Takip Edin

GENEL

Bin 342 kripto asker yakalandı: İzmir hücresi bir yılda çöktü

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ankesörlü telefon yoluyla mahrem imamlarıyla görüştükleri tespit edilen TSK içerisindeki kripto FETÖ …

Yayınlanma tarihi

-

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ankesörlü telefon yoluyla mahrem imamlarıyla görüştükleri tespit edilen TSK içerisindeki kripto FETÖ üyelerine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında FETÖ’nün TSK’daki varlığına büyük darbe vuruldu. İstanbul Başsavcılığı’nca kurulan ülke geneli ankesör veri havuzunun İzmir’le paylaşılması sonucunda peş peşe yapılacak operasyonlar için Kasım 2019’da düğmeye basıldı. Günümüze kadar gerçekleştirilen 11 ayrı operasyonda bin 342 şüpheli hakkında yakalama ve gözaltı talimatı verilirken şüphelilerden 946’sı muvazzaf, 380’i muvazzaf olmayan asker şahıstan oluştu. 16’sının ise darbe girişimi sonrası kapatılan askeri öğrencisi olduğu öğrenildi.

653 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI 187 İTİRAFÇI

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca gerçekleştirilen 11 operasyonda 653 şüpheli tutuklandı. 187 şüpheli faydalı itirafçı olmaları nedeniyle emniyetten serbest bırakılırken, 310 şüpheli tutuklama istemiyle sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliklerince ilk kez hakimlik önünde etkin pişmanlıktan yararlanarak adli kontrolle serbest bırakıldı.

97 ŞÜPHELİ FİRARDA

18 şüpheli ise diğer nedenlerden dolayı emniyetten serbest bırakıldı. 29 şüphelinin operasyon tarihinde diğer kolluk kuvvetleri tarafından haklarında işlem yapılması nedeniyle gözaltı talimatlarının iptal edildiği öğrenildi. Soruşturmada 97 şüpheli ise firari konumda bulunuyor.

YARISI AYNI DELİLLERE RAĞMEN SERBEST BIRAKILDI

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen operasyonda hakkında gözaltı talimatı verilen 105’i muvazzaf 110 şüpheliden 90’ının emniyetteki işlemleri tamamlandı. 7 şüpheli itirafçı olması nedeniyle emniyetten serbest kalırken, 90 şüpheliden 46’sı İzmir Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı. 44’ü ise adli kontrol şartıyla serbest kaldı. 8 şüphelinin firari olduğu öğrenildi. Hakimlik şüphelilerin yarısının aynı delil durumuna rağmen serbest bırakması ise tartışmalara neden oldu. Serbest kalan şüphelilerden sadece bir tanesi olan M.E’nin 16 tane farklı kuvvetten asker ile ardışık olarak ankesörlü telefondan arandığı, 17 adet tekil aramasının olduğu öğrenildi.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

GENEL

Bakan Dönmez’den önemli doğal gaz açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 3. Türkiye 2023 Zirvesi’nde önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Dönmez, “Karadeniz’deki sondaj …

Yayınlanma tarihi

-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 3. Türkiye 2023 Zirvesi’nde önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Dönmez, “Karadeniz’deki sondaj çalışmaları devam ediyor. Doğal gazın 8-9 yıllık tüketimi karşılayacak potansiyele sahip olduğunu söyleyebiliriz. Tabi bugünden gaz üretimi hayata geçmeyecek. Burada 3 yıllık çalışma süresi var. 25-30 yıllık bir üretim planı söz konusu olacak. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz buradan gelecek gaz Türkiye’deki konutların ihtiyacını neredeyse 25 yıl kadar karşılayacak.” diye konuştu.

 

TÜRKİYE ENERJİDE SESSİZ DEVRİM YAPTI

Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için elektrik tarafında yerli ve yenilenebilir kaynaklar önem arz etmekte olduğunu belirten Dönmez, “YEKDEM mekanizmasına giriş tarihi 6 ay ertelendi. Türkiye aslında sessiz bir devrim yaşadı. Yenilenebilir enerji potansiyelimiz birçok Avrupa ülkesine göre çok hızlı bir şekilde gerçekleşmiş oldu” ifadelerini kullandı.

Bakan Dönmez bor rezerviyle ilgili, “Borun bulaşık ürünü gelecek ay tüketiyle buluşacak.”

Devamını oku

GENEL

İran devlet kanalı Türkiye ve Erdoğan’ı hedef aldı: Sultan’ın hayalleri fiyaskoya dönüşüyor

İran Radyo Televizyon Kurumu’na bağlı ve farklı dillerde yayın yapan Press TV, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan bir …

Yayınlanma tarihi

-

İran Radyo Televizyon Kurumu’na bağlı ve farklı dillerde yayın yapan Press TV, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan bir haber yayınladı.

 

“İblib’ten Karabağ’a ‘Sultan’ın hayalleri fiyaskoya dönüşüyor” adlı başlıklı haberde, Türkiye’nin Suriye’deki bazı üslerden çekileceği iddia ediliyor ve Türkiye’ye “terörist kaçırıyorlar” iftirası atılıyor.

Kanalın Fransızca edisyonundaki haberde, Türkiye’nin Rusya, Çin ve İran’ı kendi sınırından uzak tutup Kafkasya’yı karıştıracağı belirtilerek, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan’ın “cihatçılar bölgeye sevk edildi” saçmalığına üstü kapalı destek veriliyor.

Haberde Sarkisyan’ın, “Türkiye’nin asıl amacı doğal gaz ve petrol alanlarını kontrol etmek. Çünkü Orta Asya ve Hazar Denizi çevresi büyük yataklara sahip” sözlerine yer veriliyor. Haberde Sarkisyan’ın sözlerini değerlendiren iki uzman ise, bu durumun tehlikeli olduğunu öne sürerek, “Türkiye bunu yaparken çok ileri gidiyor. Rusya ile olan diyaloğun riske girme durumu söz konusu” ifadelerini kullanıyor.

KAYNAK: HABER7

Devamını oku

GENEL

SON DAKİKA HABERİ: İstanbul’da eğitim uçağı düştü

Son dakika haberi! Son dakika gelişmesinin ayrıntıları birazdan ntv.com.tr’de…

Yayınlanma tarihi

-

Son dakika haberi! Son dakika gelişmesinin ayrıntıları birazdan ntv.com.tr’de…

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR