Takip Edin

GENEL

Amerikan rüyasının sonu: California Republic

Niccolo Machiavelli, Hükümdar adlı kitabında şöyle der: ‘Olacakları bilmek isteyen herkes olmuşları tetkik etmelidir. Bu dünyada herhangi bir …

Yayınlanma tarihi

-

Niccolo Machiavelli, Hükümdar adlı kitabında şöyle der: ‘Olacakları bilmek isteyen herkes olmuşları tetkik etmelidir. Bu dünyada herhangi bir çağda olan her şeyin bir sureti Antik Çağ’da da mutlaka vardır’

Amerikan halkının itiraz noktasını anlayabilmek yarın bir gün ülkemizde de yaşanma ihtimali olan olayları önceden engelleyebilmek için son derece önemli. Olaylara Trump’ın yönlendirmesi üzerinden bakmak dönüşen sosyolojiyi algılamamızı engelleyebilir.

İsyancılar

Çok uzun süredir ABD’de belli bir kesim Dijital güçlerin müdahalelerinden rahatsız. Twitter, Facebook gibi kurumlar çoktan tüm bilginin mutlak hakimi konumuna gelmişken hoşlarına gitmeyen insanların sesini kısmak konusunda artık hiçbir çekince hissetmiyor.

The Rubicon has been crossed

Julius Caesar, Galya’da mutlak zafer kazandıktan sonra gözünü 500 yıllık bir devleti, vatandaşı olduğu Roma Cumhuriyeti’ne dikti. Cumhuriyetin yerine kendisinin mutlak kontrolünde bir İmparatorluk kurmayı tasarlıyordu.

Rubicon Nehri, Roma döneminde komutanların orduyu arkalarında bırakmaları gereken sınırdı. Caesar, Rubicon’u ordusuyla geçince Cumhuriyet meseleye uyanmıştı ama iş işten çoktan geçmiş kanlı bir iç savaşın sonunda Roma bir İmparatorluğa dönüşmüştü.

Julius Caesar’ın Rubicon’u ordusuyla geçerken tasviri

Şu an dijital güçler Rubicon’u geçip sınırı aşarken hiçbir şeyden çekinmiyorlar. Twitter; ilk önce Trump’ın tweetlerine müdahale ederek başladığı bu işe artık yazdığı tweetleri silerek devam ediyor. Facebook, reklam verenleri kendi tercihlerine göre belirlerken öne çıkardığı ve kaldırdığı haberlerle toplum sosyolojisini dönüştürüyor.

Whatsapp’ın kelime filtreleme yoluyla bütün kullanıcılarının özel konuşmalarına erişebildiği ortaya çıkmışken Instagram bir foto paylaşım sitesinden dünyanın en güçlü koltuğuna kimin oturacağına karar veren bir medya gücüne dönüştü.

Arşiv

Twitter itibarsızlaştırdı, Instagram başkanın kim olacağına karar verdi

Trump, seçimleri kazanan tüm Amerikan Başkanlarından daha fazla oy alarak yarışı kaybetti. Tam 72 milyondan fazla oy aldı. Rakamın boyutunu şöyle anlayabiliriz. Obama 2012 yılında rakibine fark atarken 65 milyon oy almıştı, Trump’tan 7 milyon daha az oy. Peki rekor kırmasına rağmen Trump seçimi nasıl kaybetti?

Biden ve ekibinin bütün dijital stratejileri Instagram üzerinden tasarladı. Açılan binlerce hesap farklı kanallarla gençleri yönlendirdi. Bizim kendilerine fenomen diyen absürt tipleri tartışmak için kullandığımız bu platform dünyanın en güçlü koltuğuna kimin oturacağına karar verdi.

ABD seçimlerinde genç oylardaki inanılmaz fark seçimin sonucunu da belirledi.

Biden’ın İnstagram ile birlikte tasarladığı seçim kampanyası karşılığında bir rekoru da getirdi. Amerikan başkanlık yarışının tarihinde ilk kez 18-29 yaş aralığı yüzde 50’nin üstünde katılım sağladı. Bu yaş aralığında 45 eyaletin tamamını Biden kazandı. Birleşik Devletler tarihinde herhangi bir yaş aralığında böyle bir fark şu ana kadar hiç görülmemişti.

Bayrakları bile hazır.

Ortada Birleşik bir devlet kalacak mı şüpheli? Ayrılık bayrakları taşıyanların arasında Slikon Vadisi de var

Herkes, göstericilerin taşıdığı Konfederasyon Bayrağı üzerine analizler yaparken aslında California’nın elitleri, Slikon Vadisi’nde en büyük ayrılık bayrağını taşıyor.

Konfederasyon bayrağı ABD’de daha önce gerçekleşen İç Savaş sırasında bağımsızlığını ilan eden 13 eyaleti temsil ediyor.

Dünyanın en güçlü koltuğuna kimin oturacağına biz karar veririz diyenler toplumların itirazlarını hiçe saymaya devam ederse kendileri gibi düşünmeyenler bununla mücadele etmeye devam edecektir.

Ayrılıkçıların sembolü Konfederasyon Bayrakları.

Hikaye bu şekilde devam ederse artık Birleşik Devletleri de Roma Cumhuriyeti gibi tarihin tozlu sayfalarında anmaya devam edeceğiz. Bölünen ülkenin hikayesinden ise; California Cumhuriyeti, Konfederasyon gibi çok daha küçük, güçsüz devletler yığını çıkacak.

Dijital tehlike yaklaşıyor önlem almanın tek yolu bilmek

Sosyal medya adıyla basitleştirdiğimiz bu platformlar şu an ABD’ye kafa tutarken bir sonraki hamleleri tüm dünya olacak.

Bizim açımızdan ise bugün geldiğimiz noktada önümüzde iki yol var: Ya bu platformları kendine fenomen diyen şarlatanların yaptığı saçmalıkları takip etmek için kullanıp ne olup bittiğinden habersiz kalıp yok olacağız ya da yeni gerçeği bilip hükmedeceğiz.

Onlar Rubicon’u geçmeden önlemi alabiliriz. Çünkü bilmek hükmetmektir…

Kaynak: Yeni ŞAFAK

GENEL

Bakan Soylu duyurdu: Cuma günü başlatıyoruz

Soylu, Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’nde (GAMER) düzenlenen ve 81 il valisinin video konferans yöntemiyle takip ettiği “Mülki …

Yayınlanma tarihi

-

Soylu, Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’nde (GAMER) düzenlenen ve 81 il valisinin video konferans yöntemiyle takip ettiği “Mülki İdare Amirleri Afet Eğitimi” toplantısına katıldı.

Bakan Soylu, burada yaptığı konuşmada, afet riskinin ülkenin her yanına eşit oranda dağıldığını, afet anı müdahale ve kurtarma, afet sonrası barınma ve yerleşim gibi konularda ciddi bir kapasite ürettiklerini ifade etti.

AFAD gönüllülük sistemiyle insan gücünü ve akredite kurum sayısını artırdıklarını anlatan Soylu, “İnşallah emniyet teşkilatımız bünyesinde kısa adı ‘PAK’ olan Polis Arama Kurtarma Birimi’ni bu önümüzdeki cuma günü başlatıyoruz.” dedi.

Afet bilinci, afet eğitimi ve afet farkındalık eğitiminin önemli olduğunu dile getiren Soylu, şöyle devam etti:

“Deprem anında nereye kaçacağımızdan tutun, binalarımızın sağlamlığını kontrol ettirmeye kadar, deprem ve afetlerle ilgili pek çok konuda insanların zihnine girmek istiyoruz. Yani öyle bir farkındalığımız olmalı ki bir vatandaşımız çivi çakarken bile afet riskini düşünsün. Girdiği her binaya ‘Bu bina sağlam mı?’ diye bakmayı alışkanlık haline getirsin. Hepimiz yaşıyoruz ve görüyoruz, insanlar afet riskini kendi kafalarında öteliyorlar.”

Mobil simülasyon araçlarıyla farkındalık eğitimleri

Soylu, 2021’i “Afet Eğitim Yılı” ilan ettiklerini, bu kapsamda yıl boyunca 369 faaliyet planladıklarını ifade etti.

“Afet Eğitim Yılı” ile ilgili 14 bakanlık, 50 meslek odası, sendika ve federasyon olmak üzere toplam 64 kurumla iş birliği protokolü imzalanacağını anlatan Soylu, şu bilgiyi verdi:

“Belediye yöneticileri ve çalışanlarına, muhtarlara yönelik eğitimler yapılacaktır. Mobil simülasyon araçlarıyla 81 ilimizde farkındalık eğitimleri verilecektir. Kent meydanlarında afet eğitim çadırları kurulacaktır. 100 kamu spotu hazırlanacaktır. Sosyal medya içerikleri üretilecektir. 74 kamu kurum ve kuruluşu, sendikalar, odalar ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yapılarak 8 bin 547 kişiye afet farkındalık eğitmen eğitimi verilmesi planlanmıştır. Bu kişilerle 768 formatör öğretmen ve onların yetiştirdiği 135 bin öğretmen ve AFAD eğitmenleri ile birlikte bir program çerçevesinde bu faaliyet yürütülecek. Nihai hedef olarak 51 milyon kişiye eğitim verilmesi planlanmıştır. Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, MİT ve STK’larla iş birliği yapılarak 2 bin 990 kişiye de arama kurtarma eğitimi verilmesi planlanmıştır.”

Kaynak: Milliyet

Devamını oku

GENEL

‘Fuat Avni’ hesabının kullanıcısı Mustafa Koçyiğit’e müebbet

FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığını ele geçirme girişimine ilişkin 17 …

Yayınlanma tarihi

-

FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığını ele geçirme girişimine ilişkin 17 sanıklı davada karar açıklandı. Mahkeme, sanıklara 7 yıl 6 ay ile müebbet hapis cezası arasında değişen sürelerde hapis cezası verdi. Müebbet hapis cezası alan isimler arasında “Fuat Avni” isimli Twitter hesabının kullanıcılarından olan sanık Mustafa Koçyiğit de bulunuyor.

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davaya sanıklar ve avukatları katıldı. Mahkeme başkanı, sanık ve avukatlarının esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarının tamamlandığını bildirerek mahkemenin hükmünü açıkladı. Mahkeme, “Fuat Avni” isimli Twitter hesabının kullanıcıları arasında olan eski Başbakanlık Uzmanı Mustafa Koçyiğit ile eski İstihbarat Daire Başkanlığı çalışanı Bülent Günay’a “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan müebbet hapis cezası verdi. Koçyiğit ve Günay’a, “gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklamak” suçundan ayrıca 25’er yıl hapis cezası verildi.

7 sanık yardımdan ceza aldı

Mahkeme, sanık Haşim Türker’i “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım” suçundan 16 yıl 6 ay hapse mahkum etti. Sanık eski Emniyet Müdürü Akif Güngör ile eski mühendisler Nushet Şehmus Mungan, Ahmet Özkan Özalp, Muhammet Serhat Al, Hamdi Özdere ve Hasan Demir de aynı suçtan 13 yıl 4’er ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, 8 sanığa ise “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan ceza verdi. Buna göre, sanık Eyüp Liste 10 yıl 6 ay, sanıklar Gazi Topal, Murat Ahmetoğlu, Reşat Arıkan ve Abdullah Öner 8 yıl 1 ay 15’er gün, sanıklar Mahmut Orak, Nazmi Mert ve Yusuf Ziya Sarı ise 7 yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GENEL

ABD Kongre binasında alarm: Giriş çıkışlar durduruldu

ABD’li Kongre muhabirlerinin aktardığına göre, Kongre binasındaki kişilere binadan ayrılmamaları için bir alarm verildi. Ardından Kongre Binası …

Yayınlanma tarihi

-

ABD’li Kongre muhabirlerinin aktardığına göre, Kongre binasındaki kişilere binadan ayrılmamaları için bir alarm verildi.

Ardından Kongre Binası yönetimi yaptığı açıklamada, “Bir dış güvenlik tehdidi nedeniyle yerleşkedeki tüm binalara giriş ve çıkışlar durdurulmuştur.” ifadesi kullanıldı.

Yemin töreni alanı da kapatıldı

Ayrıca, Joe Biden’ın yemin töreni için hazırlıkların yapıldığı alan da tehdit nedeniyle tahliye edildi.

Donald Trump yanlıları 6 Ocak’ta ABD Kongre binasını basmıştı.

6 Ocak Kongre baskını

Trump’ın seçmen tabanıyla kurduğu güçlü ve duygusal bağ, seçimlerden sonraki hile tartışmalarına da yansıdı. Ulusal bazda yapılan anketlerde, Cumhuriyetçilerin yüzde 80’inden fazlasının “seçimlerde hile yapıldığına inandığını” ortaya koydu.
Böylesine bir atmosferde 6 Ocak’ta Kongre’deki ortak oturumda eyalet delegelerinin oylarının sayımı yapılırken, dışarıda ise on binlerce Trump taraftarı, başkanlarına olan desteğini ortaya koyabilmek için bir araya geldi.
Mitingin ardından Kongre binasına yürüyen on binlerce kişiden bazıları polis barikatını aşıp binanın içine girince ortaya Amerikan tarihine geçen baskın görüntüleri çıktı.
Olay sürerken Trump’ın yaptığı sükunet çağrıları Demokratları ve medyayı tatmin etmezken, etkisi uzun sürecek siyasi bir kriz tarih kitaplarına geçmiş oldu.
Kongre baskını, seçimlerde hile olup olmadığına yönelik tartışmaların sürdüğü bir atmosferde siyasetin tüm görünümünü Trump aleyhine güçlü biçimde değiştirdi.

Azil tartışmaları sürüyor

Olayın hemen ardından tüm Demokratlar ve ana akım medya Trump’ı suçlarken, Demokratlar 11 Ocak’ta “isyana teşvik suçlamasıyla” Trump’a karşı azil maddesini Temsilciler Meclisine sundu.

Salı günü ayrı bir tasarıyı gündeme getiren Demokratlar, Başkan Yardımcısı Mike Pence’e, “Anayasa’nın 25. ek maddesini devreye sokarak Trump’ı görevden alma” çağrısı yaptı.

Pence, henüz oylama bitmeden yaptığı açıklamayla bu tür bir adımı atmayacağını, ayrıca böyle bir çabanın zaten kutuplaşmış olan siyasi atmosferi daha da gerginleştireceği belirtti.

13 Ocak’ta Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda yapılan oylamada, görev süresinin sona ermesine bir hafta kala Trump’ın “isyana teşvik” ile suçlandığı azil maddesi kabul edildi.

197 hayır oyuna karşılık 232 evet oyu ile kabul edildi. Söz konusu azil maddesine 10 Cumhuriyetçi vekilin de evet oyu vermesi dikkati çekti.

Böylece ABD’nin 45. Başkanı Trump, ülke tarihinde “görevden alınması istemiyle iki kez suçlanan ilk başkan” olarak tarihe geçti.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR