Takip Edin

GENEL

6-8 Ekim iddianamesi: Başkaldırı talimatı Kandil’den

Eski PKK üyesi tanık K.G ifade verdi, 6-8 Ekim olaylarının perde arkasındaki Kandil açığa çıktı. Dönemin HDP vekillerinin yaralı teröristleri …

Yayınlanma tarihi

-

Eski PKK üyesi tanık K.G ifade verdi, 6-8 Ekim olaylarının perde arkasındaki Kandil açığa çıktı. 

Dönemin HDP vekillerinin yaralı teröristleri dokunulmazlık zırhına bürünerek nasıl korudukları da 6-8 Ekim olayları iddianamesine yansıdı. Tanık K.G, ifadesinde şunları söyledi:

“YPG ile görüşmek adına bölgeye gitmek isteyen siyasi partilerin heyetlerinin gidiş-gelişleri belediyelerin imkanlarıyla organize edilmekteydi. Kobani’de yaralanan örgüt mensuplarının tedavi amaçlı nakilleri dönemin HDP milletvekilleri Aysel Tuğluk, İbrahim Binici, İbrahim Ayhan tarafından örgütten aldıkları talimatlarla kendi makam araçları ile dokunulmazlık zırhı altında gerçekleştirilmekteydi.”

“KCK DEMİRTAŞ’A TALİMAT VERDİ”

Sokakları yangın yerine çeviren olayların temeli , 2014 yerel seçimlerinin hemen ardından atıldı. 

14 Nisan 2009’da operasyonlarda tutuklanan kritik KCK kadroları, 2014 yerel seçimleri sürecinde tahliye edildi. Tahliye olanlarla Kandil’de toplantı yapıldı, toplantıda isyan kararı alındı. Eski PKK üyesi K.G, Selahattin Demirtaş’a verilen talimatı şöyle anlattı:

“Örgüt üst yönetimi Selahattin Demirtaş’a, öz yönetim ilanına destek olunması, insanların sokağa çıkarak şiddet eylemleri yapması adına açıklamada bulunması talimatını KCK Türkiye sözcüleri üzerinden verdi. Selahattin Demirtaş talimat doğrultusunda, 30 Eylül 2014 tarihinde Kobani sınırında Türkiye’ye geçtiği sırada çağrı yaptı.”

“6-8 EKİM OLAYLARI İLE AMAÇLANAN İÇ SAVAŞ ÇIKARMAKTI”

Tanık ifadesine göre niyet iç savaş çıkarmaktı. Çağrı istenen etkiyi oluşturmadı, devreye HDP MYK’sı girdi. 6 Ekim 2014’de daha MYK toplantısı devam ederken acil yazılı bir çağrı yapıldı. Tanık K.G’nin ifadesinde konuyla ilgili şunlar da yer aldı:

“Bu şekilde gerçekleştirilen eylemlerin yakma, yıkma, öldürme, yaralama, kamu malına zarar verme gibi şiddet olaylarının başlayacağını başından beri her örgüt mensubu ve HDP, MYK, PM ve eş başkanları bilirler. Olaylarda silah, bıçak, molotof, el yapımı patlayıcılar kullanılacağını da bilirler.”

Araçlar ateşe verildi, kamu binaları zarar gördü, banka ve iş yerleri yağmalandı. Teröristler ve destekçileri masum insanları vahşice katletti. 6 yıl önceki provokasyonda 2 polis şehit oldu, 37 kişi hayatını kaybetti.

KAYNAK: TRT HABER

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GENEL

HSK’dan Danıştay’a 3 yeni üye

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Genel Kurulunca, Konya Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Mustafa Nafiz Acar, Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi …

Yayınlanma tarihi

-

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Genel Kurulunca, Konya Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Mustafa Nafiz Acar, Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Yüksel Navdar ve Ankara Bölge İdare Mahkemesi Daire Başkanı Fatih Zencirci, Danıştay üyeliğine seçildi.

HSK Genel Kurulu, gerçekleştirilen toplantıda boş bulunan 3 Danıştay üyeliği için seçim yaptı.

Buna göre, Konya Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Acar, Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Navdar ve Ankara Bölge İdare Mahkemesi Daire Başkanı Zencirci, Danıştay’ın yeni üyeleri oldu.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GENEL

Erdoğan’dan tarihçi ve yazar Niyazi Birinci için başsağlığı mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Instagram hesabından paylaştığı mesajında, “Kaleme aldığı eserleriyle nesillere gerçek tarihimizi öğretmeyi, sevdirmeyi …

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Instagram hesabından paylaştığı mesajında, “Kaleme aldığı eserleriyle nesillere gerçek tarihimizi öğretmeyi, sevdirmeyi başarmış değerli tarihçi-yazar Yavuz Bahadıroğlu’nun (Niyazi Birinci) vefatından derin üzüntü duydum. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber7

Devamını oku

GENEL

Yüreğimizde Yaşıyorsun

Yayınlanma tarihi

-

“Türk sporunun saygıdeğer ismi, Gençlerbirliği Spor Kulübünün efsane başkanı, İş hayatında önemli başarılara imza atan, ülke ekonomisine katkılarıyla da bilinen merhum İlhan Cavcav’ı vefatının 4. yılında rahmet ve minnetle anıyoruz.

Türk futboluna yaklaşık 40 yıl değerli hizmetlerde bulunan, spor severlerin gönlünde müstesna bir yer edinen merhum İlhan Cavcav, her zaman sevgi ve saygıyla yâd edilecektir.

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR