Takip Edin

GENEL

21 yıl önceki ilk FETÖ raporunu yazanlar konuştu: Devamı gelecekti, fırsat vermediler

Zafer Aktaş’ın İstanbul Emniyet Müdürü olarak atanmasıyla ‘Fethullah Gülen ve Işık Tarikatı’ adlı rapor da yeniden gündeme geldi. 21 yıl önce …

Yayınlanma tarihi

-

Zafer Aktaş’ın İstanbul Emniyet Müdürü olarak atanmasıyla ‘Fethullah Gülen ve Işık Tarikatı’ adlı rapor da yeniden gündeme geldi. 21 yıl önce Aktaş’ın da aralarında bulunduğu özel bir ekip tarafından hazırlanan rapor, FETÖ’ye yönelik tespit ve teşhisler içeren ilk resmi rapor olma niteliğini taşıyordu.

Raporu hazırlayan ekipteki Cevdet Saral, Osman Ak ve Ersan Dalman, Hürriyet’ten Musa Kesler’e konuştu.

Cevdet Saral (Dönemin Ankara Emniyet Müdürü): Rapordaki analizlerimizi o zaman kimse kale almadı. FETÖ’nün devlet içindeki organları bizim yazdığımız raporu kapatmak için ellerinden geleni yaptılar. Telekulak soruşturmasıyla bizi hedefe koydular. Genel Müdürlüğün istihbarat biriminde yuvalanmış bir ekipti. Biz devletin iradesiyle bir kenara çekildik. Ama netice bizim raporda yazdığımız bütün gerçekler ve tespitlerimiz ile devlet yüzleşti. Devlet içinde örgütlenenlerin akıbeti de bu raporla hazırlanmış oldu. Orada bahsettiğimiz tehlike, rapordan 17 yıl sonra 15 Temmuz’da gerçek oldu. Zafer Aktaş bu raporun önemli kahramanlarından biriydi. Devlet için yaptığı bu hizmetlerin o dönemde takdir edilmesi mümkün olmadı.

Osman Ak (Dönemin İstihbarattan Sorumlu Yardımcısı): Raporumuz örtbas edildi. ‘Gerçek dışı rapor hazırlamak’ iddiasıyla suçlandım. Ankara DGM’de Fethullah Gülen’e açılan davanın temeli de bu rapordu. Örgütün en güçlü olduğu dönemdi. Soruşturmayı yürüten DGM savcısı Nuh Mete Yüksel’e de kaset komplosu kurdular. Biz 200’ün üzerinde dava ile yargılandık. En son davamız 1-2 ay önce bitti. Hepsini de kazandık. İstanbul’un yeni emniyet müdürü Zafer Aktaş da o dönem çok sıkıntı çekti. Rütbelerimiz söküldü, mahkeme kararıyla geri aldık. Mahkeme kararıyla tekrar söküldü. Bütün özel hayatımız didik didik edildi. En ufak bir şey bulsalardı bizi perişan ederlerdi. İlk kez ‘haşhaşi’ ifadesini onlar için ben kullanmıştım. Zafer Aktaş’ın İstanbul’da da çok başarılı olacağına eminim.

Ersan Dalman (Dönemin İstihbarat Şube Müdürü): Raporu hazırladığımız süreçte bilgisayarımıza virüsler bile gönderildi. O dönemler bizi öve öve göklere çıkaran bazı gazeteciler, yazarlar biz Fethullah Gülen’e dokunduğumuz anda bizi yerin dibine sokmaya başladı. Herkes bizim aleyhimize döndü. Biz ne yaptığımızdan emindik. Raporu hazırlarken Fethullah Gülen’in okumadığım kitabı kalmadı. Satır, satır okuduk. Raporun devamı gelecekti ama fırsat vermediler. Açığa alındık. Fethullahçıların sonraki eylemlerini gördüğümüzde hiç şaşırmadık. Hatta darbe girişimine de şaşırmadık. Çünkü biz raporumuza tahminlerimizi değil bildiklerimizi yazdık.

1999’da Gülen’in emniyet ve devletin diğer kurumları içindeki yapılanması hakkında Emniyet Genel Müdürlüğü bir araştırma başlatmıştı. Bu kapsamda Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden bir rapor hazırlaması istendi. Ankara emniyetinde bunun için çekirdek bir kadro oluşturuldu.

Yaklaşık 1 aylık çalışmanın ardından ‘Fethullah Gülen ve Işık Tarikatı’ başlıklı 46 sayfalık bir rapor hazırlandı.

19 Mart’ta tamamlanan ve Devlet Güvenlik Mahkemesi’ne sunulan raporda FETÖ’nün devletin en kritik kurumlarında nasıl örgütlendiği ve nihai hedefinin ne olduğu anlatılıyordu. Raporda Gülen’in yapılanması ‘dini motifli siyasi hedefli bir terör örgütü’ olarak nitelendiriliyordu.

Gülen bu rapordan iki gün sonra 21 Mart 1999’da ‘tedavi’ gerekçesiyle ABD’ye gitti.

Kaynak: Sputnik TR

GENEL

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzaladı: Öğrenciler için flaş karar 19 Ekim’de açılıyor!

Okulların eğitime başlamasının ardından pandemi sebebiyle okullarda kantin, yemekhane gibi ortak kullanım alanları kapalı durumdaydı. Okul …

Yayınlanma tarihi

-

Okulların eğitime başlamasının ardından pandemi sebebiyle okullarda kantin, yemekhane gibi ortak kullanım alanları kapalı durumdaydı. Okul kantini işleten esnaflar gelişmeleri yakından takip ederken kantinciler için sevindiren haber Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan geldi. Selçuk’un imzasıyla 81 ile gönderilen yazıya göre yeni eğitim döneminde öğrencilerin alışveriş yaptıkları kantinler açılacak. Salgın hastalık sebebiyle okul kantinlerinde değişiklikler yapılacak. İşte MEB Bakanı Ziya Selçuk’un imzaladığı okul kantini kararı detayları…

 

OKUL KANTİNLERİ 13 MARTTAN İTİBAREN KAPALIYDI!

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından illere gönderilen yazıda kantin işletmecilerinin gelir getirici faaliyeti bulunmadığı göz önünde bulundurularak “ Bakanlığımıza bağlı resmi okul ve kurumlarda bulunan kantin vb. yerlerin 19 Ekim’de açılmasına karar verilmiştir.” ifadesi yer aldı. Kantinler 19 Ekim tarihinden itibaren okullarda hizmet vermeye başlayacak. 

KANTİN KİRA BEDELLERİ GÜNCELLENECEK!

Pandemi sürecinde eğitime öğretime ilişkin alınan idari kararlar;

1- Yüz yüze eğitime devam edecek öğrenci sayısında, 
2- Eğitim öğretimin yapılabileceği gün sayısında,
3- Kantinlerde satışına izin verilen ürünlerde,

Değişiklik yapılarak kantin işleticilerinin ciroları üzerinde etki etmektedir. Bu nedenle pandemi sürecinde kantin kira bedellerinin belirlenmesinde aşağıda bulunan formul yer alacaktır.

İŞTE MEB TARAFINDAN İLLERE GÖNDERİLEN YAZI!Kaynak: Haber7

Devamını oku

GENEL

Bakanlık açıkladı: Hepsi öldürüldü!

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle: “Pençe Kaplan Operasyonu’nda; Irak kuzeyi Haftanin’de tespit edilen 3 PKK’lı terörist ile …

Yayınlanma tarihi

-

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Pençe Kaplan Operasyonu’nda; Irak kuzeyi Haftanin’de tespit edilen 3 PKK’lı terörist ile Zap’ta belirlenen 3 PKK’lı terörist hava harekâtlarıyla etkisiz hale getirildi. En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar operasyonlarımız devam edecek.”

Devamını oku

GENEL

Meslekten ihraç edilen 11 hakimden 2’si gözaltına alındı

Hakimler ve Savcılar Genel Kurulu, FETÖ ile irtibatlı ve iltisaklı oldukları gerekçesiyle 11 hakim ve savcıyı dün meslekten ihraç etmişti …

Yayınlanma tarihi

-

Hakimler ve Savcılar Genel Kurulu, FETÖ ile irtibatlı ve iltisaklı oldukları gerekçesiyle 11 hakim ve savcıyı dün meslekten ihraç etmişti.

Meslekten ihraç edilen 11 hakimden 2’si Ankara Terörle Mücadele ekiplerince gözaltına alındı.

kaynak: NTV

Devamını oku

ÖNE ÇIKANLAR