Takip Edin

GENEL

54 senatörden PKK ve FETÖ’ye destekü

ABD Senatosu’nda 50’den fazla senatör, yeni Başkan Joe Biden’a bir mektup göndererek, Türkiye’yi kötüledi. Türkiye’ye baskı yapılması çağrısında …

Yayınlanma tarihi

-

ABD Senatosu’nda 50’den fazla senatör, yeni Başkan Joe Biden’a bir mektup göndererek, Türkiye’yi kötüledi. Türkiye’ye baskı yapılması çağrısında bulunan 54 senatör, terör örgütü PKK’nın uzantısı YPG’yi ve Fetullahçı Terör Örgütü’nü (FETÖ) sahiplendi. Mektupta, “Biden’ın Türkiye’ye karşı insan hakları konusunda daha sert bir tutum izlemesi bekleniyor” ifadesini kullandı.

TÜRKİYE’NİN YÜKSELİŞİNİ HAZMEDEMEDİLER

Türkiye karşıtı açıklamalarıyla tanınan Senatör Marco Rubio ve Ron Wyden tarafından hazırlanan mektupta, skandal ithamlarda bulunuldu. Mektupta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iç siyasette muhalefeti marjinalleştirdiği, eleştiri yapan basını susturduğu ve gazetecileri tutukladığı gibi iddialara yer verilirken, dış politikada atılan adımlar da eleştirildi. Değişen küresel düzende Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada artan etkisinden rahatsız olan senatörler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dış politikasının zaman içinde “kavgacı” bir hal aldığını öne sürdü.

Marco Rubio

YPG’Yİ KORUDULAR

Senatörlerin mektubu, Türkiye’nin sınırında terör koridoru kurulmasını önlemeye yönelik başlattığı operasyonlardan Batı’nın duyduğu rahatsızlığı da bir kez daha gözler önüne serdi. Terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG’yi “DEAŞ’la savaşıyorlardı” sözleriyle korumaya çalışılan mektupta, Türkiye’nin olası dış tehditlere karşı kendini savunmak için aldığı S-400’ler de eleştirildi. Mektupta, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’de DEAŞ ile savaşan ABD destekli Kürtlere küstahça saldırdı, tüm uyarılara rağmen Rus hava savunma sistemi S-400’leri satın aldı” ifadeleri kullanıldı. Azerbaycan’ın yıllardır Ermenistan işgalinde olan Karabağ’ı kurtarmak için başlattığı operasyona Türkiye’nin verdiği destekten duyulan rahatsızlık da, “Azerbaycan’ı Ermenistan ile toprak anlaşmazlığını çözmek için şiddet kullanmaya teşvik etti” iddialarıyla ortaya konuldu.

KOL KANAT GERDİLER

Türkiye karşıtı senatörler, ABD’nin FETÖ üyelerini iade etmemesini de örtbas etmeye kalkışarak darbecileri sahiplendi. Türkiye’nin, 15 Temmuz darbe girişiminden sorumlu FETÖ’cü teröristleri kaçtıkları ülkelerden iadesini talep etmesini eleştiren senatörler mektupta, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ve diğer ülkelere 2016’daki başarısız darbeden sorumlu tuttuğu Türk vatandaşlarını iade etmeleri için baskı kurmaya çalıştı” ifadelerini kullandı. FETÖ’nün ABD’deki en büyük savunucusu Enes Kanter’i de sahiplenen senatörler, Türkiye’nin Kanter’i susturmaya çalıştığını öne sürdü. Mektupta, “Erdoğan hükümeti, ABD’deki NBA oyuncusu Enes Kanter gibi kendisini eleştirenleri susturmaya çalıştı” sözleriyle FETÖ mensuplarına kol kanat gerildi.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

GENEL

Beyaz Saray: Kaşıkçı cinayeti raporunu yakında yayınlayacağız

ABD’de Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Ulusal İstihbarat Direktörlüğü’nün Cemal Kaşıkçı cinayetine …

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Ulusal İstihbarat Direktörlüğü’nün Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin hazırladığı raporun yakında yayınlanmasının beklendiğini ifade etti.

“Net bir zaman veremiyoruz”

Psaki, “Bu raporun gizliliğinin kısa sürede kaldırılmasını ve yayımlanmasını bekliyoruz. Ancak şu anda net bir zaman yok” ifadelerini kullandı.

Biden, Selman ile görüşecek

Psaki, ABD Başkanı Joe Biden’ın, Suudi Arabistan Kralı Salman ile telefonda görüşeceğini belirtti.

ABD Merkezî İstihbarat Teşkilatı (CIA), daha önce Kaşıkçı cinayetini direkt olarak Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman ile ilişkilendirmişti.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GENEL

Ekvador’da cezaevi isyanları: 75 mahkum öldü

Güney Amerika ülkesi Ekvador’da, cezaevlerinde çıkan isyanlara polisin müdahalesi sonucu ölen mahkumların sayısı 75’e yükseldi. Ekvador basınına …

Yayınlanma tarihi

-

Güney Amerika ülkesi Ekvador’da, cezaevlerinde çıkan isyanlara polisin müdahalesi sonucu ölen mahkumların sayısı 75’e yükseldi. Ekvador basınına konuşan yetkililer, cezaevlerinde çıkan isyanın çeteler arasındaki liderlik mücadelesinden kaynaklandığını ve önceki gün sabah saatlerinde 3 ayrı şehirde aynı anda başladığını açıkladı.

Amerikan basınındaki haberlere göre yetkililer, Guayaquil, Cuenca ve Latacunga kentlerindeki hapishanelerde dün sabah saatlerinde eş zamanlı başlayan ve çeteler arasındaki liderlik mücadelesinden kaynaklanan isyanlara polisin müdahalesi sonucu yaşamını yitiren mahkumların sayısının en az 75’e ulaştığını belirtti.

Bu arada, Devlet Başkanı Lenin Moreno da ulusal cezaevi sisteminde acil durum ilan etti ve güvenliğin artırılması talimatını verdi. Moreno, Ekvador Savunma Bakanlığına verdiği talimatta da cezaevlerinin çevresinde sıkı bir silah, cephane ve patlayıcı denetimi yapılmasını istedi. Yetkililer, cezaevlerine gönderilen 800 takviye güvenlik gücünün de desteğiyle kontrolün sağlandığını ifade etti.

Kaynak: Yeni ŞAFAK

Devamını oku

GENEL

Korona aşısında kriz üstüne kriz

Avrupa Birliği (AB) ile ilaç firması AstraZeneca arasında yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşının teslimat miktarları bir kez …

Yayınlanma tarihi

-

Avrupa Birliği (AB) ile ilaç firması AstraZeneca arasında yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşının teslimat miktarları bir kez daha tartışma konusu oldu. AB yetkililerine dayandırılan ve AstraZeneca’nın tedarik hedefine uyamayacağını savunan haberlerin medyaya yansıması üzerine ilaç üreticisinden yalanlama geldi.
 

AstraZeneca’nın bir sözcüsü, bazı basın kuruluşlarına yaptığı açıklamada, 2021’in ikinci çeyreği için taahhüt edilen miktar olan 180 milyon dozun teslimatının yapılacağını söyledi. Bazı medya kuruluşları, AB yetkililerine dayandırdıkları haberlerde, AstraZeneca’nın ikinci çeyrek için taahhüt miktarının yarısından daha azını yani 90 milyon dozdan daha az aşı temin edebileceğini iddia etmişti.

AstraZeneca’nın aşı tedarikiyle ilgili AB ile şirket arasında daha önce de gerilim ortaya çıkmıştı. Firma, ocak ayındaki açıklamasında, yılın ilk çeyreğinde teslimatın beklenenin çok altında olacağını açıklamıştı. AB ile şirket arasındaki görüşmelerde, AstraZeneca’nın yaklaşık yüzde 60 eksilterek 31 milyon doza düşürdüğü aşı miktarının ilk çeyrek için 40 milyon doz olması kararlaştırılmıştı. AB, yaz sonuna kadar yetişkin nüfusun yüzde 70’ini aşılamayı hedefliyor ve bunun için Avrupa’da onaylanan BioNTech-Pfizer, Moderna ve AstraZeneca’nın aşılarını kullanmayı planlıyor.

Kaynak: Haber7

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR