Takip Edin

GENEL

Beyaz polis Chauvin ile ensesine bastırarak öldürdüğü siyah yurttaş Floyd’un yolları emekçi sınıfında kesişmiş

ABD çapında isyana yol açan Minneapolis’te beyaz polis memuru Derek Chauvin’in silahsız siyah yurttaş George Floyd’u dizleriyle boynuna çökmek …

Yayınlanma tarihi

-

ABD çapında isyana yol açan Minneapolis’te beyaz polis memuru Derek Chauvin’in silahsız siyah yurttaş George Floyd’u dizleriyle boynuna çökmek suretiyle boğarak öldürmesi vakasında her gün yeni gerçekler ortaya çıkıyor.

Chauvin (44) ile Floyd’un (46) yollarının daha önce emekçi sınıfında kesiştiği, ikilinin aynı eğlence mekanında güvenlikçi olarak çalıştığı belirtildi. 

Koronavirüs pandemisi ABD’de evde kalma önlemleri çerçevesinde kapanan mekanlar arasında yer alan El Nuevo Rodeo Club, hem Chauvin hem de Floyd’un çalışanları arasında bulunduğunu duyurdu.

Latin yemekleri, müzikleri, dansları sunan eğlence mekanını 20 yıl işlettikten sonra kısa süre önce başkasına satan Maya Santamaria, açık oldukları 17 yıl boyunca Chauvin’in polis görevinde olmadığı zamanlarda kendilerinin güvenlikçisi olduğunu belirtti.

Her gece yaklaşık 24 güvenlikçi çalıştırdıklarını, bunların arasında görev dışındaki polislerin de bulunduğunu aktaran patron, Chauvin ile Floyd’un birbirlerini tanıyıp tanımadıklarından emin olmadığını söyledi.

Ancak aynı etkinlik çerçevesinde birlikte çalışmış olmaları gereken zamanlardan söz eden Santamaria, “Aynı zamanda birlikte çalışmışlardı, ama Chauvin dışarıda, güvenlik görevlileri içerideydi” izlenimini paylaştı. 

Patron, Chauvin’in aniden parlama ve aşırı tepki gösterme huyu olduğunu aktararak “Bazen çok çabuk sinirlenirdi ve korkmuş gözükürdü” diyerek ekledi:

“Arbede çıktığında hemen aletlerine başvururur ve önüne gelene biber gazı sıkardı, ben bunun gerek olmadığını düşünsem bile.” 

Pazartesi günkü boğma olayıyla ilgili ‘Chauvin’in Floyd’la birlikte aynı mekanda çalıştığının farkına varması halinde farklı gelişip gelişmeyeceğini, merak ettiğini’ dile getiren kadın işveren “Keşke ‘hey adamım, senle ben Maya’nın yerinde birlikte çalışmıştık, beni hatırladın mı’ diyebilseydi, acaba ne olurdu” diye konuştu. 

Floyd, doğup büyüdüğü Houston’da bir ev soygunu vakasıyla ilgili 5 yıl hapis yattıktan sonra 2014’te Minneapolis’e atşınıp yeni bir hayat kurmuştu, genelde El Nuevo Rodeo Club ve yakınındaki Conga Latin Bistro gibi mekanlarda özel güvenlikçi, fedai olarak çalışmıştı, ancak koronavirüs önlemleri nedeniyle mekanların kapanmasıyla işsiz kalmıştı.

Onu ensesine bastırarak öldürmesinin ardından görevden alınan Chauvin ise hakkıdna 20’ye yakın şikayette bulunulmuş bir polis memuru.

ABD basınına göre bunca şikayete rağmen bir kez bile disipline sevk edilmeyen ve yasal işleme uğramayan Chauvin’in 2006 ve 2008 yıllarında polisin müdahale ettiği olaylarda 2 kişiye ateş açıp birini öldürdüğü, diğerini ağır yaraladığı Minneapolis Belediye Meclisi kayıtlarına geçmiş durumda.  Beyaz polis memuru hakkındaki şikayet dosyaları nedeniyle birçok kez ücretli izne gönderilmişti.

Kaynak: Sputnik TR   ©SputnikTR 

GENEL

Ayasofya İçin Kara Günü!

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul’un fethinin 567. yıldönümünde Fetih Suresi okunması sonrası “Ayasofya ibadete açılacak mı?” sorusu yeniden gündeme gelmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurmaylarına hukuki başvuruların başlaması yönünde talimat verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT ortak yayınında “Bu ülkenin dinamiklerinde tutuşan yanan bir şey var. Öyleyse şu anda biz hukuk devleti olarak Danıştay’ın kararını bekliyoruz. Karardan sonra atılması gereken adım neyse ona göre gereken adımlar atılır” demişti.

Yüksek Mahkemenin vereceği karara göre Ayasofya yeniden ibadete açılabilecek ya da müze olarak kullanılmaya devam edecek.

Gelen Son dakika haberine göre Mahkeme oturumu tamamlandı. Yaklaşık 15 dakika süren oturum sonrası acıklama yapılması bekleniyor

Devamını oku

GENEL

Bakan Albayrak ve ailesi hakkında hakaret içerikli paylaşım yapan 11 kişi gözaltına alındı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile eşi Esra Albayrak, 30 Haziran’da dördüncü kez çocuk sahibi olmuştu. Bakan Albayrak mutluluğunu kişisel …

Yayınlanma tarihi

-

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile eşi Esra Albayrak, 30 Haziran’da dördüncü kez çocuk sahibi olmuştu. Bakan Albayrak mutluluğunu kişisel Twitter hesabında “Rabbimize şükürler olsun, bu gece 4. evladımız HamzaSalih ailemize, dünyamıza sefalar getirdi. Sevgili eşim Esra’ya bize bu mutluluğu yeniden yaşattığı için sevgi ve minnetlerimi sunuyorum. Dualarınızı bekleriz” ifadesiyle paylaşmıştı.

​Ancak bu paylaşımın altına bazı kullanıcılar, hakaret içerikli paylaşımlarda bulunmuştu. Çok sayıda Twitter kullanıcısının tepkisini çeken bu paylaşımlar için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da resen soruşturma başlatmıştı. İçişleri Bakanlığı bu kapsamda bazı kişilerin gözaltına alındığını duyurmuştu.

Bugün de Emniyet Genel Müdürlüğü, “Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın şahsına ve ailesine yönelik hakaret içerikli paylaşım yapan 11 kişi gözaltına alındı” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Sputnik TR

Devamını oku

GENEL

Putin, Erdoğan ve Ruhani üçlü zirvede Suriye’yi masaya yatıracak

Peskov, saat 14:00’da başlayacak üçlü zirve sırasında liderlerin yapacağı konuşmaların basına açık olacağını ifade etti. T.C. İletişim …

Yayınlanma tarihi

-

Peskov, saat 14:00’da başlayacak üçlü zirve sırasında liderlerin yapacağı konuşmaların basına açık olacağını ifade etti.

T.C. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada da “Zirve Toplantısı’nda, Suriye’deki güncel gelişmelerin değerlendirilmesi, sahada ateşkesin sürdürülmesi, mültecilerin gönüllü geri dönüşleri için gereken şartların temini ve siyasi sürecin ilerletilmesi amacıyla önümüzdeki dönemde atılacak müşterek adımların istişare edilmesi bekleniyor” ifadeleri kullanıldı.

‘Erdoğan, Suriye hava sahasını kullanma talebini yeniden gündeme getirebilir’

Rus basınına demeç veren güvenlik ve terör uzmanı Dr. İmbat Muğlu, Ankara’nın zirvede gündeme getireceği ana konunun yine Soçi Anlaşması’nın tümüyle uygulanması olacağını belirtti.

Muğlu, Erdoğan’ın Suriye hava sahasının kullanımını yeniden gündeme getirebileceğini de kaydederek şunları söyledi:

“Ankara, Türkiye-Suriye sınırındaki göç baskısının azalması için rejim güçlerinin Soçi Anlaşması’yla belirlenen sınırların arkasına çekilmesini yeniden talep edecek. Suriye hava sahasının Türkiye tarafından kullanılması da yeniden gündeme gelecek.”

Muğlu, sınırdaki sığınmacı kamplarında koronavirüs salgınının önlenmesine yönelik önlemler alınması konusunun da zirvede ele alınabileceğini ekledi.

Zirve, Suriye’de İran-İsrail geriliminin arttığı dönemde yapılıyor

Üçlü zirve, Suriye’de İran ile İsrail arasındaki gerilimin tırmandığı bir dönemde gerçekleşiyor.

Nitekim, İsrail’in 28 Haziran’da Deyr ez Zor’daki İran güçlerini hedef aldığı belirtilirken dün de İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İran’ın Suriye’ye kök salıp yerleşmesine izin vermesi halinde bunun Devlet Başkanı Beşar Esad yönetiminin geleceğini tehlikeye atacağını söylemişti.

“Tahran’daki Ayetullahlara sesleniyorum: İsrail sizin kendisine karşı yeni bir askeri, terör cephesi yaratmanızı engellemek için gerekli eylemlerde bulunmaya devam edecek” diyen Netanyahu, Suriye Devlet Başkanı’na hitaben şöyle konuşmuştu:

 

“Ve Beşar Esad’a diyeceğim şudur: Ülkenin ve rejiminin geleceğini riske atıyorsun.”

 

Tahran’daki 6. zirve pandemi nedeniyle ertelenmişti

 

Türkiye, Rusya ve İran liderleri arasındaki üçlü zirve, ilk olarak 22 Kasım 2017’de Soçi’de gerçekleşti. 2. zirve 4 Nisan 2018’de Ankara’da düzenlenirken 3. zirve 7 Eylül 2018’de Tahran’da toplandı.

 

14 Şubat 2019’da Soçi 4. zirveye ev sahipliği yaptı ve liderler 5. zirve için 16 Eylül 2019’da Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi.

 

Tahran’da yapılacak 6. zirve için Mart 2020’nin başları öngörülüyordu ancak Kovid-19 pandemisi nedeniyle zirve ertelenmişti.

Kaynak: Sputnik TR

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR