Takip Edin

GÜNDEM

42. İstanbul Maratonu bugün koşulacak! Trafiğe kapatılacak yollar..

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından organize edilen N Kolay’ın isim sponsorluğundaki 42. İstanbul Maratonu, yarın …

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından organize edilen N Kolay’ın isim sponsorluğundaki 42. İstanbul Maratonu, yarın koşulacak.

“Dünyanın kıtalararası koşulan tek maratonu” unvanını taşıyan Dünya Atletizm Birliği (World Athletics) tarafından “altın kategori”de gösterilen maraton yarın 42. kez gerçekleştirilecek.

Geçen yıllarda yapılan 15 kilometrelik çipli koşu ile 8 kilometrelik halk koşusu bu yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını önlemleri nedeniyle düzenlenmeyecek. Maratonda (42 kilometre 195 metre) ise salgına dair tüm etkinlik tedbirleri alınarak, yüksek hijyen standartları ve 4 bin kişilik kısıtlı kontenjanla parkura çıkılacak. Ayrıca paten ve tekerlekli sandalye yarışları da yapılacak.

Salgın tedbirleri kapsamında yalnızca maraton kategorisinde ve kısıtlı kontenjanla gerçekleştirilecek olan organizasyonda yer alamayacak sporseverler için “Tek başına bizimle koş” sloganıyla sanal koşu düzenlenecek.

Organizasyonda ilk olarak saat 08.45’te paten yarışının startı verilecek. Bundan 5 dakika sonra da tekerlekli sandalye kategorisindeki sporcular yarışa başlayacak. Maratonun startı ise saat 09.00’dan itibaren verilecek.

KADEMELİ START VERİLECEK

Maratonun startı, koronavirüs salgını önlemleri kapsamında kademeli olarak gerçekleştirilecek.

Temizlik ve hijyene dikkat edilecek start sırasında sporcuların en az 1,5 metrelik sosyal mesafeye uyması sağlanacak. Isınma, hazırlık ve parkura giriş aşamaları da dahil olmak üzere sporculardan yarış start alana kadar maskelerini takmaya devam etmesi istenecek.

Göğüs numaralarındaki renklere göre gruplara ayrılacak sporcular, start alanında her sıra 4 kişiden oluşacak şekilde 125 sıra oluşturacak. Her 5 saniyede bir 4 koşucudan oluşan sıraya start verilecek. Böylece alanda, start anında ve parkurda yığılmaların önüne geçilecek.

Oluşturulan çıkış gruplarından kırmızı saat 09.00, siyah saat 09.10, sarı saat 09.20, lacivert saat 09.30, yeşil saat 09.40, eflatun ise saat 09.50’de yarışa başlayacak.

Start verildikten sonra maske çıkartma alanları ve maske çöp kutuları parkurun 50. metresinde ve 200. metresinden itibaren 5’er metre aralıklarla sağda ve solda 5’er adet olacak şekilde konumlandırılacak.

KÖPRÜ İLK KEZ 2 KERE GEÇİLECEK

42. İstanbul Maratonu’nda koronavirüs önlemleri kapsamında parkur değişikliğine gidilirken, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü organizasyon tarihinde ilk kez 2 kere geçilecek.

Koronavirüs salgını nedeniyle sporcuların sosyal mesafeyi koruyabilmesi ve aralıklarla start alanına alınabilmesi için ihtiyaç duyulan alanı sağladığı için start bu yıl Yenikapı’dan verilecek. Sporcular, maratonun tarihinde ilk kez Avrupa’dan Asya’ya koşacak. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçerek Altunizade’den dönecek atletler, ikinci kez köprüyü geride bırakarak yarışı Yenikapı’da tamamlayacak.

SANAL KOŞUYLA BİR İLK

N Kolay 42. İstanbul Maratonu’nda, sanal koşu heyecanı yaşanacak.

Kovid-19 tedbirleri nedeniyle kontenjan sınırlaması bulunan etkinlikte sanal koşu uygulaması da olacak. Sanal koşu, 7-8 Kasım tarihlerinde “Tek başına bizimle koş!” sloganıyla 5, 10 ve 15 kilometre kategorilerinde gerçekleşecek.
Maratonda Türkiye şampiyonu belli olacak

İstanbul Maratonu’nda birinci olan sporcular Türkiye şampiyonu sayılacak.

Türkiye Atletizm Federasyonundan yapılan açıklamada, bu yılki yarışın aynı zamanda Türk sporcular için maratonda Türkiye şampiyonluğu anlamına geldiği bildirildi.

ELİT ATLETLER

N Kolay 42. İstanbul Maratonu’nda bu yıl 3’ü Türk, 10’u yabancı olmak üzere 13 erkek, 2’si Türk 9’u yabancı olmak üzere 11 kadın elit atlet koşacak.

İstanbul Maratonu’nda mücadele edecek elit atletler şöyle:

Erkekler: Yavuz Ağralı, Üzeyir Söylemez, Halil Yaşin (Türkiye), Felix Kimutai, Cosmas Birech, Jairus Kipchoge Birech, Edwin Cheruiyot Soi, Benard Cheruiyot Sang (Kenya), Zewudu Hailu Bekele, Abdisa Teshome Duber, Getaye Fisseha Gelaw, Tsegaye Getachew, Fetene Alemu Regasa (Etiyopya)

Kadınlar: Tubay Erdal, Meryem Kılınç Gündoğdu (Türkiye), Vivian Kiplagat, Angela Tanui, Diana Chemtai Kipyogei (Kenya), Tigist Memuye, Hiwot Gebrekidan, Ftaw Zeray Bezabh, Meseret Gezahegn Merine, Yeshi Kalayu Chekole (Etiyopya), Nazret Weldu (Eritre).

ERKEKLERDE ZEWUDU, KADINLARDA CHEMTAİ ÖNE ÇIKIYOR

Maratonda elit atletler içinde erkeklerde Etiyopyalı Zewudu Hailu Bekele, kadınlarda ise Kenyalı Diana Chemtai, performanslarıyla dikkati çekiyor.

Elit atletler arasında erkeklerde kariyer derecesi en iyi olan isim, bu yıl Dubai Maratonu’nda 2.06.31 koşan Etiyopyalı Bekele. İstanbul Maratonu’nda 2018 yılında parkur rekorunu 2.10’un altına indiren Kenyalı Felix Kimutai, bir kez daha yarışta mücadele edecek. İki yıl önceki birinciliğinin yanı sıra, geçen yıl da ikinci olan Kimutai, yine birinciliğin güçlü adayları arasında bulunuyor.

Geçen yıl Valencia Maratonu’nda 2.06.50 koşan Etiyopyalı Tsegaye Getachew, geçen yılın İstanbul dördüncüsü ve 2018 Roma Maratonu şampiyonu Cosmas Birech de iddialı isimler arasında. İstanbul’da ilk kez maraton koşacak olan 2008 Pekin Olimpiyatları 5000 metre bronz madalya sahibi Kenyalı Edwin Cheruiyot Soi ile 3000 metre su engellide eski dünya dördüncüsü Jairus Birech’in performansları da merakla bekleniyor.

Kadınlar yarışında elit gruptaki atletler içinde 2.22.07’lik kariyer derecesine sahip Diana Chemtai ile 2.23.50 ile en iyi derecesini yaparak 2019 Guangzhou Maratonu şampiyonu Hiwot Gebrekidan öne çıkıyor.

Türk atletler arasında elit grupta Yavuz Ağralı, Üzeyir Söylemez ve ilk kez maraton branşına çıkan Halil Yaşin koşacak. Yavuz Ağralı, bu yıl Sevilla’da 2.10.41 koşarak olimpiyat vizesi alırken, Balkan ikincisi maratoncu Üzeyir Söylemez 2.14.58’lik en iyi derecesini İstanbul’da yaptı.

Türk kadınlarda ise Tubay Erdal geçen yıl 2.40.04’lük derecesiyle Türkiye ikincisi olurken, en iyi derecesine 2018’de 2.39.45 ile imza attı. Meryem Kılınç Gündoğdu ise geçen yıl Münster Maratonu’ndan 2.44.00 koştu.

ÖDÜLLER

İstanbul Maratonu’nda erkekler ve kadınlar kategorilerinde ilk 5’e giren sporculara ödül dağıtılacak.

Birincilerin 50’şer bin lira para alacağı maratonda ikincilere 35’er bin, üçüncülere 20’şer bin, dördüncülere 15’er bin, beşincilere ise 12’şer bin lira para ödülü verilecek.

Tekerlekli sandalye yarışında dereceye giren erkek ve kadın sporcularda ise birinciler 15’er bin, ikinciler 10’ar bin üçücüler ise 7 bin 500’er lira alacak.

Türkler master atletler tasnifinde ise 35-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55-59 ve 60-65 yaş kategorilerinde para ödülü verilecek. Yaş kategorilerinde erkekler ve kadınlarda birinciler bin 300’er, ikinciler biner ve üçüncüler ise 650’şer lira ödülle buluşacak.

TÜRK SPORCULARA N KOLAY’DAN ÖZEL ÖDÜL

Organizasyonun sponsoru N Kolay da Türk sporculara özel ödül verecek.

Maraton Türk tasnifinde ilk 3 kadın ve ilk 3 erkek sporcuya derecesine göre 30’ar bin, 15’er bin ve 5’er bin lira para dağıtılacak.

PARKUR

Yenikapı’da başlayacak yarış, Kumkapı, Çatladıkapı, Sirkeci, Galata Köprüsü, Karaköy, Salı Pazarı, Dolmabahçe ve Beşiktaş’a kadar düz ve denize sıfır noktasına yakın seyredecek.

Barbaros Bulvarı üzerinden 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne ulaşarak Asya’ya geçecek atletler, köprüyü geçer geçmez Altunizade kavşağına ilerleyecek.

Altunizade köprüsünden “U dönüşü” yaptıktan sonra 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden ikinci kez geçecek atletler, Beşiktaş sapağı, Barbaros Bulvarı Beşiktaş İskelesi’ne kadar gelen parkuru Dolmabahçe, Fındıklı, Salı Pazarı, Karaköy, Galata Köprüsü güzergahını Unkapanı istikametine dönüş, Cibali, Fener, Balat’a kadar takip edecek ve buradan dönecek. Parkurun Altunizade’den sonraki ikinci uç noktası olan Balat’tan ters istikamette koşulacak yarış, sahil yolunu takip ederek Fener, Unkapanı, Sirkeci, Kumkapı’yı geçerek başladığı yer olan Yenikapı’da son bulacak.

TRAFİĞE KAPATILACAK YOLLAR

Organizasyon boyunca bazı yollar trafiğe kapalı olacak.

Gülhane Parkı sahil alt girişleri, Cankurtaran, Çatladıkapı, Kumkapı, Namık Kemal Caddesi ve Sahil Kennedy Bağlantısı, Galata Köprüsü, Karaköy-Fındıklı-Beşiktaş sahil yolu, Barbaros Bulvarı E-5 sapağı, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Altunizade Köprüsü yapılacak “U dönüşü” neticesinde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Beşiktaş sapağı, Barbaros Bulvarı, sahil güzergahı Beşiktaş-Dolmabahçe-Fındıklı-Karaköy-Galata Köprüsü, Eminönü-Eyüp istikametinde Unkapanı-Fener-Balat yolu, parkur üzeri ve parkura çıkan tüm yollar çift yönlü trafiğe kapatılacak.

Parkur üzerindeki tüm yollar saat 05.00, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ise 07.00 itibarıyla trafik kesilecek. Metrobüs seferleri ise saat 08.00’e kadar devam edecek. Avrasya Tüneli ise tüm gün hizmet vermeye devam edecek.

Maraton için zaman sınırı 6 saat olarak belirlendi. Parkur üzerindeki noktalar kademeli olarak trafiğe açılacak ve parkuru henüz tamamlamamış olan koşucular kaldırımdan koşmaya devam edebilecek. Parkuru 6 saatte bitiremeyen sporcular tasnife alınmayacak.

GÜVENLİ ALAN UYGULAMASI

Güvenli alan uygulaması, salgın önlemleri kapsamında ilk kez hayata geçirilecek.

Sporcular, etkinlik alanına asılacak karekodları kullanarak giriş yapabilecek. Tüm salgın önlemlerinin yanı sıra bu uygulamalar ile şeffaflık sağlanacak, hem sporcuların hem de görevlilerin koronavirüs ile olan ilişkisi herkes tarafından bilinebilecek.

Akıllı telefonunda “Hayat Eve Sığar” uygulaması bulunan herkes güvenli alan uygulamasını kullanabilecek.

RENAY ONUR: “İLK KEZ AVRUPA’DAN ASYA’YA KOŞULACAK”

Spor İstanbul Genel Müdürü İ. Renay Onur, parkurda yapılan değişikliklere dikkati çekerek ilk kez Avrupa’dan Asya’ya koşulacağını belirtti.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Onur, İstanbul gibi büyük şehirlerin sporla daha güzel olduğunu kaydetti.

İlk maratonun 42 yıl önce düzenlediğini aktaran Onur, “Pandemi sürecinde durmadık, İstanbulluları evde fitness yaparak sağlıklı ve aktif tutmaya çalıştık. Eve kapandığımız sürecin tamamlanmasıyla birlikte organizasyonlarımıza başladık. Bu sene yarışı özellikle yapmayı istememizin sebebi, 42 sene önce bu yarışı başlatan 11 kişi vardı. Bu 11 kişinin içinde Selahattin Yıldız’ı bu sene kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Bu isimler olmasaydı 42 yıldır süren bu maraton olmayacaktı.” diye konuştu.

Renay Onur, İstanbul Maratonu’nun bu sene N Kolay sponsorluğunda düzenleneceğini dile getirerek, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün itibariyle 2 bin 300 Türk sporcu maraton için kayıt oldu. Bu da Türk sporcular açısından bir rekor olacak. Şu ana kadar 900 yabancı sporcu katılım sağladı. Sayının artmasını bekliyoruz. Bu sene pandemiye özel parkur çıkarmak zorunda kaldık. Sosyal mesafe kurgulamamız gerekiyor. Bunu da köprü üzerinde uygulamamız mümkün görünmedi. Bu yüzden yarı maratonda da test ettiğimiz, Yenikapı’dan başlatacağız. 50 bin metrekarelik bir alan. O nedenle yalnızca bu sene olmak üzere parkur Yenikapı’da başlayacak. Sporcular, Yenikapı’dan Galata Köprüsü’ne, buradan Karaköy’e ve Barbaros Bulvarı’nı tırmanıp köprüye gidecek. Sonrasında Altunizade’den dönerek Galata Köprüsü’nden Balat’a dönecek, daha sonra Yenikapı’da son bulacak. Maraton, ilk defa Avrupa’dan Asya’ya koşulacak ve köprü 2 kez geçilecek. İlk kez bu kadar boş bir alanda koşacaklar. Katılamayacak olan kişiler için de sanal koşu olacak. Muhtemelen dünyada en fazla katılım sağlanan sanal koşuyu gerçekleştireceğiz. 81 il ile beraber koşturmayı planlıyoruz. Parkur içinde 500 gönüllü yarışa destek olacak.”

Kaynak: Haber7

GÜNDEM

2021 MTV ücretleri belli oldu! Hangi araç için kaç TL Motorlu Taşıtlar Vergisi ödenecek?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Yurt İçi Üretici Fiyatları’nın ortalama fiyat artış oranını olarak açıkladığı yüzde 9.11’lik oran, yeniden …

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Yurt İçi Üretici Fiyatları’nın ortalama fiyat artış oranını olarak açıkladığı yüzde 9.11’lik oran, yeniden değerleme oranı olarak da tescil edilmiş oldu. Böylece, araç sahiplerini ilgilendiren Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne (MTV) yeni yılda gelecek zam oranı 1 Ocak 2021’den itibaren yüzde 9.11 olacak. Yıl başından itibaren devreye girecek yeni MTV oranlarına göre, 1 Ocak 2018 sonrası trafiğe çıkan 1-3 yaş aralığındaki araçların en düşük MTV tutarı bin 52 TL olacak. Motorlu Taşıtlar Vergisi(MTV) ilk taksit ödemeleri ne zaman başlayacak? 2021 MTV ücretleri ne kadar olacak?

 

01.01.2018 ÖNCESİ TESCİL 

1-3 yaş / 0-1300 cc

 

2019 MTV: 861 TL
2020 MTV: 964 TL
2021 MTV: 1051 TL

1301-1600 cc

2019 MTV: 1499 TL 
2020 MTV: 1678 TL 
2021 MTV: 1830 TL

01.01.2018 ÖNCESİ TESCİL 

1-3 yaş / 1601-1800 cc
 
2019 MTV: 2647 TL
2020 MTV: 2964 TL
2021 MTV: 3234 TL

1801-2000 cc
 
2019 MTV: 4170 TL 
2020 MTV: 4670 TL
2021 MTV: 5095 TL

01.01.2018 ÖNCESİ TESCİL 

4-6 yaş / 0-1300 cc

2019 MTV: 600 TL
2020 MTV: 672 TL
2021 MTV: 733 TL

1301-1600 cc

2019 MTV: 1124 TL
2020 MTV: 1258 TL
2021 MTV: 1372 TL

01.01.2018 ÖNCESİ TESCİL 

4-6 yaş / 1601-1800 cc
 
2019 MTV: 2068 TL
2020 MTV: 2316 TL
2021 MTV: 2526 TL

1801-2000 cc
 
2019 MTV: 3211 TL
2020 MTV: 3596 TL
2021 MTV: 3923 TL

01.01.2018 ÖNCESİ TESCİL 

7-11 yaş / 0-1300 cc
 
2019 MTV: 336 TL
2020 MTV: 376 TL
2021 MTV: 410 TL

1301-1600 cc
 
2019 MTV: 652 TL
2020 MTV: 730 TL
2021 MTV: 796 TL

01.01.2018 ÖNCESİ TESCİL 

7-11 yaş / 1601-1800 cc
 
2019 MTV: 1218 TL
2020 MTV: 1364 TL
2021 MTV: 1488 TL

1801-2000 cc

2019 MTV: 1888 TL 
2020 MTV: 2114 TL
2021 MTV: 2306 TL

Kaynak: Haber7

Devamını oku

GÜNDEM

Vergi ve harçlar yüzde 9.1 artacak

Her yıl iki taksitte ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisi yüzde 9.11 zam gelecek. Belediyelere ödenen Emlak Vergisi değerleme oranının yarısı (yüzde …

Yayınlanma tarihi

-

 Her yıl iki taksitte ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisi yüzde 9.11 zam gelecek. Belediyelere ödenen Emlak Vergisi değerleme oranının yarısı (yüzde 4.55) kadar artacak. Ehliyet harçları da yüzde 9.11 artışla A sınıfı için 271 liraya, B sınıfı 820 liraya, 6 aylık pasaport harcı 227 liraya, 1 yıllık pasaportlar 331, 3 yıllık pasaportlar 770 liraya çıkacak. Tapu harcı da 381 lira olacak.

Yılbaşından itibaren trafik cezaları da yüzde 9.11 oranında artacak. Yeni yılda emniyet kemeri kullanmayanlar, yasak yere park edenler, araçtan çöp atanlar 144 lira para cezasına çarptırılacak. Kırmızı ışıkta geçenler, seyahat halinde cep telefonuyla konuşanlar, tehlikeli bir şekilde şerit değiştirenler, ehliyeti yanında bulundurmayanlar 314 lira trafik cezası ödeyecek. 

KAYNAK: SABAH

Devamını oku

GÜNDEM

Dışişleri Bakanlığı’ndan, Muhsin Fahrizade suikastine kınama

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “İranlı bilim adamı Muhsin Fahrizade’nin Tahran’da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını …

Yayınlanma tarihi

-

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “İranlı bilim adamı Muhsin Fahrizade’nin Tahran’da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinden üzüntü duyduk. Bu menfur cinayeti kınıyor, İran hükümeti ile merhumun ailesine başsağlığı diliyoruz” denildi.

Türkiye’nin, bölgede barış ve huzuru bozmaya çalışan her türlü girişime, faili ya da hedefi kim olursa olsun terörizmin her türüne karşı olduğu bildirilen açıklamada, “Bu doğrultuda, söz konusu eylemi gerçekleştirenlerin açığa çıkarılmasının ve adalet önünde hesap vermelerinin sağlanmasını temenni ediyor, tüm tarafları sağduyu ve itidal içinde hareket etmeye, bölgede tırmanmaya yol açacak girişimlerden kaçınmaya davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: NTV

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR