Takip Edin

POLİTİKA

Biden yönetiminden Türkiye’ye ilk mesaj! ‘Sözde müttefik’ deyip yaptırımla tehdit etti

İşte Taha Dağlı’nın o yazısı; “Biden yönetiminin Dışişleri Bakanı Antony Blinken daha göreve başlamadan Türkiye’yi hedef aldı. Sürpriz mi …

Yayınlanma tarihi

-

İşte Taha Dağlı’nın o yazısı;

“Biden yönetiminin Dışişleri Bakanı Antony Blinken daha göreve başlamadan Türkiye’yi hedef aldı.

Sürpriz mi? Kesinlikle hayır.

Blinken, Biden’ın seçtiği Dışişleri Bakanı.
Obama döneminde Biden başkan yardımcısıyken, Blinken dışişleri bakan yardımcısıydı.

Bu yönetimin Türkiye şifresini Joe Biden seçimden yaklaşık 1 yıl önce Başkan Erdoğan hakkında sarf ettiği darbe imalı sözlerle vermişti.

Başkanına, Dışişleri Bakanına, Savunma Bakanına, Ortadoğu temsilcisine bakıldığında, tepeden tırnağa Türkiye karşıtı bir ABD yönetimi görüyoruz.

“Biden’ın falanca yere atadığı falanca kişinin, PKK’yla ilgili şu sözleri var” gibisinden sıkça haberler duyuyoruz daha da duyacağız.
Zaten Biden olsun, Trump olsun fark etmiyor, her dönemde ABD’de üst düzey görev yapan bakanların, bakan yardımcılarının PKK-PYD’yi öven ya da FETÖ’ye toz kondurmayan açıklamalarına rast gelebiliyoruz.
Bunların artık haber değeri yok.
Olur da bir Amerikalı çıkar, PKK’yla birlikte PYD’yi, YPG’yi, SDG’yi hepsini terör örgütü ilan eder, FETÖ için “yıllardır beslediğimiz lanet olası bir terör örgütü” der, o zaman bakarız.

Şimdi gelelim Antony Blinken’ın sözlerine.
Türkiye için “sözde stratejik ortak” diyor.
Hiçbir sorun yok.
Aksine “stratejik ortak” deseydi, problem diyebilirdik.
Çünkü ABD, Türkiye’yi hala kendi çıkarları için ortak görüyor, demek olurdu.

Zaten CAATSA yaptırımlarını uygulayarak, Türkiye’yi hasım ve düşman gördüklerini ilan etmişlerdi.

Blinken S-400 konusunu kabullenmiyor.
Yaptırımları yeterli bulmuyor, “fazlasını yapabiliriz” mesajını veriyor.
Yani Türkiye’ye karşı yeni yeni kartları sahaya sürebilirlermiş.

Belli ki yaptırımlarla birlikte Libya, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs konularında Türkiye’nin karşısına problem çıkarmaya çalışacaklar.

ABD ile iyi bir ilişki, bu şartlarda mümkün görünmüyor. Foreign Policy’de geçen ay çıkan makalede de açık açık vurgulanmıştı, Türkiye ile iyi ilişki için Erdoğan bir engel, CHP olsa ABD ile Türkiye gül gibi anlaşır, denilmişti.

Peki ABD yönetiminin tek derdi Türkiye mi olacak?
Yani Türkiye’yle uğraşarak, Türkiye’yi hizaya çekmeye çalışarak, tüm meselelerini çözmüş olacaklar mı?

Çünkü Biden yönetiminin evvela halletmesi gereken deve dişi gibi başka sorunları var.
Öncellikle ABD karpuz gibi ikiye bölünmüş durumda.
Trump kaybetti ama Trumpizm devam ediyor.
Kendi kongre binasını koruyamayan, bir yemin töreni için başkentlerini Bağdat’a çeviren bir ABD yönetimi önce Amerika’da günlük hayatı düzene koyabilmeli.

Önce içeriyi toparlayıp sonra dışarıya bakmalı.
Dışarı derken de Türkiye’den öncelikli meselelere odaklanmalı.

Mesela İran.
Trump, İran’ı vurmak için uğraşıp durdu, belki savaş çıkaramadı ama Biden’a bir dış politika enkazı bıraktı.
Biden şimdi İran’la müzakereye oturmaya çalışıyor.
Tahran’ın Obama-Biden arasındaki 4 yıllık süreçte ABD’ye güveni sıfıra inmiş durumda.

Üstelik İran’la yapılacak müzakere Trump’ın inşa ettiği İsrail politikalarının karşısında bir tehdit olarak duruyor.
Yani Biden, oldukça hassas olan İran-İsrail denklemini kırıp dökmeden yürütmeli, ne yapacaksa.
Trump yok ama İsrail her an İran’la kapışabilir.

Suudi Arabistan bir diğer konu.
MBS, Trump döneminde baş tacı edildi.
Elinde ise Kaşıkçı’nın kanı var.
Biden’ı destekleyenler, 2018’de Kaşıkçı öldürüldüğünde MBS’yi kolluyor diye Trump’a ateş püskürüyordu.
Şimdi o dosyayı açmalılar, tabi ki açarken Suudi Arabistan’ın nasıl reaksiyon vereceğini de hesaba katmalılar.

Bunun dışında İran’la müzakere niyeti sadece İsrail’i değil Suudi Arabistan’ın da tepki vereceği bir konu. Buradan anlıyoruz ki Biden, Kaşıkçı veya İran konusunda ne yapacaksa önce İsrail’i susturmalı ve Suudi Arabistan’da MBS devrini kapatıp, kendine uygun bir kral bulmalı. Tabi tüm bunlar ha deyince olacak işler değil.

Trump’ın bıraktığı enkazdan biri de AB.
AB; Trump’tan çok çekti ve tıpkı İran gibi Biden’ı dört gözle bekliyor.
Ama Trump tam giderken İngiltere AB’den çıktı.
ABD’ye karşı güven sorununun yanı sıra eksik bir AB, Biden için tam olarak ne ifade edecek?

Rusya ve Çin’e gelecek olursak.
4 yıllık Trump politikalarının neredeyse tam tersinin uygulanması planlanıyor.
Ama bu bir konsol oyunu değil.
Çin’le kavga etmeden, tartışma boyutunda, mücadele edip, gerçek düşmanın Rusya olduğunu kabullenerek, nasıl bir politika uygulanacak, merak ediliyor, doğrusu.
Zira Rusya da Biden’ların bıraktığı 2016’dan çok daha fazla etrafa yayılmış durumda.

Tüm bunların yanı sıra Trump’ın boşladığı Afganistan, Irak, Doğu Akdeniz, Libya ve Kafkasya’da da Biden’ın ajandasında farklı politikalar bulunuyor.”

KAYNAK: HABER7

POLİTİKA

İsrail basını: Cemal Kaşıkçı raporu ABD ile Türkiye’yi yakınlaştırabilir

ABD Başkanı Donald Trump döneminde kamuoyuna açıklanmayan istihbarat servisi CIA’in Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin raporu, geçtiğimiz günlerde …

Yayınlanma tarihi

-

ABD Başkanı Donald Trump döneminde kamuoyuna açıklanmayan istihbarat servisi CIA’in Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin raporu, geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Rapora göre, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman (MBS), 2018’de öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili “yakalama ya da öldürme” talimatı verdi.

ABD basını, Trump’ın başkanlığı döneminde Prens Selman’ın cinayetten kurtarıldığını belirtmiş, eski başkanın “Kongre’nin onu rahat bırakmasını sağladım. Onları durdurmayı başardım” ifadelerini kullandığı belirtilmişti.

“TÜRK İSTİHBARATI ORTAYA ÇIKARDI”

İsrail basınından Haaretz gazetesinde, CIA’in Kaşıkçı cinayetine ilişkin raporunu analiz eden “Biden’ın MBS’ye mesajı: Washington’daki dokunulmazlığı sona erdi” başlıklı bir yazı yer aldı.

Yazıda, “Prens Selman’ın cinayetle doğrudan ve kişisel ilişkisi Türk istihbaratı tarafından yaklaşık iki yıl önce ortaya çıkarıldı. Veliaht Prens’e nihayetinde ne kadar ağır ceza verilebileceğini söylemek için henüz çok erken” denildi.

“ABD-TÜRKİYE YAKINLAŞMASI OLABİLİR”

Kaşıkçı cinayetine ilişkin raporun olası bir ABD-Türkiye yakınlaşmasını sağlayabileceği, Joe Biden yönetiminin de NATO üyesi olan Ankara ile ilişkilerini geliştirme hedefini koyduğu kaydedildi.

Biden’ın, ayrıca Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili istihbarat raporuna rağmen Suudi Arabistan’dan vazgeçmeyeceği, ancak Veliaht Prens Selman konusunda bu kadar istekli olmayabileceğine dikkat çekildi.

“ASIL SORU SELMAN’IN İTTİFAKIN PARÇASI OLUP OLMAYACAĞI”

Haaretz’in analizinde “Suudi Arabistan Orta Doğu’da ABD müttefiki olarak kalmalı ve büyük olasılıkla kalacaktır. Ancak raporun yayınlanmasından sonraki asıl soru, Veliaht Prens Selman’ın da bu ittifakın bir parçası olup olmayacağı” denildi.

“CIA YETKİLİLERİ, TÜRK YETKİLİLERİN SUNDUĞU SES KAYITLARINI DİNLEDİ”

Washington Post gazetesinin Ekim 2018’deki bir haberinde, CIA yetkililerinin, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin ses kayıtlarını dinlediği aktarılmıştı.

İsmi açıklanmayan CIA yetkililerine dayandırılan haberde, “CIA yetkilileri, Türk yetkililerin belirttiği ses kayıtlarını dinledi” denilmişti. CIA sözcüsü ise habere ilişkin yorum yapmaktan kaçınmıştı.

Kaynak: Haber7

Devamını oku

POLİTİKA

CNN: ABD bu hafta Rusya’ya yaptırım açıklayacak

CNN’in, Biden yönetiminden iki üst düzey yetkiliye dayandırdığı haberine göre, Biden yönetimi, Navalny’ın zehirlenmesi ve daha sonra tutuklanması …

Yayınlanma tarihi

-

CNN’in, Biden yönetiminden iki üst düzey yetkiliye dayandırdığı haberine göre, Biden yönetimi, Navalny’ın zehirlenmesi ve daha sonra tutuklanması sebebiyle Rusya’ya yaptırım hazırlığında. 

Yaptırımların, Avrupa Birliğiyle (AB) koordinasyon içinde bu hafta açıklanacağını bildiren yetkililer, Biden yönetiminin bu tavrının, Rusya politikasında da belirleyici rol oynayacağını kaydetti. 

Yetkililer, Rusya’nın ABD seçimlerine müdahalesi ve Amerikan resmi kurumlarına yönelik “Solarwinds” siber saldırısı konusunda da adımlar atabileceğini ifade etti. 

 – NAVALNIY, 17 OCAK’TA HAVAALANINDA TUTUKLANMIŞTI

Rus muhalif Navalnıy, zehirlendiği iddiasıyla Berlin’de tedavi gördükten sonra 17 Ocak’ta Moskova’ya dönüşünde havaalanında tutuklanmıştı.

Rusya Federal Cezaevi Servisinin talebi üzerine, 2 Şubat’ta Moskova Şehir Mahkemesinde, Navalnıy aleyhinde açılan dava sonuçlanmış, Navalnıy’ın geçmişte yolsuzluk davası sonucunda verilen 3,5 yıllık ertelenmiş hapis cezası, adli kontrol şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle normal hapis cezasına çevrilmişti.

Mahkeme, önceden ev hapsinde geçirdiği 10 aylık süreyi hesaba katarak Navalnıy’ın kalan cezasını hapishanede geçirmesine karar vermişti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 16 Şubat’ta Navalnıy’ın derhal serbest bırakılması için Rusya’ya geçici tedbir aldığını bildirmeye karar vermişti.

KAYNAK: AA

Kaynak: Haber7

Devamını oku

POLİTİKA

CHP’li vekilin istifası ile ilgili bomba açıklama: Yer yerinden oynayacak!

CHP’de art arda gelen milletvekili istifalarına bir yenisi dün eklendi. Partinin Denizli Milletvekili Teoman Sancar sosyal medya hesabından …

Yayınlanma tarihi

-

CHP’de art arda gelen milletvekili istifalarına bir yenisi dün eklendi. Partinin Denizli Milletvekili Teoman Sancar sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile CHP’den istifa ettiğini açıkladı. 

İSTİFANIN NEDENİ MERAK EDİLDİ

Sancar’ın Muharrem İnce’nin partisine geçeceği iddiaları gündemdeki yerini korurken, Partiye yeni katılan üyelere rozet takan Sancar’ın bir gün sonra istifa etmesi kafalarda soru işareti bırakmıştı.

GÖKÇEK İLK PAYLAŞIMINI SİLDİ

Konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabından paylaşım yaparak Sancar’ı kutlayan eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kısa sürede paylaşımını sildi ve yeni bir paylaşım yaptı.

“CHP BU OLAYIN ALTINDAN KALKAMAZ”

Gökçek yaptığı paylaşımda, “CHP Milletvekili Teoman Sancar hakkında ‘Sizi Kutluyorum’ diye tweet atmıştım, tweetimi sildim. Çünkü Teoman Sancar’ın istifası onurlu bir istifa değilmiş. Nedeni duyulduğunda yer yerinden oynayacak. CHP bu olayın altından kalkamaz. Ancak o kadar söyleyebilirim. Felaket ötesi” ifadelerine yer verdi.

“CHP BU SKANDALIN ALTINDAN NASIL KALKACAK?”

Gökçek’in bu paylaşımı kafalarda soru işareti bırakırken, CHP’de yaşananları yakından takip eden Hürriyet Gazetesi yazarı Yalçın Bayer de benzer bir paylaşımda bulundu. Bayer, “Denizli Mv. Teoman Sancar CHP’den istifa etti. İşin başka bir tarafı varmış! Bizi arayan CHP’liler yeni bir skandalla karşı karşıya olduğunu söylediler. ‘Ayıp’ diye nitelenen bu skandalın altından nasıl kalkacak CHP? İnce ve Yarkadaş haklı mı çıkıyorlar ne” dedi.

CHP DAHA ÖNCE TACİZ VE YOLSUZLUK OLAYLARIYLA SARSILMIŞTI

Daha önce CHP’li bazı belediyelerde yaşanan rüşvet ve yolsuzluk skandalları art arda gündem olurken, bunu taciz skandalları takip etti. Bazı CHP’li isimlerin tecavüz ve taciz skandalları günlerce konuşulmuştu.

Kaynak: Haber7

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR