Takip Edin

SAĞLIK KORONAVİRÜS

“Ağız ve diş bakımı hastalıklarla doğrudan ilişkili”

İSTANBUL, (DHA)-Ramazan ayı milyonlarca insanı etkileyen bir salgının gölgesinde başlarken oruç döneminde ağız ve diş sağlığı da oruçluyken en …

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL, (DHA)-Ramazan ayı milyonlarca insanı etkileyen bir salgının gölgesinde başlarken oruç döneminde ağız ve diş sağlığı da oruçluyken en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri. Prof. Dr. Hakkı Sunay, çay ve kahve tüketiminin azaltılması gerektiğini belirterek ağız ve diş sağlığı için önerilerde bulundu.  

“GÜNDE 2 KEZ EN AZ 2 DAKİKA”

Rutinde yapılması gereken diş fırçalama, ara yüz temizliği gibi ağız bakım yöntemlerinin pandemi döneminde geçirilen Ramazan ayı süresince aksatılmadan uygulanması gerektiğini söyleyen Altınbaş Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hakkı Sunay,  “Günde iki kez en az 2 dakika süreyle tüm dişlerin tüm yüzeyleri özenle fırçalanmalı ve ek olarak ara yüz temizliği mutlaka uygulanmalı. Günlük ağız bakım uygulamaları, diş çürüklerini önlemekle kalmayıp birçok sistemik hastalıkla ilişkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ağız ve diş sağlığının, genel sağlığımızın ayrılmaz bir parçası olduğu unutulmamalı” dedi.   

“FIRÇALARINIZI TEMİZ TUTUN”

Ramazan ayında uzun süreli açlık ve susuzluğun tükürük salgısının azalmasına ve ağız kuruluğuna neden olduğunu ve tükürüğün yıkayıcı etkisinin ağız sağlığının korunmasında büyük rol oynadığını belirten Prof. Dr. Sunay, “Bu nedenle iftar ve sahurda diüretik etki gösteren ve vücuttan suyun uzaklaşmasına neden olan çay kahve gibi içeceklerin tüketimi sınırlandırılmalı ve bol miktarda su içilmeli” diye konuştu.

Evde uzun zaman geçirmek durumda olunan bu günlerde lifli ve su içeriği yüksek olan gıdalara ağırlık verilmesini öneren Prof. Dr. Hakkı Sunay, “İftar ve sahurda basit karbonhidratlar yerine lifli gıdaları tercih etmek bağışıklık sistemimizi desteklenmenin yanı sıra diş çürüklerinin önlenmesinde de etkilidir. Ayrıca günlük ağız bakımında kullandığımız diş fırçalarının temizliği de bu dönemde çok önemli. Fırçalamayı takiben diş fırçalarının su altında yeteri kadar süre bekletilip temizlenmesi gerekir” uyarılarını yaptı.  

 

SAĞLIK KORONAVİRÜS

Vuhan’daki DSÖ ekibinden bulaş açıklaması!

Jasarevic, bilim insanlarından oluşan ekibin çalışmalarını ve araştırmalarına ait bulgulara ilişkin detayları paylaştı, şunları söyledi …

Yayınlanma tarihi

-

Jasarevic, bilim insanlarından oluşan ekibin çalışmalarını ve araştırmalarına ait bulgulara ilişkin detayları paylaştı, şunları söyledi:

BULUŞMA SÜRECİNDE DÖRT İHTİMAL

“Ekip, virüsün insanlara bulaşması konusunda 4 olası hipotez belirledi. Bunlardan ilki hayvandan (örneğin yarasa) insanlara doğrudan zoonotik yayılma; 2’ncisi, hayvan türleri aracılığıyla yani zoonotik rezervuar hayvanından başka bir hayvana ve buradan da insanlara; 3’üncüsü, besin zinciri yoluyla (örneğin, kendi doğal ortamlarında virüse ev sahipliği yapabilecek vahşi hayvanların donmuş eti yoluyla), 4’üncüsü ise laboratuvarla ilgili meydana gelen bir olay sonucunda.”

Jasarevic, 2’nci ihtimalin virüsün insanlığa bulaşmasındaki en yüksek ihtimal olduğunu belirtti ve bu konuda ileri çalışmaların yapılması gerektiğini vurguladı.

SIZINTI OLASILIĞI GÖZDEN GEÇİRİLDİ

DSÖ Sözcüsü Jasarevic, heyetin Wuhan’da bulunan laboratuvarı ziyaretine ilişkin detayları şu şekilde anlattı:

“Bir sızıntı olasılığını ve bu tür olayların meydana gelmesini önlemek için önceki yıllarda uygulamaya konulan sağlık izleme ve güvenlik programlarını gözden geçirdiler. Ayrıca araştırma programlarını ve bulgularını tartıştılar.”

RAPOR ORTAYA ÇIKARACAK

Jasarevic, ekibin şu ana kadar elde edilen bulgular üzerinden hareket ettiğini ve gelecekte daha fazla bulgu elde edebilmek için iş birliğinin sürdüğünü ifade etti.

“Bilimsel iş birliğinin bir parçası olarak, paralel analizler için veri kümelerinin paylaşılması gelenekseldir.” diyen Jasarevic, şunları kaydetti:

“Bu, bazı çalışmalar için yapıldı ve henüz mümkün olmayan diğer yönler için tartışılacak. Ekibin raporu, gerçekleştirilmesi gereken ileri çalışmaları ve analizleri özetleyecek. Ayrıca daha fazla verinin elde edilebilmesi adına gerekli çalışmaları belirleyecektir. DSÖ, salgının başlangıcından beri, kökenleri anlamanın mevcut eylemlere rehberlik etmek ve gelecekteki salgınları önlemek için önemli olduğunu söylemiştir.”

Jasarevic, ekibin tam raporunun gelecek hafta kamuoyuyla paylaşılacağını açıkladı.

KAYNAK: AA

Kaynak: Haber7

Devamını oku

SAĞLIK KORONAVİRÜS

Son dakika: Düşüş başladı! Koronavirüste umut verici tablo

Ayrıntılar geliyor… Kaynak: Milliyet

Yayınlanma tarihi

-

Ayrıntılar geliyor…

Kaynak: Milliyet

Devamını oku

SAĞLIK KORONAVİRÜS

Japonya, BioNTech-Pfizer aşısına onay verdi

Sağlık, Çalışma ve Refah Bakanlığı, 12 Şubat’ta yeşil ışık yaktığı BioNTech-Pfizer üretimi COVID-19 aşısının yerel kullanımını uygun bulduğunu …

Yayınlanma tarihi

-

Sağlık, Çalışma ve Refah Bakanlığı, 12 Şubat’ta yeşil ışık yaktığı BioNTech-Pfizer üretimi COVID-19 aşısının yerel kullanımını uygun bulduğunu açıkladı.

Aralık 2020’de başvurusu yapılan BioNTech-Pfizer aşısı, Japonya’da COVID-19’la mücadele kapsamında uygulanmasına onay verilen ilk aşı oldu.

Ülkede, 16 yaş üstüne 3 hafta aralıkla ikişer doz şeklinde uygulanması planlanan aşının, 400 bin dozluk ilk kısmını Japonya hafta içinde teslim almıştı.

ASTRAZENECA SINIRDA

İngiliz-İsveç ilaç firması AstraZeneca, geliştirdiği aşının kullanım onayı için 5 Şubat’ta Bakanlığa başvuru yapmıştı.

Başvuruya göre, Japonya’da Ağustos 2020’de başlanan klinik testlerin sonuçları mart sonuna doğru Bakanlığa teslim edilecek.

Bakanlık, ülke dışı ve içinde verileri karşılaştırarak aşının etkisi ve güvenilirliğine karar verecek.

65 YAŞ ÜSTÜNE AŞILAMA NİSAN AYINDA BAŞLIYOR

Halihazırdaki takvime göre, mart ortasında ülke geneli 3,7 milyon sağlık çalışanının, nisanda 65 yaş üstü kişilerin aşılanmasına başlanacak.

Hükümet 157 milyon kişiye yetecek dozu kapsayan toplam 310 milyon aşının BioNTech-Pfizer, AstraZeneca ve Moderna firmalarından sipariş edildiğini açıklamıştı.

Bu yılın ilk yarısında ülkenin toplam nüfusu için aşı tedariki hedefleniyor.

KAYNAK: AA

Kaynak: Haber7

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR