Takip Edin

GENEL

Afrika’da kardeşlik kazanıyor

Küresel güç mücadelesinin odak noktalarından Afrika’da Türkiye’nin artan ekonomik, sosyal, siyasi ve diplomatik etkinliği, kıta merkezli yayın …

Yayınlanma tarihi

-

Küresel güç mücadelesinin odak noktalarından Afrika’da Türkiye’nin artan ekonomik, sosyal, siyasi ve diplomatik etkinliği, kıta merkezli yayın yapan medya kuruluşlarında gündemin oldu. Bu etkinlik, African Report dergisinde Josephine Dedet imzalı “Türkiye Afrika’da büyük oyuncu olmaya hazırlanıyor” başlıklı yazıyla öne çıkartıldı. Yazıda Türkiye’nin 1990’lı yılların sonunda kıtaya olan ilgisinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2005’te “Afrika Yılı” ilanı sonrasında geçen 16 yılda büyük ivme kazandığı belirtildi. Öte yandan Africa Intelligence adlı bir başka yayında ise Türkiye, Çin, Fransa ve Avrupa Birliği’nin Afrika ülkeleriyle 2021 yılında zirve düzenlemeye hazırlandığı kaydedilerek, “Önde gelen dünya güçleri kıta üzerindeki etkilerini göstermek istiyor” değerlendirmesine yer verildi.

BATILI GÜÇLERDEN AYRIŞAN SİYASET

African Report’un haberinde Türkiye’nin kıtada kurduğu mükemmel siyasi bağlantılarla, Batılı güçlerin aksine, Afrikalı ülkelere ne yapmaları gerektiğini söylemediği, bunun yerine Afrika merkezli çözümler ürettiğine dikkat çekildi. Afrika’nın uluslararası kurumlarda daha iyi temsil edilmesi için Türkiye’nin lobi faaliyetlerinde bulunduğu kaydedilen yazıda, “Türkiye artık büyük oyuncu” yorumu paylaşıldı.

STRATEJİK ORTAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın attığı adımlar sonucunda, Türkiye’nin, Afrika Birliği’nin stratejik ortağı olduğu ve Afrika Kalkınma Bankasında bölge dışı üyesi konumu elde ettiği belirtildi. Yine Türkiye ile Afrika arasındaki ticaret hacminin iki binli yıllar başında 3 milyar dolardan 2019 sonunda 26 milyar dolara yükseldiğine işaret edildi.

YUMUŞAK GÜÇLE ARTAN ETKİNLİK

Yazıda, Türkiye’nin Afrika’da artan yumuşak gücüne de dikkat çekildi. Ankara’nın yalnızca kıtada yayınlanan Türk dizileriyle değil başta 60 Afrika şehrine uçuş gerçekleştiren THY olmak üzere, MÜSİAD, TÜSİAD, DEİK gibi Türk sermayesi temsilcileri, TİKA, Yunus Emre Enstitüsü ve Maarif Vakfı gibi kamu kurumlarının ve Türk sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerinin Türkiye’nin kıtada etkinliğini artırmasında önemli rol oynadığı belirtildi.

GÖZÜ PEK DİPLOMASİ

Türkiye’nin kıtada yürüttüğü gözüpek diplomasiye de yazıda vurgu yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Fransa’nın kıtadaki kolonyal geçmişine gönderme yaptığı, dünyanın Afrika’nın sorunlarına kayıtsızlığını dile getirmekten çekinmediği ve Türkiye’nin Libya’ya müdahalesine dikkat çekildi. Erdoğan’ın Gine, Senegal, Nijer ve Somali gibi ülkelerin devlet başkanlarıyla kişisel dostluklar geliştirdiği, Mogadişu’da açılan ve Somali ordusuna eğitim verilen askeri üs gibi neticelerin alındığı kaydedildi. Türkiye’nin kıtadaki diplomatik temsilcilik sayısının da yakında 44’e ulaşacağına işaret edildi.

ÜÇÜNCÜ ZİRVE EYLÜL’DE

Africa Intelligence internet sitesinde ise, Türkiye’nin Eylül 2021’de üçüncü Türkiye-Afrika Zirvesine ev sahipliği yapmaya hazırlandığı kaydedildi. Dünyanın önde gelen güçlerinin 2021 yılında Afrika temalı zirveler düzenleyeceği belirtilen haberde, Mayıs ayında Fransa’nın, yine Nisan Mayıs gibi Avrupa Birliği’nin ve yılın sonuna doğru Çin’in hazırlıklarına yer verildi. Haberde düzenlenecek zirveler için yürütülen rekabete “dünya savaşı” benzetmesi yapıldı.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

GENEL

Örgüte ağır darbe! Çok sayıda gözaltı kararı var

FETÖ’ye peş peşe yapılan operasyonlarla ağır darbe vuruluyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı mahrem hizmetler yapılanmasına yapılan operasyonla …

Yayınlanma tarihi

-

FETÖ’ye peş peşe yapılan operasyonlarla ağır darbe vuruluyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı mahrem hizmetler yapılanmasına yapılan operasyonla birlikte İstanbul merkezli bir operasyon daha düzenlendi.

İstanbul merkezli 7 ilde FETÖ’nün mali yapılanmasına yönelik operasyonda, haklarında gözaltı kararı verilen 40 kişiden 28’i yakalandı.

Kaynak: Milliyet

Devamını oku

GENEL

Avrupa’da aşı pasaportu hazırlığı (‘Dijital Yeşil Geçiş Kartı’ nedir, nasıl uygulanacak)

Covid-19’a karşı geliştirilen aşılara erişim konusunda yaşanan ciddi sorunlar devam ederken Avrupa Birliği Komisyonu, seyahatleri …

Yayınlanma tarihi

-

Covid-19’a karşı geliştirilen aşılara erişim konusunda yaşanan ciddi sorunlar devam ederken Avrupa Birliği Komisyonu, seyahatleri kolaylaştırmak amacıyla corona virüs bağlantılı verilerin yer alacağı, ‘aşı pasaportu’ olarak da adlandırılan, Dijital Yeşil Geçiş Kartı uygulaması konusunda bu ay içinde yasal öneride bulunmaya hazırlanıyor. Bu kartla birlikte öncelikle üye ülkeler arasındaki salgın bağlantılı seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesi sonrasında ise uygulamanın küresel boyuta taşınması hedefleniyor. Hürriyet gazetesinden Güven Özalp’in haberinde ‘aşı pasaportu’yla ilgili sorulara yanıt arandı.

DİJİTAL YEŞİL GEÇİŞ KARTI NEDİR?

Bu uygulama her AB ülkesinde mevcut olan aşı sertifikalarının geliştirilmiş versiyonu olacak. Aşı pasosu temel alınacak, dijital hale dönüştürülecek bu belgeye bazı veriler yüklenerek seyahatleri kolaylaştırıcı etki yaratması sağlanacak.

HANGİ VERİLER YÜKLENECEK?

Kart sahibinin CovId-19 aşısı olup olmadığı, PCR test sonucuna ya da antikor geliştirip geliştirmediğine ilişkin bilgiler yüklenecek.

NE ZAMAN HAZIR OLACAK?

Yasal ve teknik çalışmaların tamamlanmasının en az üç ay alabileceği belirtiliyor. Sertifikanın, üye ülkelerin sağlık ve sınır kontrol sistemlerinde birlikte kullanılabilirliğinin sağlanması gerekiyor. AB Komisyonu önerisini yaptıktan sonra AB ülkelerinin ve Avrupa Parlamentosu’nun da onayı gerekiyor. Hedef yaz tatili dönemine yetiştirmek.

NEDEN BAŞKA VERİLERE İHTİYAÇ VAR?

AB ülkelerinde coronaya karşı aşı olunması zorunlu değil. Aşı olmak istemeyenlere ya da aşıya erişimi olmayanlara ayrımcılık yapılmaması için tek veriyle yetinilmeyecek. Kartın, aşı olmayan birinin de, diğer verileri imkan veriyorsa, aşı olanların yararlandığı haklardan yararlanmasını sağlaması bekleniyor.

KÜRESEL KULLANIMI OLACAK MI?

Öncelik AB ülkeleri arasında kullanılması ancak sonraki aşamada küresel bir uygulamaya dönüştürülmesi hedefi var. Bunun sağlanması için Dünya Sağlık Örgütü nezdinde bir çalışma ve koordinasyon gerekecek.

TÜRKİYE NASIL ETKİLENECEK?

AB Komisyonu önerisini tamamlamadığı için bu konu tam olarak netlik kazanmadı. Bununla birlikte aşı pasaportunda yer alan unsurların AB ülkelerine girişte istenmesi yönünde bir gelişme olabilir. Aşı zorunlu olmadığı için AB ülkelerine girişte sadece aşıya bakılması ise pratikte mümkün gözükmüyor.

ÇİN AŞISI OLAN AB’YE ALINMAYACAK MI?

Bu yönde karar yok. AB hangi ülkeye hangi aşıyı yapacağını empoze etme yetkisine sahip değil. Buna ek olarak AB üyesi Macaristan, vatandaşlarına Avrupa İlaç Ajansı (EMA) onayı almayan Çin aşısı da (Sinopharm) yapmaya başladı. Üçüncü ülkelerde yaşayıp EMA onayı almayan aşılardan olan çok sayıda AB vatandaşı da var. Buna ek olarak bu yönde bir yasağa gidilmesinin turizm başta olmak üzere yaratacağı ekonomik kayıplar da uygulanmasını mümkün kılmıyor.

Kaynak: NTV

Devamını oku

GENEL

ABD basını: Rusya’ya bu hafta yaptırım açıklanacak

CNN’in, Biden yönetiminden iki üst düzey yetkiliye dayandırdığı haberine göre, Biden yönetimi, Navalnıy’ın zehirlenmesi ve daha sonra …

Yayınlanma tarihi

-

CNN’in, Biden yönetiminden iki üst düzey yetkiliye dayandırdığı haberine göre, Biden yönetimi, Navalnıy’ın zehirlenmesi ve daha sonra tutuklanması sebebiyle Rusya’ya yaptırım hazırlığında.

Yaptırımların, Avrupa Birliğiyle (AB) koordinasyon içinde bu hafta açıklanacağını bildiren yetkililer, Biden yönetiminin bu tavrının, Rusya politikasında da belirleyici rol oynayacağını kaydetti.

Yetkililer, Rusya’nın ABD seçimlerine müdahalesi ve Amerikan resmi kurumlarına yönelik “Solarwinds” siber saldırısı konusunda da adımlar atabileceğini ifade etti.

17 OCAK’TA TUTUKLANMIŞTI

Rus muhalif Navalnıy, zehirlendiği iddiasıyla Berlin’de tedavi gördükten sonra 17 Ocak’ta Moskova’ya dönüşünde havaalanında tutuklanmıştı.

Rusya Federal Cezaevi Servisinin talebi üzerine, 2 Şubat’ta Moskova Şehir Mahkemesinde, Navalnıy aleyhinde açılan dava sonuçlanmış, Navalnıy’ın geçmişte yolsuzluk davası sonucunda verilen 3,5 yıllık ertelenmiş hapis cezası, adli kontrol şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle normal hapis cezasına çevrilmişti.

Mahkeme, önceden ev hapsinde geçirdiği 10 aylık süreyi hesaba katarak Navalnıy’ın kalan cezasını hapishanede geçirmesine karar vermişti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 16 Şubat’ta Navalnıy’ın derhal serbest bırakılması için Rusya’ya geçici tedbir aldığını bildirmeye karar vermişti.

Kaynak: NTV

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR