletidir. AİHM açıklamasında ‘Demirtaş terörist, beraat etsin’ demiyor. Usule ait eleştiri var. Türkiye yargısı kendi kararını verecek” şeklinde konuştu.

Siyasi Partiler Kanunu’na ilişkin soruyla Turan, “Siyasi Partiler gibi konular için komisyonumuz var, çalışma yapıyor. Son durumda diğer partilere götürürüz. Sürekli ‘hayır’ deneceğine, siz verin teklifi. Uyum yasaları çalışma nihayete erdi, yakın zamanda paylaşırız” diye konuştu.

Hayvan Hakları’na yönelik olarak Turan, “Hayvan Hakları epeydir gündemde. Tüm canlılar değer. Son aşamaya getirdik, kanun haline getireceğiz” ifadelerini kullandı.
AK Parti Kongreleri’ne ilişkin soruya Turan, Şubat ayında Büyükşehir Kongreleri’nin yapılacağını ve daha sonra Ramazan ayı öncesinde Büyük kongre’nin yapılacağını açıkladı.

Kaynak: Haber7

POLİTİKA

Mete Yarar’dan dikkat çeken S-400 açıklaması!

Türkiye, Amerika’dan Patriot savunma sistemlerini alamadığı için Rusya’nın ürettiği S-400’lere yönelmişti. Donald Trump da başkanlığı döneminde …

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye, Amerika’dan Patriot savunma sistemlerini alamadığı için Rusya’nın ürettiği S-400’lere yönelmişti. Donald Trump da başkanlığı döneminde birinci ağızdan yaptığı açıklamada Obama yönetiminin Türkiye’ye Patriot savunma sistemini satmadığını Türkiye’nin de bu yüzden Rusya’dan S-400 füzelerini satın aldığını açıklamıştı.

Pentagon’sa geçtiğimiz günlerde Trump’ın söylediklerini adeta reddederek: “Türkiye’nin son 10 yılda ABD’den Patriot savunma sistemi satın almak için çok sayıda fırsatı vardı ama bunun yerine Rusya’ya gelir, erişim ve nüfuz sağlayan S-400’ü seçtiler” iddiasında bulunmuştu.

Peki o dönem neler yaşandı? Patriotlar Türkiye tarafından gerçekten istenmedi mi? Güvenlik Uzmanı Mete Yarar canlı yayında programında anlattı.

TEZATLIK ABD’DEN KAYNAKLANDI

Mete Yarar ABD’nin Türkiye’ye hava savunma sistemi vermek istememesinin ilginçliğine dikkat çekerken, “Müttefiklerin vermek istediği hava savunma sistemini karşı blokta gördüğünüz bir ülke tarafından verilmesi bir tezatlık. Mete Yarar bu tezatlığın Türkiye’den değil Amerika’dan kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı.

“SALDIRMAK GİBİ BİR DURUM YOKSA NEDEN BU ENDİŞE?”

Güvenli Uzmanı Mete Yarar, Amerika’nın endişelerinin yersiz olduğunu belirtirken, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın açıklamasına atıfta bulunarak: Bu bir savunma silahı saldırmak gibi bir niyetiniz yoksa niye endişe ediyorsunuz” dedi.

ABD YİNE AMBARGO UYGULADI

Konuyla ilgili geçmişten örnek veren ve Bülent Ecevit’in, 1978 yılında ABD ve NATO’ya silah ambargosu tepkisini hatırlatan Yarar, tarihin tekerrürden ibaret olduğunu söyleyerek; “ABD geçmişte olduğu gibi silah 2016’da ambargosu uyguladı. Ve Türkiye bu sefer ağırlığını koyarak S-400 hava savunma sistemlerini aldı” dedi.

Kaynak: Haber7

Devamını oku

POLİTİKA

‘Vize serbestisi için AB somut adım atmalı’

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu başkanvekili İbrahim Kalın başkanlığında toplandı. Bölgesel ve küresel gelişmelerin …

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu başkanvekili İbrahim Kalın başkanlığında toplandı.

Bölgesel ve küresel gelişmelerin değerlendirildiği toplantıda Türkiye’nin Rusya, Çin, İran ve Irak ile ilişkileri de ele alındı.

Yeni dönemde Türkiye-AB ilişkilerinin gündeminde yer alan konular hakkında politika seçenekleri tartışıldı.

İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI

Reform gündemi kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı ile Türkiye’nin temel hak ve özgürlükler konusuna verdiği önemin bir kez daha ortaya konulduğu ifade edildi. Açıklanan eylem planının Türkiye’nin değişim ve reform iradesini temsil ettiğini ve bunun Türkiye-AB ilişkilerine de olumlu katkı sağlayacağı belirtildi.

VİZE SERBESTİSİ GÜNDEMDE

18 Mart Mütabakatı’nın yenilenmesi, vize serbestisinin hayata geçirilmesi, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi gibi konularda AB’nin somut adımlar atmasının pozitif gündemin devamı için önemli olduğu vurgulandı. Türkiye’nin AB üyelik müzakere sürecinin ilerlemesi açısından yeni fasılların açılması beklentisi dile getirildi.

Türkiye stratejik öncelikleri, ortak vizyon ve çıkarları doğrultusunda, 360 derece dış politika perspektifine uygun olarak küresel ve bölgesel aktörlerle ilişkilerin ilerletileceği belirtildi.

Toplantıda Türkiye’nin terörle mücadele konusundaki kararlığının devam edeceği dile getirilirken, Türkiye’nin güvenlik hassasiyetlerinin müttefikleri tarafından gözetilmesi gerektiği vurgulandı.

Kaynak: NTV

Devamını oku

POLİTİKA

İYİ Parti’den istifa eden Koncuk: FETÖ elebaşına övgüler düzenler partide divan üyesi

İYİ Parti’den istifa eden bağımsız Adana Milletvekili İsmail Koncuk, İYİ Parti Milletvekili Ümit Özdağ ile beraber kurma aşamasında olduğu yeni …

Yayınlanma tarihi

-

İYİ Parti’den istifa eden bağımsız Adana Milletvekili İsmail Koncuk, İYİ Parti Milletvekili Ümit Özdağ ile beraber kurma aşamasında olduğu yeni partiye ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Bizle hareket edebilecek vekiller olduğunu düşünüyoruz. Ama bunları netleştirmeden söylememiz mümkün değil. Bilen, tanınan insanlar olacak” diyen Koncuk, açıklamalarının devamında İYİ Parti, CHP ve HDP’ye yönelik eleştirilerde bulundu.

“HDP Türkiye partisi olamadı”

Siyasi parti kapatmayı doğru bulmayan biri olduğunu ifade eden Koncuk, “HDP’nin Türkiye partisi olmamak için direndiğini görüyoruz. Adeta ‘Biz Türkiye’nin menfaatine olan her şeye karşıyız’ yaklaşımıyla siyaset yapan bir kurum olabilir mi?” dedi.

İYİ Parti kuruluş misyonunun dışına çıktı

“CHP’nin politikaları ve tarzı eğer AK Parti’yi sandıkta yenmeyi başarabilseydi bugün Millet İttifakı oluşmazdı” diyen Koncuk İYİ Parti’nin kuruluş misyonunun çok dışına çıktığını söyledi.

FETÖ’yü övenler İYİ Parti’de divan üyesi

Koncuk, “Türk milliyetçiliği iddiasıyla siyasete girdiğini ama sonrasında başka taraflara evirildiğini de hep beraber görüyoruz. FETÖ elebaşına övgüler düzen bazı insanların şuan divan üyesi olması İYİ Parti’nin nereye evirildiği konusunda hepimizi endişelendiriyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR