Takip Edin

BİLİM TEKNOLOJİ

Avusturyalı arkeologlar antik olayların kronolojisini sorguladı

Le Figaro gazetesinin haberine göre Avusturya Bilimler Akademisi’nden arkeologlar, Antik Yunanistan tarihindeki bazı olayların önceden kabul …

Yayınlanma tarihi

-

Le Figaro gazetesinin haberine göre Avusturya Bilimler Akademisi’nden arkeologlar, Antik Yunanistan tarihindeki bazı olayların önceden kabul edilen tarihlerden 50 ve hatta 150 yıl önce gerçekleştikleri sonucuna vardı.

Geleneksel radyokarbon tarihleme yöntemi kullanıldı

Habere göre arkeologlardan oluşan ekip, kemikler, ahşap ve bitki lifleri için daha doğru bir tarihlendirme sistemi geliştirdi. Uzmanlar, organik malzemelerde radyoaktif karbon-14 izotopunun içeriğine dayanarak, bir nesnenin yaşı ile ilgili sonuca varılmasını mümkün kılan geleneksel radyokarbon tarihleme yöntemini kullandı.

Henüz 50 bin yaşına gelmemiş olan objelerin tarihlemesinde çalışan bu sistem, antik olayların zaman çerçevelerinin saptanmasını sağladı.

Elde edilen sonuçlar yaşları bilinen objelerin parametreleriyle karşılaştırılarak analiz netleştirildi

Karbon-14 izotop miktarının iklim koşullarına bağlı olması, Avusturyalı uzmanların dikkatini çekti, bunun üzerine araştırmacılar, elde ettikleri sonuçları diğer kaynaklardan yaşları zaten bilinen objelerin parametreleriyle karşılaştırarak analiz prosedürünü netleştirdi.

Netleştirilen yöntemi Yunanistan’daki Sindos arkeolojik alanında bulunan nesnelere uygulayan araştırmacılar, tarihlemesi kesin olan bir seramiği analiz etti ve Antik Yunanistan kronolojisini yeniden gözden geçirdi. Sonuçta çeşitli icatlar ve edebi eserler de dahil olmak üzere birçok önemli olayın 50-150 yıl önce meydana gelmiş olabileceği anlaşıldı.

‘Tarihi olaylar ile ilgili zaman çerçeveleri çıkarımları daha doğru hale geldi’

Araştırma ekibinde yer alan arkeolog Stefanos Gimatzidis, “Neticede radyokarbon analiz yöntemi ile yapılan çıkarımlar o döneme ait olaylar için daha doğru hale geldi” dedi ve ekledi:

Kaynak: Sputnik TR   ©SputnikTR 

BİLİM TEKNOLOJİ

Son dakika: NASA tarihi olayı resmen duyurdu! Bütün dünya bu haberi bekliyordu…

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay’da su keşfettiklerini açıkladı. Suyun, Ay’ın yarım küresinde yer alan bir kraterde keşfedildiği …

Yayınlanma tarihi

-

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay’da su keşfettiklerini açıkladı. Suyun, Ay’ın yarım küresinde yer alan bir kraterde keşfedildiği bildirildi.

 

NASA, bugün yaptığı açıklamada, Ay’ın güneşli yüzeyinde suyun keşfedildiğini duyurdu. Bu, suyun Ay yüzeyine dağılmış olabileceğini gösteren önemli bir açıklama olarak kayda geçti. 

 

 

NASA yöneticisi Bridenstine, bütün dünyanın beklediği haberi sosyal medya üzerinden şu ifadelerle duyurdu; 

“@SOFIATelescope’u kullanarak, Ay’ın güneş ışığı alan tarafında ilk kez su tespit ettik. Henüz kaynak olarak kullanıp kullanamayacağımızı bilmiyoruz ancak Ay’da su ile ilgili öğrendiklerimiz Artemis keşif planlarımız için anahtar niteliğinde.” 

Devamını oku

BİLİM TEKNOLOJİ

Türkiye’de üretilen mobil oyunları 800 bin kişi oynuyor

Türkiye oyun pazarı, her yıl ortalama 1 milyar dolar gelir elde etme yolunda ilerliyor. Bu gelirin yarısından fazlası mobil oyunlar tarafından …

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye oyun pazarı, her yıl ortalama 1 milyar dolar gelir elde etme yolunda ilerliyor. Bu gelirin yarısından fazlası mobil oyunlar tarafından üretiliyor. Türk mobil oyun sektörü, 30 milyondan fazla yerli, yüz milyonlarca yabancı oyuncuya ulaşıyor. Google Play’de yayınlanan ve Türkiye’de geliştirilen mobil oyunlar ortalama olarak 759 bin 470 kişi tarafından indiriliyor.

Google Play’de 2 bin 584 Türk oyun geliştirici var

Sadece Google Play istatistiklerine bakıldığında 169 bin 137 oyun geliştiricisinin 2 bin 854’ünün Türk geliştiriciler olduğu görülüyor. Bu istatistiğe sadece Türkçe adreslerin hesaba katıldığı düşünüldüğünde bu sayının çok daha fazla olduğu düşünülüyor.

Türk oyunları sadece sayıca değil, aynı zamanda kullanıcıların beğenisiyle de dikkat çekiyor. Küresel ortalamada mobil oyunlar 5 yıldız üzerinden 3,70 puan alırken, Türk geliştiricileri tarafından üretilen oyunların yıldız ortalaması 3,91.

Kaynak: Hürriyet

Devamını oku

BİLİM TEKNOLOJİ

AK Parti’li Çelik: Güzel haberler bekliyoruz

AK Parti’li Çelik, Twitter’daki hesabından, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in ‘Oruç Reis’ sismik araştırma gemisinin Akdeniz’in …

Yayınlanma tarihi

-

AK Parti’li Çelik, Twitter’daki hesabından, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in ‘Oruç Reis’ sismik araştırma gemisinin Akdeniz’in röntgenini çekmek için demir aldığını duyurduğu mesajını tekrar paylaştı. Çelik, kendi mesajında ise “Yolun açık olsun Oruç Reis. Akdeniz’den güzel haberler bekliyoruz. Milletimizin hak ve menfaatlerini tavizsiz savunacağız” dedi.

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR