Takip Edin

GENEL

‘A5’lerin ifadeleri ortaya çıktı: Pes dedirten sözler

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosunca, sürdürülen soruşturma kapsamında, eski emniyet müdürleri Cemil Ceylan ve …

Yayınlanma tarihi

-

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosunca, sürdürülen soruşturma kapsamında, eski emniyet müdürleri Cemil Ceylan ve Hüsrev Salmaner’in Etimesgut ilçesinde bulunan gaybubet evinde saklandıkları belirlendi. İki şüpheli, önceki gün örgüt üyeliği suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 

 

ASLINDA KAÇAK DEĞİLDİM

Hürriyet gazetesinden Mesut Hasan Benli’nin haberine göre; şüpheli Salmaner, savcılık sorgusunda “Korktuk, 80 darbesini de gördük, öncesini de gördük. Bundan dolayı zarar göreceğimizi ve neyle karşılaşacağımı bilmediğim için yakalanmak istemedim. Aslında kaçak durumda değildim. İlk 6 ay kendime ait evimde idim. Sonra 2017 başında şuan bulunduğum eve geçtim” dedi. ByLock programı için kullandığı, kullanıcı adı ve şifresinin hatırlatılması üzerine de şüpheli Salmaner, “Ben hiçbir zaman ByLock kullanmadım. Ben bu programı kullanmış olsam karışık bir şifre kullanırdım” diye konuştu.

 

 

BYLOCK DEĞİL NORMAL ARAMA

Şüpheli Cemil Ceylan da ifadesinde, FETÖ ile herhangi bir bağlantısı olmadığını, örgütün kripto haberleşme programı kabul edilen ByLock programını hiçbir zaman kullanmadığını iddia etti. İnkar etmesine rağmen Ceylan’ın ByLock programı üzerinden aralarında FETÖ’den tutuklu Lokman Kırcılı, Cihangir Çelik gibi eski polislerinde aralarında bulunduğu çok sayıda kişi ile görüşmesinin tespit edildiğinin hatırlatılması üzerine de “Bu şahıslar ile ByLock isimli program üzerinden görüşme yapmadım. Bu görüşmeler tamamen normal telefon araması ile yapılan görüşmelerdir” iddiasında bulundu.

BABAMA, ANNEME KAYINVALİDEME BAKTIM

15 Temmuz darbe girişimi sırasında evinde olduğunu ileri süren Ceylan, “18 Temmuz 2016 günü ise babam rahatsızlanınca Afyonkarahisar’a babama bakmak için gittim. Bu dönemden sonra ise uzun bir müddet, hem annemin ve babamın hem de kayınvalidemin rahatsızlığından dolayı sürekli Afyonkarahisar’a ve Denizli’ye gidip geldim. Ben ailemle birlikte 15 Temmuz günü ikametimde bulunuyordum ve dışarı çıkmadım.” dedi.

FETÖ YÖNETİCİLERİYLE İRTİBAT

FETÖ içinden neden ‘A5’ olarak kodlandığının sorulması üzerine de Ceylan, “Böyle bir kodlamadan bilgim yoktur” yanıtın verdi. Osman Hilmi Özdil, Tuncay Delibaş gibi üst düzey örgüt yöneticileri ile görüşmelerinin bulunduğunu hatırlatılması üzerine de Ceylan şu yanıtı verdi:

Osman Hilmi Özdil isimli şahsı tanımam, bu şahısla görüşme içeriğini şu an hatırlamıyorum. Benim üzerine kayıtlı olan ancak eşim tarafından kullanılan hatla Tuncay Delibaş arasında geçen konuşmalar ise eşimin sağlık problemi ile, Tuncay Delibaş’ın da sağlıkçı olması ve Prof. Dr. Olması sebebi ile görüşmeler yapılmıştır.

SAĞLIK NEDENİYLE TESLİM OLMADIM

2017 yılında ikamete gelen polislerden dolayı aranmam olduğunu öğrendim. Bu tarihten sonra gidip müracaat etmemdeki sebep tamamen sağlık problemlerimin olmasında ve sürecin sıkıntılı geçeceğini düşündüğüm içindi. Aranmam çıktığını öğrendikten sonra ise Ankara ilinde bulunan ve gözaltına alındığım ikamette kalmaya başladım. Ben kesinlikle terör örgütü üyesi değilim. Ben kendi canımı zor taşıyorum. Bugüne kadar teslim olmamamın sebebi rahatsızlıklarım ve Corona sürecinden dolayıdır. “

KAYNAK: HÜRRİYET GAZETESİ

GENEL

AB Frontex’i “acil” toplantıya çağırdı!

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, AB Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansını (Frontex) Yunanistan’ın mültecileri açık denize geri itmesine destek verdiğine …

Yayınlanma tarihi

-

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, AB Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansını (Frontex) Yunanistan’ın mültecileri açık denize geri itmesine destek verdiğine yönelik haberler nedeniyle acil toplantıya çağırdı.

 

AB Komisyonunun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile temasından sonra Frontex Yönetim Kurulu’nu 10 Kasım’da “acil” toplantıya çağırdığını bildirdi.

Johansson, Frontex yöneticileriyle yapılacak toplantıda, Yunanistan’daki geri itmelerin ve temel hakların korunmasının ele alınacağını belirtti.
Frontex’in Yönetim Kurulu, üye ülkelerin temsilcilerinden ve AB Komisyonunun iki temsilcisinden oluşuyor.

 

ALMAN DERGİSİ DE HABER YAPMIŞTI

Almanya’nın Der Spiegel dergisinin araştırmasında, Yunan sınır muhafızlarının, mültecileri Yunanistan’a ulaşmamaları için açık denize geri ittikleri ve Frontex’in de uluslararası hukuka aykırı bu operasyonlarda yer aldığı ifade edilmişti.

Frontex tarafından kullanılan bir uçağın mültecileri durdurduğu, uçaktaki kamera görüntülerinin Varşova’daki Frontex genel merkezine canlı olarak aktarıldığı ancak Frontex’in söz konusu bölgeye mültecilerin kurtarılması için yardım göndermediği belirtilmişti.

Spiegel’in ve başka medya kuruluşlarının zorla geri göndermelerin birçoğunu tam olarak belgelemiş olmasına rağmen Yunan hükümeti, mültecilerin Türkiye’ye zorla geri gönderildiğini reddediyor.

KAYNAK: AA

Devamını oku

GENEL

Tüm yurtta 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı heyecanı

Tarihin akışını değiştiren İstiklal mücadelesi, benzersiz mücadeleyi taçlandıran cumhuriyetin ilanı… 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 97. yıl …

Yayınlanma tarihi

-

Tarihin akışını değiştiren İstiklal mücadelesi, benzersiz mücadeleyi taçlandıran cumhuriyetin ilanı… 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 97. yıl dönümünde de coşkuyla kutlanacak.

İLK TÖREN ANITKABİR’DE

Başkent Ankara’daki ilk tören Anıtkabir’de yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Milli Mücadele Sergisi’i açacak

Anıtkabir’deki törenin ardından kutlamalar Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde sürecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada 29 Ekim tebriklerini kabul edecek. Erdoğan’ın bu özel gün dolayısıyla Beştepe’de “Milli Mücadele Sergisi”ni de açması bekleniyor.

CUMHURİYET BAYRAMI KORTEJİ

Başkentteki bayram coşkusu “Cumhuriyet Bayramı Korteji” ile devam edecek. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde başlayacak tören yürüyüşü, Birinci Meclis’te sona erecek. Saat 14’te başlaması beklenen yürüyüş öncesinde bando gösterisi de yapılacak.

ANKARA’DA BAZI YOLLAR TRAFİĞE KAPATILACAK

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları dolayısıyla Başkent’te bazı ana yollar trafiğe kapatılacak.

CUMHURBAŞKANLIĞI SENFONİ ORKESTRASI’NDAN KONSER

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklikleri bu törenlerle de sınırlı kalmayacak.

İletişim Başkanlığı’nın organizasyonunda Antalya’daki Patara Antik Kenti’nde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası da saat 19:23’te Büyük Cumhuriyet Konseri düzenleyecek.

Ayrıca Akdeniz’de 97 dalgıçla özel su altı ışık gösterisi gerçekleştirilecek.

Kaynak: Haber7

Devamını oku

GENEL

Yunanistan’dan skandal provokasyon!

Türkiye ve Yunanistan arasında ‘Oruç Reis’ ile Doğu Akdeniz’de sismik araştırmalara başlanmasıyla diplomatik gerginlik yaşanırken, ülkenin …

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye ve Yunanistan arasında ‘Oruç Reis’ ile Doğu Akdeniz’de sismik araştırmalara başlanmasıyla diplomatik gerginlik yaşanırken, ülkenin Türkiye’ye en yakın kara parçası Meis Adası’nın Limanağzı bölümüne, Kaş’tan çıplak gözle görülebilen dev bayrak dikildi. Cumhuriyet Bayramı’nın 97’nci yıl dönümü kutlamaları öncesi Meis Adası’na dün gece veya bu sabah çekildiği tahmin edilen bayrağı görenler şaşırdı. 

Türkiye, bugün Doğu Akdeniz’de gerçekleştireceği tatbikat ile ilgili, Yunanistan da yarın yapacağı tatbikatın Navtex bildirimlerini geri çekmişti. Karşılıklı iyi niyet göstergesi olarak değerlendirilen Navtex iptallerinin ardından dev Yunanistan bayrağının dikilmesi, tepkilere neden oldu. İlçede yaşayanlar, Cumhuriyet Bayramı’nın 97’nci yıl dönümü kutlamaları öncesi Yunanistan bayrağının dikilmesinin, ‘provokasyon’ niteliğinde olduğunu kaydetti. 

BAŞKAN ULUTAŞ: PROVOKASYON AMAÇLI 

Kaş Belediye Başkanı AK Parti’li Mutlu Ulutaş, Yunanistan’ın dev bayrak açmasının ‘provokasyon’ amaçlı olduğunu belirterek, Türkiye’nin aklıselim yol izlediğini söyledi. Cumhuriyet Bayramı’nın 97’nci yıl dönümü kutlamaları ile ilgili ilçede de farklı etkinlikler olacağını, Meis’in tam karşısındaki Gedi Efe Dağı’na bugün ve yarın lazerlerle Türk bayrağı yansıtacaklarını belirten Başkan Ulutaş, “Ayrıca bayram kutlamaları kapsamında 17 pare top atışı olacak. Sanırım bu etkinlikleri duyup Meis Limanağzı’na böyle bir bayrak diktiler. Biz hakkımızı, hukukumuzu her zaman savunuyoruz ve savunacağız. Niye böyle bir şey yaptılar; kendilerine sormak lazım. Ayrıca 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda olduğu gibi 70 tekne ve Türk bayrakları ile Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayacağız” dedi.

Haber7

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR