Takip Edin

GENEL

Bilfenli öğrencilerden plastik kullanımını azaltacak çevre dostu proje

Genç Başarı Eğitim Vakfı tarafından her yıl düzenlenen 'GençBizz' yarışması bu sene yaşanan pandemi nedeniyle sadece yarışmaya katılan …

Yayınlanma tarihi

-

Genç Başarı Eğitim Vakfı tarafından her yıl düzenlenen 'GençBizz' yarışması bu sene yaşanan pandemi nedeniyle sadece yarışmaya katılan öğrencilerin görebildiği online bir platform üzerinden hayat buldu. İzmir Bilfen Liseleri öğrencileri tarafından geçtiğimiz yıl bu yarışma için kurulan Bilfix Genç Başarı Şirketi, bu yıl da UPCYLING yöntemiyle plastik kullanımını minimum seviyeye indirebilecek rojeleri ile Türkiye'de kurulan 550 şirket arasından ilk 35'e girerek haziran ayında yapılacak finallerde yarışma şansını yakaladı.1999 yılında kurulan, kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olan Genç Başarı Eğitim Vakfı tarafından, öğrencilerin şirket hayatını öğrenmeleri için her yıl ‘GençBizz’ girişimcilik yarışması düzenliyor. Girişimci zihin yapısına sahip gençlerin ve çocukların yetişmesi için çalışmalarına yön vermekte ve iş dünyasındaki profesyonellerin ve girişimcilerin programlara aktif katılımlarını sağlayarak iş dünyası ve eğitim arasında köprü kurmayı amaçlayan Vakfın,

Girişimcilik yarışması aslında okullar arasında değil öğrencilerin kurdukları şirketler arasında yapılıyor. Gençler ve çocuklar, yaş gruplarına göre geliştirilen eğitici ve deneyim odaklı bu programlara dahil olarak iş dünyasına hazırlık için gerekli bilgi ve donanıma erken yaşlarda sahip olma fırsatı yakalıyor. Yarışma konseptinde bütçe dahil olmak üzere şirketin tüm işleyişi ile öğrenciler bizzat kendileri ilgileniyor.  Geçen yıl iddialı bir sosyal sorumluluk projesine imza atarak lösemili çocukların tedavisine destek olan İzmir Bilfen Liseli öğrenciler bu yıl ise çevre için bir adım attı. İzmir Bilfen Liseleri’nden 23 genç girişimci öğrenci, genel müdürlüğünü Lara Gezgin, üretim müdürlüğünü Berke Başar Şenol, üretim geliştirme müdürlüğünü Yunus Emre Tugay, pazarlama müdürlüğünü Yankı Yılmaz Temizocak, Finans Müdürlüğünü Ayçe Işık Altın, İnsan Kaynakları Müdürlüğünü Arhan Beyler ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünü Yaren Cılızoğlu’nun üstlendiği Bilfix Genç Başarı Şirketi’ni tekrar hayata geçirdi ve geçen yıl olduğu gibi bu yılda ‘GencBizz’ yarışmasına başvuru yaptı. Dünyanın ve ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan plastik kullanımına ve atık problemine odaklanarak ‘Atık ile mücadelenin en kesin yolu onu hiç üretmemek’ sloganı ile üretimlerinde ‘UPCYLING’ yöntemini kullanan öğrenciler,

Türkiye’de kurulan 550’ye yakın şirket içinden ilk 35’e girme şansını yakalarken, Haziran ayında yapılacak final için çalışmalarına devam ediyor.

GENÇ GİRİŞİMCİLERDEN ÖRNEK PROJE

Yarışmaya katıldıkları ‘UPCYLING’ projesi hakkında bilgi veren Bilfix Genç Başarı Şirketi Genel Müdürü Lara Gezgin, “Bu fikir tamamen, ‘doğayı plastik atıklardan kurtarmak üzerine ne yapabiliriz?’ sorusunu sormaya başladıktan sonra ortaya çıktı. UPCYLING yöntemiyle plastik kullanımını minimum seviyeye indirebileceğimizi gördük. Bilindiği üzere günümüzde kullandığımız çoğu ürün plastik. Maalesef plastiğin çevreye ağır zararlar verdiği kanıtlanmış bir gerçek. Biz Bilfix Şirketi olarak yüzde 100 plastikten imal edilmiş ürünlerin içeriğini değiştiriyoruz. İçeriğe yüzde 20 oranında portakal kabuğu ve kahve telvesi gibi organik atık karıştırarak daha doğa dostu bir malzeme ortaya çıkarabiliyoruz. Bu sayede de plastik kullanımını yüzde 20 azaltarak;

kalıp silikon, herhangi bir nesnenin kalıbını çıkarmak için kullanın bir madde olan RTV yardımıyla istediğimiz ürünün kalıbını çıkarıp bu yeni malzememizle üretim yapabiliyoruz” dedi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR PROJEYE İÇİN İLK ADIM

Öğrencilerin bu projeleriyle, yediğimiz meyvelerin kabuklarından bile, daha çok plastik malzemeden üretilen tokalara, anahtarlıklara ya da plastik kullanılan ne varsa ona dönüştürülebileceği bir mekanizma kurmayı hedefledikleri bildirildi. Öğrencilerin, bunu bir sonraki aşamada daha kompleks geometriler ve hatta mühendislik çalışmalarında dahi prototiplemede kullanılan 3 boyutlu yazıcı filamanlarını geliştirdikleri hammaddeden imal ederek daha geniş ye daha yüksek katma değerli bir pazara açılmayı hedeflediği kaydedildi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GENEL

Reuters’tan akılalmaz Türkiye iddiası! Paşinyan da Merkel’e ağladı: Türkiye’yi durdurun

27 Eylül Pazar sabahı Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında, Ermeni güçlerin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine çatışmalar …

Yayınlanma tarihi

-

27 Eylül Pazar sabahı Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında, Ermeni güçlerin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine çatışmalar başlamıştı. Azerbaycan ordusu karşı saldırı başlatmış ve bazı yerleşim birimlerini işgalden kurtarmıştı. Her iki ülkede savaşa hazırlık için seferberlik ilan ederken, karşılıklı açıklamalar gelmeye devam ediyor.

 

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gelişmeleri gün boyunca bu haberimizden takip edebilirsiniz.

TAHRAN’DAN YALANLAMA

İran Dışişleri Bakanlığı, “Topraklarımız üzerinden Ermenistan’a silah sevkiyatı yapılmasına izin vermedik ve vermeyeceğiz” açıklaması yaparak, basında çıkan “Tahran Erivan’a silah taşıyor” iddialarını yalanladı.

ŞANSÖLYE MERKEL DEVREYE GİRDİ! PAŞİNYAN: TÜRKİYE’Yİ DURDURUN

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ermenistan ve Azerbaycan liderlerini telefonla arayarak Dağlık Karabağ’da acil ateşkes çağrısında bulundu. Şansölye’nin Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada; Merkel’in tarafları müzakere masasına geri dönmeye çağırdığı ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubunun bunun için en uygun platform olduğunu ifade ettiği aktarıldı. Öte yandan Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın görüşmede Merkel’e “Türkiye’yi durdurma” çağrısı yaptığı belirtildi.

ERMENİ TANKLARININ İMHA EDİLDİĞİ GÖRÜNTÜLER

ERMENİSTAN’IN YALANINA REUTERS DA ALET OLDU

İngiliz haber ajansı Reuters, iki Suriyeli isme dayandırdığı haberinde, Türkiye’nin 1500 dolar karşılığında Azerbaycan’a 700 ila 1000 muhalif savaşçı gönderdiği iddiasını ortaya attı. Reuters, yalanına kaynak olarak gösterdiği iki Suriyeli isim hakkında tek bir detay bile vermedi. Benzer açıklamayı Ermenistan’ın Moskova Büyükelçisi de yapmış ancak bu iddialar yalanlanmıştı.

ERİVAN’DAN “F-16” YALANI

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan’ın “Azerbaycan F-16’sını düşürdük” açıklamasını yalanladı ve böyle bir gelişmenin yaşanmadığını duyurdu.

3. MARTUNİ MOTORLU PİYADE ALAYI YOK EDİLDİ

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Basın Hizmeti Başkanı Albay Vagif Dergahlı, yaptığı açıklamada, “Ermeni silahlı kuvvetlerinin işgal ettiği Hocavend bölgesinde konuşlu 3. Martuni motorlu piyade alayı darmadağın edildi” ifadesini kullandı. İnsan ve askeri teçhizat kaybına uğrayan düşman alayının tamamen imha edildiğini ifade eden Dergahlı, düşman ordusunun komutanlığının herkesi ölü ve yaralıların tahliyesine yardım etmeye çağırdığını aktardı. (Anadolu Ajansı)

ERMENİSTAN’DAN 18 YAŞ KARARI

Rus TASS haber ajansında yer alan habere göre; Azerbaycan ile Dağlık Karabağ sınırında yaşanan çatışmalar nedeniyle sıkıyönetim kararı alan Ermenistan hükümeti, seferberlik için 18 yaşın üzerindeki tüm erkeklerin ülkeyi terk etmelerini yasakladı. Açıklamayı Dağlık Karabağ’ın sözde lideri Arayik Harutyunyan yaptı. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan da Facebook sayfasından yaptığı yazılı açıklamada, “Ermenistan’da sıkıyönetim ve genel seferberlik kararı alındı. Otoriter (Azerbaycan) rejimi, Ermeni halkına yeniden savaş açtı” diyerek “öngörülemeyen sonuçları” olabilecek ve Kafkasya’nın ötesine uzanabilecek “büyük bir savaşın” eşiğinde olduklarını vurguladı.

GECE BOYUNCA ÇATIŞTILAR

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermeni güçlerinin Fuzuli-Cebrail ve Ağdere-Terter yönlerinde kaybettikleri mevzileri geri almak için saldırı girişiminde bulunduğu belirtildi. Açıklamada, Azerbaycan ordusunun bu bölgelerdeki birliklerinin, Ermeni güçlerinin saldırılarını önlediği kaydedildi. Açıklamada, gece çatışmalarında Ermeni güçlerinin Ağdere yönündeki Madagiz bölgesinden hareket eden zırhlı araç konvoyu ve onlara destek veren topçu bataryasının Azerbaycan Hava Kuvvetlerine bağlı unsurlar ve kara birlikleri tarafından imha edildiği aktarıldı.

FUZULİ’NİN ALINMASI İÇİN OPERASYON SÜRÜYOR

Fuzuli-Cebrail yönünde de sabah saatlerinde Ermenilere ait 1 tank ve 1 aracın imha edildiği, yaklaşık 10 askerin etkisiz hale getirildiği belirtilen açıklamada, şiddetli çatışmaların devam ettiği, Ermeni güçlerinin ağır kayıplar vererek geri çekilmeye zorlandığı kaydedildi. Bakanlığın bir diğer açıklamasında da Fuzuli kentinin Ermeni güçlerinden temizlenmesi için başlatılan operasyonun sürdüğü aktarılarak, sabah saatlerinde Ermenistan ordusuna ait 4 tankın daha imha edildiği bilgisi verildi. Ayrıca, Ermenistan ordusunun Daşkesen ilini top atışına tuttuğu bildirilen başka bir açıklamada ise Azerbaycan ordusunun önlem için karşılık vereceği belirtildi.

KAYNAK: HABER7

Devamını oku

GENEL

Erdoğan’ın hamlesi Rumları panikletti: Kıyamet mektubunu yazdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunan-Rum ikilisi dışındaki AB ülkelerine gönderdiği ileri sürülen mektup, Kıbrıs Rum yönetiminde paniğe …

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunan-Rum ikilisi dışındaki AB ülkelerine gönderdiği ileri sürülen mektup, Kıbrıs Rum yönetiminde paniğe neden oldu.

“ERDOĞAN’DAN KIYAMET MEKTUBU”

Rum medyası, “KKTC’nin de dahil olacağı Doğu Akdeniz konferansı önerisi” nedeniyle, “Erdoğan’dan kıyamet mektubu” başlığı kullandı.

3 SAYFALIK MEKTUB

Fileleftheros ve Alithia gazetelerinin haberlerine göre, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki tutumu ve çözüm önerilerini içeren 3 sayfalık mektup geçen hafta Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetimi dışındaki AB ülkelerine gönderildi.

KIBRISLI TÜRKLERİN HAKLARI

Mektupta, Türkiye’nin Yunanistan’la adil bir diyaloğa hazır olduğu, ancak Yunan tarafının güven vermeyen adımlara devam ettiği belirtildi. Ayrıca Türkiye’nin daha önce kamuoyuna ilan ettiği, Kıbrıslı Türklerin de yer alacağı şekilde Doğu Akdeniz’e kıyısı olan ilgili ülkelerin katılacağı geniş kapsamlı bir konferans teklifi de mektupta yer aldı. Mektupta, Kıbrıslı Türkler ile Rumlar arasında doğal gaz gelirlerinin Kıbrıs sorununun çözümünden önce adil bir şekilde paylaşılması ve sürecin yönetilmesi mekanizması kurulması gerektiğine de dikkat çekildi.

KAYNAK: HÜRRİYET GAZETESİ / ÖMER BİLGE

Devamını oku

GENEL

MSB: Bir askerimiz şehit oldu

Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) yapılan açıklamada “Irak kuzeyi Pençe Hareket alanında 28 Eylül 2020 tarihinde teröristler tarafından …

Yayınlanma tarihi

-

Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) yapılan açıklamada “Irak kuzeyi Pençe Hareket alanında 28 Eylül 2020 tarihinde teröristler tarafından tuzaklanmış bir mühimmatın patlaması sonucunda bir kahraman silah arkadaşımız yaralanmış ve derhal hastaneye sevk edilmiş, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur.” denildi.

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR