Takip Edin

FETÖ/PDY

Alman gazetesi: FETÖ, efsanevi İlluminati’den daha tehlikeli

Almanya’nın saygın gazetelerinden Süddeutsche Zeitung’ta yer alan haberde, ülkede kök salmaya başlayan ve tehlikeli hale gelen Fetullahçı Terör …

Yayınlanma tarihi

-

Almanya’nın saygın gazetelerinden Süddeutsche Zeitung’ta yer alan haberde, ülkede kök salmaya başlayan ve tehlikeli hale gelen Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) “karanlık yapısı” ile ilgili uyarıda bulunuldu.

Haberde FETÖ ile ilgili görüşüne başvurulan Türk hukuku uzmanı olan Alman avukat Christian Rumpf, FETÖ’nün İlluminati tarikatından daha tehlikeli olduğunu söyledi.

Rumpf, FETÖ’nün gizli bir ittifak olduğunu belirterek, “Gülen’in destekçileri, toplumun her alanında güçlü bir uyum ve sadık bağları olan bir topluluk yapısına ulaştı. Efsanevi İlluminati’den daha büyük bir güce sahip neredeyse gizli bir ittifak.” değerlendirmesinde bulundu.

– Eyalet yönetiminden 975 bin avro destek

FETÖ’nün”Gülen hareketi” olarak nitelendiği haberde Bavyera eyaletinin, örgütün Frohsinn (Neşe) adlı eğitim derneğine yılda 975 bin avro destek verdiği kaydedildi.

Örgütün Bavyera’da kök saldığına dikkati çekilen haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Hareketin bir özelliği de şeffaf olmaması. Bu ağ, çoğu zaman fark edilmeden 30 yıldır Augsburg’da da faaliyet gösteriyor. Frohsinn Dernegi 2009’da Münih, Ingolstadt, Neu-Ulm ve Ravensburg’dan kardeş dernekler ile yatılı özel kız ortaokulu ve lisesini kurdu. Bavyera Kültür Bakanlığının verilerine göre, şu anda 164 kız öğrenci eğitim görüyor ve Bavyera Eyaleti buraya yılda 975 bin avro katkıda bulunuyor. Öğrencilerin yaklaşık yüzde 90’ı Türk kökenli. Okul Liechtenstein, Avusturya ve İsviçre’den öğrenci alıyor.”

– Örgüt mensubunun “kara kutu” benzetmesi

FETÖ temsilcilerinin 2016’dan bu yana vadettikleri şeffaflığa halen sahip olmadıklarının altı çizilen haberde, örgütten bir kişinin, “Harekette bir ‘kara kutu’ var. İçine bakılmalı.” şeklindeki ifadesine yer verildi.

Haberde görüşüne yer verilen Augsburg kentinin eski uyum yetkilisi Matthias Garte de Frohsinn adlı dernek üzerinde “gizem” olduğunu belirterek, “Bunun arkasında bir ağ olduğundan şüpheliydik. 2015’te görevden ayrılıncaya kadar sorumlular İslam’ın veya bir hareketin kendileri için önemli rol oynadığını inkar etti.” ifadesini kullandı.

Haberde FETÖ’nün on yıllar boyunca Türkiye’de bürokrasi, yargı, ordu ve polis içinde yüz binlerce takipçisinin olduğu hatırlatıldı.

FETÖ/PDY

Son dakika: 47 ilde operasyon! 130 kişi yakalandı

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, FETÖ’nün TSK içerisindeki yapılanmasına yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında, örgütsel irtibat tarzına …

Yayınlanma tarihi

-

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, FETÖ’nün TSK içerisindeki yapılanmasına yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında, örgütsel irtibat tarzına uygun olarak (asker şahıs veya terör örgütünden işlem gören sivil şahıslarla ardışık, periyodik, kısa süreli aranmalar) ankesörlü/ kontörlü sabit hat irtibatı olan, ayrıca bir kısmı hakkında örgüt mensubiyetlerine dair itirafçı ifadesi gibi başka deliller bulunduğu belirtilen 103’ü muvazzaf 148 şüpheliyi yakalamak amacıyla polis ve jandarma ekiplerince çalışma başlatıldı.

Ekiplerce İzmir merkezli 47 ilde gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda 130 şüpheli gözaltına alındı.

Şüphelilerin 12’sinin Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 47’sinin Hava Kuvvetleri Komutanlığı, 18’inin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 38’inin Jandarma Genel Komutanlığına, 19’unun Sahil Güvenlik Komutanlığına mensup olduğu öğrenildi. Şüphelilerin 14’ünün darbe girişimi sonrası ilişikleri kesilen askeri okul öğrencisi olduğu belirtildi.

Şüpheliler arasında 1 albay, 3 binbaşı, 8 yüzbaşı, 31 üsteğmen, 66 astsubay, 25 uzman çavuş rütbesinde kişi olduğu belirtildi.

Ayrıca İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ’nün Silahlı Kuvvetler içerisine sızdırdığı mensuplarının deşifre edilmesi amacıyla kuvvet komutanlıklarıyla “ortak veri paylaşımına” dayalı çalışma yapıldığı belirtildi.

Bu yöntem yoluyla 13 Ekim 2020 ve 19 Ocak 2021 tarihleri aralığında gerçekleştirilen 3 eş zamanlı yakalama, gözaltı işlemi sonucunda Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na mensup 618’i muvazzaf 652 asker şüpheli hakkında işlem yapıldığı belirtildi.

İdari yönden değerlendirilmesi amacıyla İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca delillerin birleştirilmesi suretiyle Hava Kuvvetleri Komutanlığına gönderilen 2 bin 432 delil dosyasının incelenmesi sonucunda bu tarih itibariyle güncel sayı olarak 623 terör örgütü iltisaklı personelin ihracı sağlandığı ifade edildi.

Diğer dosyaların incelenmesine devam ediliyor.

Kaynak: Milliyet

Devamını oku

FETÖ/PDY

Planı deşifre oldu: FETÖ’den hamile oyunu

FETÖ terör örgütünün son günlerde cezaevindeki hamile örgüt üyeleri, çocuklar ve çıplak arama iddialarını kullanarak propaganda yaptığı ve bu …

Yayınlanma tarihi

-

FETÖ terör örgütünün son günlerde cezaevindeki hamile örgüt üyeleri, çocuklar ve çıplak arama iddialarını kullanarak propaganda yaptığı ve bu kampanyanın bazı eski ve yeni milletvekilleri tarafından Meclis gündemine getirilerek, kamuoyu oluşturulmaya çalışıldığı belirtildi.  

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un, bazı eski ve yeni milletvekillerinin, cezaevindeki terör örgütü mensuplarına mektup kampanyası başlatılması için aracılık ettiklerine yönelik açıklamasından sonra, FETÖ’nün cezaevlerindeki yeni planı da ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre, örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in cezaevindeki kadın FETÖ’cüleri harekete geçirmek için talimat verdiği, hamile kalmalarını ve bu durumlarını propaganda için kullanmalarını istediği belirtildi. Özellikle son bir yıldır, cezaevinde bulunan FETÖ’cü kadınlarda, diğer mahkûmlara oranla dört kat fazla hamilelik görüldüğüne dikkat çekilirken, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de geçen yıl “Cezaevindeki kadınlar, örgüt talimatıyla hamile kalıyorlar, insanlar ‘İşkence var’ diyorlar, ancak soruyoruz, kimse, ‘Bana işkence yapıldı’ demiyor” açıklamasını yapmıştı. 

ÖRGÜT ELEBAŞINDAN TEBRİK MESAJI

AK Parti kaynakları da FETÖ’nün son dönemde hamile kadınlar, çocuklar ve çıplak arama iddialarını kullanarak kara propagandaya başladığını, bu kampanyanın cezaevinden yazılan mektupları soru önergesine dönüştüren milletvekilleri tarafından Meclis gündemine de taşındığını dile getirdi. Kaynaklar, cezaevlerinde son dönemde hareketlilik yaşandığını, çıplak arama iddiaları başta olmak üzere birçok konuda kamuoyu oluşturma çabalarının bulunduğunu belirterek “Cezaevlerinde yazılan bazı mektuplar, yazılı soru önergesi gibi yöntemler ile TBMM gündemine de taşınıyor. Adalet Bakanlığının yaptığı çalışmada da bazı eski ve mevcut milletvekillerinin cezaevindeki FETÖ’cülere yüklü miktarda pul vererek, mektuplarına aracılık ettikleri tespit edildi. Tüm bu faaliyetleri nedeniyle örgütün başı Gülen, cezaevinde bulunan kadın FETÖ’cülere çalışma ve gayretleri nedeniyle, ‘tebrik ediyorum’ mesajı gönderiyor. Gülen, ‘Aynı başarılı çalışmaları erkek mahkûmlardan da bekliyorum’ uyarısında bulunuyor” bilgisini verdi.
FETÖ’nün son dönemde propaganda çalışmalarını cezaevleri üzerinden yoğunlaştırmaya başladığı belirtilirken, bu kampanyayı da özellikle başörtülü kadınlara eziyet edildiği iddiaları, hamile kadınlar, çocuklar ve çıplak arama iddialarını gündemde tutarak yaptığı ifade edildi.

FETÖ’CÜLERİN SÖZCÜSÜ HDP’Lİ VEKİL

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun FETÖ’cülerin cezaevinden yazdığı mektuplarda yer alan iddiaları soru önergesine dönüştürerek Meclis gündemine getirdiği belirtildi. Gergerlioğlu’nun cezaevinden FETÖ’cülerin yazdığı birçok mektuba atıf yaparak, TBMM Başkanlığına verdiği çok sayıda soru önergesi bulunuyor.

Türkiye Gazetesi

Devamını oku

FETÖ/PDY

FETÖ’nün ‘mahrem’ yapılanmasına yönelik Edirne merkezli operasyon

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ’nün “mahrem” yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 20 kişi için yakalama kararı çıkarıldı …

Yayınlanma tarihi

-

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ’nün “mahrem” yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 20 kişi için yakalama kararı çıkarıldı. Zanlılar arasında ihraç edilen akademisyen, doktor, askeri personel ile avukatların yanı sıra görevde olan 2 komiserin de bulunduğu öğrenildi.

Edirne Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince şüphelilere yönelik İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Erzincan, Samsun, Düzce, Aydın, Çanakkale, Ağrı ve Adıyaman’da başlatılan operasyon sürüyor.

Kaynak: Milliyet

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR