Takip Edin

GENEL

Beyaz polisin boğarak öldürdüğü Floyd’u dostları anlattı: Koronavirüs krizinde işsiz kaldı, ekmek mücadelesindeydi

ABD’de ilk siyah başkan Barack Obama’nın döneminde, 2014 yılında Eric Garner ve Michael Brown cinayetleriyle dikkat çekmeye başlayan silahsız …

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de ilk siyah başkan Barack Obama’nın döneminde, 2014 yılında Eric Garner ve Michael Brown cinayetleriyle dikkat çekmeye başlayan silahsız siyahların beyaz polisler tarafından öldürülmesi zincirinin son halkası George Floyd olurken, hayat hikayesi de mercek altına alınıyor. 

Tüm dünyada infial yaratan 8 dakikalık videoda elleri arkadan kelepçelenmiş halde Minneapolis kenti polislerinden boğazını rahat bırakmalarını ağlayarak rica eden ve memur Derek Chauvin’in dizinin baskısıyla boğulan George Floyd da koronavirüs pandemisi günlerinde on milyonlarca ABD’liyle aynı kaderi paylaşıyordu: İşsiz kalmıştı ve yeni bir iş arıyordu.

Amerikan futbol takımının yıldızı ‘nazik dev’

Büyüdüğü Houston kentinin siyah mahallesi Third Ward’dan sınıf arkadaşı Christopher Harris, Floyd’un dev cüssesiyle Jack Yates Lisesi Amerikan futbol takımının yıldızı olduğunu ve 1992’de Temple’a karşı kaybettikleri eyalet şampiyonluk maçında oynadığını anlattı. 

Bir diğer sınıf arkadaşı Donnell Cooper, boyu herkesten uzun Floyd’un kale çizgisini geçerek gol atmasını zevkle izlediklerini ve kendisinden ‘nazik dev’ diye söz ettiklerini söyledi. “Sessiz bir kişiliği, güzel bir ruhu vardı. Ölümü beni gafil avladı. İçinde yaşadığımız dünya çok üzücü” dedi. 

5 yıl hapis yatıp çıktı, taşındı, yeni hayata başladı

Harris, Floyd’un 2007’de meskene silahlı soygunla suçlandığını ve 2009’da savcılıkla anlaşarak 5 yıl hapse çarptırıldığını, serbest bırakılınca 2014’te bazı ortak arkadaşlarıyla birlikte Minneapolis’e taşınıp yeni bir iş yeni, bir hayat arayışına girdiğini, geçtiği değişimden mutluluk duyduğunu belirtti.

Patronu: Her zaman neşeli, her zaman olumlu tavır içindeydi

Önce Protestan yardım kuruluşu Salvation Army’nin bir dükkanında güvenlikçi olan, sonra iki işte birden çalışmaya başlayan, hem kamyon süren hem de Conga Latin Bistro’da bar fedailiği yapan Floyd’la bar patronu Jovanni Tunstrom’un da çok güzel anıları var.

‘Koca Floyd’ dedikleri çalışma arkadaşının her zaman neşeli, her zaman olumlu tavır içinde olduğunu aktaran Tunstrom “Çok kötü dans ederek insanları güldürürdü. Ona dans etmeyi öğretmeyi denedim, Latin müziklerini çok severdi, ama beceremedim, zira bana göre çok uzundu” dedi.

Floyd’un her seferinde kendisine ‘patron baba’ dediğini, “Bana öyle deme, ben senin dostunum” diye yanıt verdiğini aktardı.

Dostu, sahte 20 dolar verdiği suçlamasına inanamadı

Ancak koronavirüs pandemisinde evde kalma önlemleri nedeniyle mekanlar kapanınca işsiz kalan Floyd’la pazar gecesi telefonda konuştuğunu belirten Harris, ona geçici iş bulma kurumuyla temasa geçmesi için bilgi verdiğini söyledi.

“Yaşamını devam ettirmek, ilerletmek için elinden gelen her şeyi yapıyordu” izlenimini paylaşan Harris, polisi çağıran bakkalın Floyd’un kendisine sahte 20 dolar verdiği iddiasına inanmadığını vurguladı.

‘Senin için tasarlanmadığını bildiğin sistemin içinde bu kadar çabaladığında’

Onun sahtekarlığa başvuracağına inanmadığının altını çizen gençlik arkadaşı “Böyle bir şey yaptığını hiç görmedim” diyerek şöyle konuştu:

“Saçma biçimde öldü. Hayatı için yalvardı. Senin için tasarlanmadığını bildiğin bu sisteme inanmak için bu kadar çok çaba harcadığında, sürekli yasal araçlarla adalet aradığında ve elde edemediğinde, yasayı kendi ellerine almaya başlıyorsun.”

Kaynak: Sputnik TR   ©SputnikTR 

GENEL

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar’a Uğurlandı

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile bir araya gelecek …

Yayınlanma tarihi

-

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile bir araya gelecek.

Görüşmede, dost ve kardeş iki ülke arasındaki ilişkilerin tüm boyutlarıyla ele alınması bekleniyor.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası ilk yurt dışı ziyaretini Katar’a gerçekleştirecek Erdoğan ile Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani görüşmesinde, bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında da kapsamlı görüş alışverişinde bulunulması öngörülüyor.

Devamını oku

GENEL

O Ahlaksız Tutuklandı!

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, sosyal medyada Bakan Albayrak ile eşi Esra Albayrak’ı hedef alan hakaret içerikli yorumlara ilişkin soruşturma başlatıldı.

Bu kapsamında  İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, söz konusu paylaşımları yapan şüphelileri tespit etti.

Zanlıların adreslerine baskın düzenleyen Polis ekipleri  Antalya’da 2, İstanbul’da 5, İzmir, Kahramanmaraş, Manisa ve Mersin’de birer kişiyi gözaltına alıdı.

İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Kürşad Zafer U, Nazif S, Fatma Makbule A. ve Önder D. serbest bırakılırken. Mehmet Fatih K’nin işlemleri sürüyor.

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan E.B’nin Emniyet Müdürlüğündeki işlemleri tamamlandı ve şahıs mahkemece tutukladı.

Soruşturma sürüyor…

Devamını oku

GENEL

Ayasofya İçin Kara Günü!

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul’un fethinin 567. yıldönümünde Fetih Suresi okunması sonrası “Ayasofya ibadete açılacak mı?” sorusu yeniden gündeme gelmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurmaylarına hukuki başvuruların başlaması yönünde talimat verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT ortak yayınında “Bu ülkenin dinamiklerinde tutuşan yanan bir şey var. Öyleyse şu anda biz hukuk devleti olarak Danıştay’ın kararını bekliyoruz. Karardan sonra atılması gereken adım neyse ona göre gereken adımlar atılır” demişti.

Yüksek Mahkemenin vereceği karara göre Ayasofya yeniden ibadete açılabilecek ya da müze olarak kullanılmaya devam edecek.

Gelen Son dakika haberine göre Mahkeme oturumu tamamlandı. Yaklaşık 15 dakika süren oturum sonrası acıklama yapılması bekleniyor

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR