Takip Edin

KÜLTÜR SANAT

8. Boğaziçi Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla İstanbul Medya Akademisi ve Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği iş birliğiyle düzenlenen festival …

Yayınlanma tarihi

-

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla İstanbul Medya Akademisi ve Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği iş birliğiyle düzenlenen festival, Feriye’de gerçekleştirilen ödül töreniyle sona erdi. Bu yıl Her Şeye Rağmen sloganıyla seyircilerin filmleri, corona virüs tedbirleri kapsamında salonlarda izlediği festivalin ödül töreninde, Ulusal Kısa Kurmaca, Ulusal Kısa Belgesel, Uluslararası Kısa Kurmaca ve Uluslararası Kısa Belgesel film yarışmalarının finalistleri ile finalist filmleri açıklandı.

“PANDEMİ SEKTÖRA ÇOK ETKİLEDİ”

Festivalin Artistik Direktörü Emrah Kılıç, törenin açılışında yaptığı konuşmada, pandemiye rağmen festivalde görev yapan ekibe, filmleri izlemeye gelen tüm seyircilere ve festivali destekleyen kurumlara teşekkür etti. Sinemanın her şeye rağmen devam etmesi adına ellerinden geleni hep beraber yapacaklarını belirten Kılıç, “Pandemi sinemayı özellikle de sektörümüzü çok etkiledi. Umarım en yakın zamanda normal şartlarda birbirimizle kucaklaştığımız, bu yolda filmleri çok daha özgürce, çok daha samimi bir şekilde tartışabildiğimiz ve bir araya geldiğimiz bir zamanda 9. Boğaziçi Festivali’nde görüşürüz” dedi.

ÖDÜL KAZANANLAR

Yönetmen, senarist ve yapımcı Joanna Kos-Krauze’nin başkanı olduğu Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nın jüri üyeleri yönetmen Ismet Sijarina, Kazakistan Sinema Merkezi Başdanışmanı, yapımcı Anna Katchko, 7. Boğaziçi Film Festivali’nde Homeward ile “En İyi Film Ödülü”nü kazanan Nariman Aliyev, FIPRESCI Üyesi ve Pula Film Festivali Artistik Direktörü Zlatko Vidackovic, festivale başvuru yapan filmleri değerlendirdi.

Toplam 5 kategoride, 95 bin lira ödülün verildiği Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda, En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film Ödülü’ne Bulgar yönetmen Svetla Tsotsorkova’nın Sister filmi layık görüldü. En İyi Yönetmen ödülünü Chiara Bellosi, En İyi Kadın Oyuncu ödülünü Sister filmindeki performansıyla Monika Naydenova, En İyi Erkek Oyuncu ödülünü yine Sister filmindeki rolüyle Asen Blatechky ve Jüri Özel Ödülü’nü TRT World yapımı Kodokushi adlı film ile Ensar Altay aldı.

ULUSAL UZUN METRAJ ÖDÜLÜ KUMBARA’YA

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda da edebiyatçı, senarist ve yapımcı Tarık Tufan’ın başkanı olduğu, yönetmen Ramin Matin, görüntü yönetmeni Taner Tokgöz, oyuncu İpek Türktan Kaynak ve oyuncu Ecem Uzun’dan oluşan jüri, yılın en iyi yerli filmlerini seçti.

Ödüller kapsamında Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın En İyi Ulusal Uzun Metraj Film’i, yönetmenliğini ve senaristliğini Ferit Karol’un üstlendiği, kendi halinde bir aile babası olan Orhan’ın zor günler geçirdiği süreçte ailesiyle arasındaki ilişkiye odaklanan Kumbara filmi oldu.

“BEKLEMEDİĞİM BİR ÖDÜLDÜ”

100 bin lira değerindeki Altın Yunus Ödülü’nü kazanan Ferit Karol, ödülü alırken yaptığı konuşmada, jüriye ve festival ekibine kendilerini bu başarıya layık gördükleri için teşekkür ederek, “Beklemediğim bir ödüldü. Böyle bir seçki içinde yer almak benim için gurur verici. Çok güzel filmlerle yarışmak çok iyiydi. Bu iş tek başına yapılacak bir şey değil. Oyuncularım başta olmak üzere yapımcılarım ve diğer ekip arkadaşlarıma teşekkür ederim” diye konuştu.

Film aynı zamanda En İyi Senaryo ödülünü alırken, filmdeki performanslarıyla Gülçin Kültür Şahin En İyi Kadın Oyuncu ve Murat Kılıç da En İyi Erkek Oyuncu ödülüne değer görüldü.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda, En İyi Yönetmen ödülü Gölgeler İçinde filmiyle Erdem Tepegöz’e verilirken, Jüri Özel ödülünü Mavzer filmiyle Fatih Özcan, En İyi Kurgu ödülünü Gelincik’le Fırat Terzioğlu, En İyi Görüntü Yönetmeni ödülünü ise yine Gölgeler İçinde” filmiyle Hayk Kirakosyan aldı.

Yarışma kapsamında ayrıca bu yıl ilk kez Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda, Mehmet Eryılmaz, Melisa Önel ve Selim Evci’den oluşan Film Yönetmenleri Derneği jürisi FİLM-YÖN En İyi Yönetmen ödülünü Mavzer filmiyle Fatih Özcan’a verdi.

22 KISA FİLM JÜRİ KARŞISINA ÇIKTI

Festivalin ulusal ve uluslararası kısa kurmaca film yarışmalarında bu yıl 22 film, jüri karşısına çıktı. Filmleri değerlendirecek jüri üyeleri arasında yönetmen Banu Sıvacı, Cihan Sağlam ve film eleştirmeni Murat Tolga Şen yer aldı.

Ödüller kapsamında En İyi Uluslararası Kısa Kurmaca Film Ganalı yönetmen Anthony Nti’nin Good Night filmi seçilirken, En İyi Ulusal Kısa Kurmaca Film Murat Uğurlu’nun Tapınak adlı yapımının oldu. Bu yıl 108 kısa belgeselin başvuruda bulunduğu Ulusal Kısa Belgesel Film Yarışması’nda ise En İyi Uluslararası Kısa Belgesel Film ödülüne The Golden Buttons, En İyi Ulusal Kısa Belgesel Film ödülüne Sürgünde Bir Yıl filmi değer görüldü.

Törende ayrıca FİYAB En İyi Yapımcı ödülü Mavzer filmiyle Enes Erbay’a, İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek ödülü Büyük İstanbul Depresyonu filmiyle Zeynep Dilan Süren’e, Ahmet Uluçay Kısa Film Büyük Ödülü The Silence Of The River adlı yapımla Francesca Canepa’ya, CVG Mars Dağıtım Ödülü de Eflatun filmiyle Cüneyt Karakuş’a takdim edildi.

8. Boğaziçi Film Festivali’nin endüstri bölümü olan ve bu yıl 96 projenin başvuru yaptığı Bosphorus Film Lab’ın Pitching Platformu kategorisinde verilen TRT Ortak Yapım Ödülü Kuşlar Yasına Gider filmiyle Ali Aydın’a, Postbıyık Renk Düzenleme Ödülü Karine filmiyle Bilal Petek’e, Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü de Kar ve Ayı filmiyle Selcen Ergun’a sunuldu.

Buse 9,5 saat sonra enkazdan kurtarıldı

KÜLTÜR SANAT

Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi’nin 50’nci durağı Osmaniye

Cumhuriyet Meydanı’nda konuşlandırılan ve 7 farklı vitrin ve dış seslerle ambiyans oluşturulan tıra, 7’den 70’e her yaştan insan yoğun ilgi …

Yayınlanma tarihi

-

Cumhuriyet Meydanı’nda konuşlandırılan ve 7 farklı vitrin ve dış seslerle ambiyans oluşturulan tıra, 7’den 70’e her yaştan insan yoğun ilgi gösterdi.

Pandemi nedeniyle vatandaşlar ateşi ölçüldükten sonra içeri alınan mobil müzenin, iki gün boyunca saat 11.00 ila 19.00 arası ziyaretçileri ağırlayacağı belirtildi.

Gaziantep’ten sonraki durakları olan Osmaniye’deki ilgi ve ziyaret sayısından duydukları memnuniyeti dile getiren Proje Koordinatörü Engin Karataş, vatandaşların Çanakkale Savaş’ını hissetlerini söyledi.

Proje Koordinatörü Engin Karataş ise, “Vitrinin içerisinde savaş eserleri, belgeseller ve görselle vitrini ile beraber dış seslerle ambiyans bütünlüğü sağlayarak bu destan halkımızın ziyaretine açılıyor. Pandemi süreci sebebiyle tüm önlemleri almış bulunmaktayız. İçeriye 10’ar kişilik gruplar halinde alıyoruz. Dezenfektan standı, ateş ölçümü ve maske kontrolü yapıyoruz ve içeride sosyal mesafe kuralı uygulanmaktadır. Şu ana kadar 49 ili gezdik toplamda 50 bini aşkın misafirimizi ağırladık” dedi.

Devamını oku

KÜLTÜR SANAT

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: Karahantepe’de muhtemelen Göbeklitepe’den daha eski bir yerleşim merkezine ulaşacağız

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe’nin dünyada “sıfır noktası” olarak kabul edildiğini ve ilgi odağı …

Yayınlanma tarihi

-

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe’nin dünyada “sıfır noktası” olarak kabul edildiğini ve ilgi odağı haline geldiğini anlatarak, “Cumhurbaşkanımızın ‘Göbeklitepe Yılı’ ilan etmesiyle dünyada da farkındalığını iyice arttırdık. 12 bin yıllık bir tarihi var. Milattan önce 10 binli yıllara kadar gidiyor. Şimdi Şanlıurfa’ya 46 kilometre, Göbeklitepe’ye 30-35 kilometre mesafede, var. Şimdi yeni Türk kazı başkanlığında yapılıyor. Şimdi Göbeklitepe’yi gezdiyseniz bilirsiniz orada T sütunların içlerinde hayvan figürleri vardı. Karahantepe‘de ise insan figürleri var. Biz orada kazıyı başlattık bu yıl, yoğun ve hızlı bir şekilde kazı programı devam ediyor. Muhtemelen -kesin teyidini almadık bir yıllık çalışma daha var ama- daha eski bir kazı merkezine ulaşmış olacağız. Bu 12 bin yıllık, öteki çok daha eski çıkacak. Ama şuan bilimsel olarak teyit edilmesi lazım ve muhtemelen Göbeklitepe’den daha öncelikli bir yer haline gelecek. Karahantepe yeni ilgi odağımız olacak” ifadelerini kullandı.

Karahantepe ile Göbeklitepe’nin farklılıklarından bahseden Mehmet Nuri Ersoy, “İkisinin uygulama senaryosu da farklı. Yani iki çift giriş çıkış kullanmış. Bir yerden geliyor, bir yerden çıkılıyor. Demek ki büyük etkinliklerin yapıldığı bir merkez şeklinde ve 250 tane sütun keşfettik şu ana kadar. 2021 içinde bunlarla ilgili çok detaylı programlar, bilgilendirme projeleri kazı başkanımızla birlikte yapacağız. Muhtemelen de dünyada tekrar ses getiren yeni bir keşfimiz olacak diye düşünüyorum.” değerlendirmesini yaptı.
KARAHAN TEPE HAKKINDA

Şanlıurfa ili sınırları içinde Tek Tek Dağları Milli Parkı içerisinde yer alan Karahantepe’deki yapılar ilk olarak 1997 yılında yüzey araştırmaları sırasında Doç. Dr. Bahattin Çelik tarafından keşfedildi. Hürriyet’in haberine göre; neolitik döneme ait kalıntılarda geçtiğimiz yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle İstanbul Üniversitesi Tarih Öncesi Arkeolojisi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Necmi Karul başkanlığında kazılara başlandı.

Karahantepe’de yapılan jeofizik ve jeoradar çalışmalarında 250’den fazla dikilitaşın varlığı tespit edildi. Hava fotoğraflarında bile arkeolojik alanın yüzeyinde dikilitaşları görmek ve saymak mümkündü.
Göbeklitepe’den daha eski olduğuna yönelik tartışmalar daha önce de vardı. Ancak bilimsel kazı ekibi bu tartışmalara çok sıcak bakmıyor. Karahantepe’nin Göbeklitepe’den eski olması ya da yeni olması onun bilimsel değerini değiştirmediğine dikkat çekiyorlar.

Bu yıl yapılan kazılarda Karahantepe’de oldukça ilginç buluntular ele geçti. Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı bu yılki kazılarla ilgili açıklamayı önümüzdeki günlerde yapacak.
Kazı Başkanı Prof. Dr. Necmi Karul şunları söyledi; “Bakanlığımız Karahantepe kazıları ile ilgili büyük bir heyecan duyuyor. O nedenle kazı sonuçları ile ilgili bilgilendirmeyi kendilerinin yapmasını uygun buluyorum. Bu yıl insan sembolizesinin öne çıktığı çok önemli buluntular elde ettik. Heykeller, yeni yapılar keşfettik. Sayın Bakanımızın gösterdiği kısa filmdeki heykel başı oldukça ilginç. 50 cm çapındaki heykel başı ana kayaya oyulmuş. Yine etrafında ana kayaya oyulmuş yapılar tespit ettik. Etrafındaki ritüelleri ve kazıyla ilgili yeni bilgileri önümüzdeki günlerde bakanlığımızca açıklanacak.”
Kaynak: NTV

Devamını oku

KÜLTÜR SANAT

10. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

Ben Masumum temasıyla yapılan festivalin ödül töreni, festivalin YouTube sayfasından çevrim içi olarak gerçekleştirildi. çFestival Direktörü …

Yayınlanma tarihi

-

Ben Masumum temasıyla yapılan festivalin ödül töreni, festivalin YouTube sayfasından çevrim içi olarak gerçekleştirildi. çFestival Direktörü Bengi Semerci törende yaptığı konuşmada, dolu dolu bir programla sinemaseverlerin karşısına çıktıklarını söyledi.

“SAĞLIK HER ŞEYDEN ÖNEMLİ”

Pandemi nedeniyle üretimin durduğunu, salonların kapandığını belirten Semerci “10. kez ödül törenimizi gerçekleştiriyoruz. Bu yıl sinema salonlarında olamadık, misafir ağırlayamadık. Pandemi koşullarının kötüleşmesi nedeniyle tedbir alınsa bile törenimizi bir solonda yapmaya cesaret edemedik. Törene katılacak olanların sağlıkları bizim için her şeyden önemli. Bu nedenle şimdi burada çevrim içi bir tören yapıyoruz ama her şeye rağmen bir festival için 10. yılı kutlamak güzel bir duygu” dedi.

Festival Başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer ise katılımcılara teşekkür etti.
Gecede, Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film Ödülü’nü, Yabancı filmiyle Nader Saeivar aldı. Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nda, Mustafa Kemal Altıner’in İnsiyak filmi Jüri Özel Ödülü’ne layık görülürken, Öğrenci Jürisi Ödülü Dünyanın Damarları filmiyle Byambasuren Davaa’ya verildi. Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film Ödülü Onur Güler’in Yara filmine verildi.

Festivalde yarışan filmler, 28 Kasım’a kadar online olarak izlenebilecek.

Kaynak: NTV

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR